Od 5 lutego Ewa Listkowska ma zastąpić Renatę Sowińską na stanowisku dyrektora Powiatowej Instytucji Kultury (PIK) w Legionowie. Swoją dezaprobatę dla zmiany na tym stanowisku wyraziła grupa legionowskich radnych. Domagają się wyjaśnień w sprawie przeprowadzenia konkursu.
Na początku października 2018 roku ogłoszono konkurs na stanowisko dyrektora PIK. Wystartowały w nim 3 osoby, w tym dotychczasowa szefowa, tj. Renata Sowińska. Dla niej rozstrzygnięcie konkursu okazało się niepomyślne. – W dniu 20 listopada 2018r. zarząd powiatu w Legionowie powołał na ww. stanowisko panią Ewę Listkowską na okres 5 lat, tj. od 5 lutego 2019r. do 4 lutego 2024r. – mówi Joanna Kajdanowicz, rzeczniczka prasowa legionowskiego starostwa. – Pani Ewa Listkowska uzyskała najwyższą liczbę punktów w ocenianych kryteriach kwalifikacji i kompetencji kandydatów. Ma wykształcenie wyższe zgodne z wymaganiami określonymi w ogłoszeniu o konkursie. Od wielu lat pracuje na stanowisku kierowniczym. W ocenie komisji kandydatka posiada odpowiednią wiedzę i umiejętności do pracy na stanowisku dyrektora Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie. Obecnie zajmująca stanowisko dyrektora PIK w Legionowie pani Renata Sowińska brała udział w konkursie na ww. stanowisko i uzyskała 89,9 pkt na 100 pkt możliwych do uzyskania – tłumaczy rzeczniczka starostwa.
Dlaczego musi odejść? – pytają radni
23 stycznia grupa radnych Rady Miasta Legionowo skierowała wniosek do Władz Powiatu w sprawie zmiany na stanowisku dyrektora PIK i sposobem przeprowadzenia konkursu na to stanowisko. Poniżej zamieszczamy treść wniosku:
Mieszkańcy Legionowa śledzący od kilku lat działalność Powiatowej Instytucji Kultury pod kierownictwem pani Renaty Sowińskiej wiedzą, iż pani dyrektor jest doskonale przygotowana do pełnienia tej funkcji – wykształcenie, wiedza, pasja, doświadczenie, kreatywność, świetne pomysły i doskonała ich realizacja, zaangażowanie i bardzo dobra organizacja pracy. Pani Sowińska zaczynała pracę w bardzo trudnych warunkach, a mimo to stworzyła instytucję działającą wzorcowo, wdrożyła w życie imponującą ilość różnorodnych wydarzeń kulturalnych, a także społecznych. Zmieniła oblicze tej placówki. Te wszystkie czynniki sprawiły, że RENATA SOWIŃSKA, dyrektorka Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie została Innowacyjnym Menedżerem Kultury 2018– menedżerka kultury podążająca za marzeniami, skutecznie sieciująca, z doskonałym słuchem społecznym i konsekwencją w przeobrażaniu funkcji małej powiatowej biblioteki w nowoczesną instytucję kultury.
W imieniu swoim i imieniu wielu mieszkańców Legionowa bardzo zaniepokojonych i pełnych dezaprobaty dla zmiany na stanowisku dyrektora Powiatowej Instytucji Kultury i sposobem dokonania tej zmiany zwracamy się z prośbą o udzielnie wyjaśnień poprzez odpowiedzi na pytania dotyczące: potrzeby ogłoszenia konkursu, zasadności dokonania zmiany na tym stanowisku, procedur, przebiegu konkursu i innych szczegółowych zagadnień, które wyjaśniłyby zaistniałą sytuację:
1. Dlaczego został ogłoszony konkurs na Dyrektora PIK, skoro nie ma takiego obowiązku (PIK nie jest wymieniony w Rozporządzeniu MKiD z dnia 30 lipca 2015 r. w sprawie samorządowych instytucji kultury, w których wyłonienie kandydata na dyrektora następuje w drodze konkursu), a w całej Polsce zwykle praktykuje się przedłużenie powołania Dyrektorowi, który się sprawdził w czasie trwania kadencji?
