Wszystkie legionowskie gminy chcą zainwestować w modernizację składowiska śmieci istniejącego w Płocochowie pod Pułtuskiem i zbudować w tym miejscu Mazowieckie Centrum Recyklingu i Energii. W przedsięwzięciu mają też uczestniczyć gminy z powiatów m. in. nowodworskiego i wyszkowskiego. Trwa ustalanie szczegółów tego porozumienia.
Mazowieckie Centrum Recyklingu i Energii pod Pułtuskiem
30 sierpnia 2023 r. Rada Gminy Wieliszew zgodziła się na zawarcie porozumienia międzygminnego w sprawie opracowania koncepcji budowy Mazowieckiego Centrum Recyklingu i Energii w Płocochowie pod Pułtuskiem, w miejscu istniejącego tam składowiska śmieci. – Koncepcja Mazowieckiego Centrum Recyklingu i Energii zakłada modernizację zakładu w Płocochowie pod Pułtuskiem przez budowę instalacji komunalnej do przetwarzania całego strumienia odpadów komunalnych, w tym pochodzących z selektywnej zbiórki wraz z całym zapleczem technicznym, logistycznym i magazynowym, który będzie zakładem samowystarczalnym energetycznie – dowiadujemy się z uzasadnienia uchwały podjętej w tej sprawie.
Inwestycję ma realizować aż 20 gmin
Do wspomnianego porozumienia w sprawie realizacji tej inwestycji, oprócz gminy Wieliszew mają również przystąpić wszystkie inne legionowskie gminy tj. miasta Legionowo i Serock oraz gminy Jabłonna i Nieporęt. Co więcej, mają w nim uczestniczyć także inne gminy z powiatów pułtuskiego, makowskiego, wyszkowskiego i nowodworskiego. Łącznie aż 20 jednostek samorządu terytorialnego chce porozumieć się w tej sprawie. Liderem koordynującym pracę nad tą inwestycją ma być natomiast miasto Pułtusk.
Po 20 tys. zł na koncepcję przedsięwzięcia
Wieliszewski samorząd już podjął uchwałę wyrażającą chęć uczestniczenia w opracowywaniu koncepcji wskazanego przedsięwzięcia i jest gotów na ten cel na początek wyłożyć 20 tys. zł. – Koncepcja budowy Mazowieckiego Centrum Recyklingu i Energii będzie dokumentem, na podstawie którego poszczególne samorządy będą mogły m. in. podjąć decyzję, co do dalszego udziału w przedsięwzięciu – dowiadujemy się z jej uzasadnienia.
Szansa na ogromną dotację
Modernizacja wysypiska śmieci w Płocochowie pod Pułtuskiem i stworzenie w tym miejscu instalacji do przetwarzania odpadów pochodzących z tych łącznie 20 gmin ma na celu ograniczenie kosztów związanych z ich obowiązkowym recyklingiem. Ponadto, w związku z realizacją tego przedsięwzięcia przy współpracy tak licznych samorządów, pojawia się ogromna szansa na uzyskanie znacznego dofinansowania kosztów jego wykonania z pieniędzy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w Warszawie.
Dlaczego?
– Zbiórka oraz zagospodarowanie odpadów komunalnych stają się co raz większym wyzwaniem dla gmin na skutek wprowadzania nowych regulacji przez Unię Europejską oraz polskie ustawodawstwo. Wzrost wskaźnika tzw. poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych z poziomu 25% w roku 2022 do 65% w 2035 roku a jednocześnie tzw. współczynnik składowania redukowany jest z poziomu ok. 40% dziś do 10% w 2035 roku dla bio-odpadów. Oznacza to konieczność podejmowania działań, które będą uwzględniały nowe, wysoko efektywne metody przetwarzania odpadów i ich zbiórki oraz będę charakteryzowały się minimalnym wpływem na środowisko i maksymalnym ograniczeniem kosztów energii, potrzebnej do jego prowadzenia – tak wieliszewscy radni argumentują chęć porozumienia się z innymi samorządami w przedmiotowej sprawie.