2. Dlaczego Zarząd Powiatu nie jest zainteresowany zatrzymaniem tak dobrego fachowca i lokalnego lidera na miejscu (świetne projekty i działania na poziomie lokalnym, ponadlokalnym oraz ogólnopolskim, duże osiągnięcia, m.in. udział w prestiżowych programach Narodowego Centrum Kultury – wraz z pozyskiwaniem dodatkowych funduszy, prestiżowa nagroda „Innowacyjny Menedżer Roku 2018”)?
3. Dlaczego konkurs został ogłoszony przed wyborami samorządowymi, prawie 4 miesiące przed końcem kadencji obecnego Dyrektora, która skończy dopiero w lutym 2019? Bez żadnego problemu konkurs mógł być ogłoszony po wyborach, bez pośpiechu (widocznego w usterkach w Regulaminie konkursu pracy konkursowej – podwójne numeracje ustępów, błędy/braki w numeracji punktów). Regulamin ten był jeszcze zmieniany/poprawiany w dniu rozmowy kwalifikacyjnej. Czy zgodne z przepisami jest zmienianie reguł pracy komisji konkursowej w trakcie trwania konkursu? Czy kandydaci zostali poinformowani o tej zmianie? Czy to nie jest uchybienie formalne?
4. Dlaczego postępowanie konkursowe było tak skomplikowane? Czy ocenie nie powinna podlegać wyłącznie koncepcja funkcjonowania i rozwoju PIK oraz dotychczasowy dorobek kandydatów?
5. Dlaczego komisja konkursowa była tak liczna? Czy w skład komisji konkursowej wchodziły osoby posiadające odpowiednie kompetencje do oceny kandydatów? Dlaczego w komisji nie było radnych z Komisji Oświaty, Kultury i Sportu (nie licząc etatowego członka Zarządu)? Dlaczego w komisji nie było osób związanych z kulturą (teoretyków, praktyków, doświadczonych lokalnych działaczy kulturalnych, członków stowarzyszeń zawodowych i twórczych)?
6. Czy można mieć pewność co do obiektywizmu i bezstronności członków komisji konkursowej? Czy wszyscy kandydaci odpowiadali na te same pytania i poświęcono im tyle samo czasu? Czy wszyscy członkowie komisji byli obecni w czasie trwania rozmów kwalifikacyjnych?
7. Czy ocena komisji była jednogłośna? Jeśli nie, to czy istnieje zapis dyskusji na ten temat w protokole z prac komisji konkursowej i czy można poprosić o udostępnienie tego dokumentu?
8. Prosimy o udostępnienie uchwały komisji konkursowej wraz z rekomendacją i uzasadnieniem wyboru kandydata.
9. Czy można prosić o upublicznienie koncepcji funkcjonowania i rozwoju PIK kandydata wyłonionego w drodze konkursu? W czym ta koncepcja przewyższała koncepcje przedstawioną przez aktualnego Dyrektora?
10. Przewodniczący komisji konkursowej oraz Wiceprzewodniczący (członek Zarządu nadzorujący pracę PIK) głosowali za kandydaturą urzędującej Dyrektor. Ze względu na brak jednomyślności członków komisji konkursowej przewodniczący na posiedzeniu Zarządu 20 listopada zwrócił się o powtórzenie konkursu. Wniosek jego został odrzucony w głosowaniu 3:2.
11. Dlaczego do dnia dzisiejszego nie zamieszczono na stronie BIP powiatu protokołu z posiedzenia Zarządu, który odbył się w dniu 20 listopada 2018 r., na którym podjęto także uchwałę o powołaniu (w głosowaniu 3:2 – przeciwko byli Przewodniczący i Wiceprzewodniczący komisji) nowego Dyrektora PIK na kolejną kadencję? Czy nie jest to naruszenie zapisów Statutu Powiatu?
Radni Rady Miasta,
Małgorzata Luzak, Anna Łaniewska, Ryszard Brański, Mariusz Suwiński, Agata Zaklika, Marcin Smogorzewski, Marta Budzyńska, Jolanta Żebrowska, Andrzej Piętka, Zdzisław Koryś