29 września w legionowskiej Arenie zorganizowano „Piknik Charytatywny”, podczas którego można było wspomóc finansowo leczenie 9-letniej Wiktorii chorej na białaczkę. Podczas festynu kwestowały gwiazdy polskiej sceny m.in Magdalena Różczka, Maciej Kowalewski, Michał Piela, Olga Frycz, Aleksandra Hamkało, czy Mandaryna.
– Od marca br. naszym drugim domem stał się szpital, a znajomymi naszej córki Wiktorii – lekarze, pielęgniarki oraz dzieci z oddziału onkologicznego Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie – mówią Emilia i Rafał Kiezik, rodzice 9-letniej Wiktorii, która właśnie w marcu br. dowiedziała się, że przyczyną jej wcześniejszego długotrwałego złego samopoczucia i przedłużającej się infekcji jest ostra białaczka limfoblastyczna.
Zaczęło się od zwykłej infekcji
Choroba Wiktorii, spadła na rodzinę Kiezików niespodziewanie. Wiktoria, jak większość dzieci w jej wieku, zwłaszcza w sezonie wiosennym często przechodziła różne infekcje, które zazwyczaj po tygodniowym leczeniu ustępowały. Infekcja, która dotknęła ją wiosną br. była o tyle nietypowa, że pomimo podania leków nie ustępowała. Dodatkowo pojawił się silny ból prawej nogi w okolicach kolana. Wobec czego leczący Wiktorię pediatra zlecił dodatkowe badania w postaci morfologii krwi obwodowej z rozmazem. Wynik badania krwi okazał się niepokojący. U Wiktorii stwierdzono leukocytozę, czyli podwyższoną ilość krwinek białych oraz obecność blastów, czyli niedojrzałych krwinek białych w badanej krwi obwodowej. Dziewczynkę z podejrzeniem procesu rozrostowego, typowego dla białaczek natychmiast skierowano do szpitala. – Po wykonaniu serii badań diagnostycznych i biopsji szpiku kostnego, w dniu 21 marca br. przedstawiono nam diagnozę. Była dla nas jak wyrok… nowotwór, ostra białaczka limfoblastyczna – wspomina Emilia Kiezik, mama Wiktorii.
Na ten rodzaj białaczki najczęściej chorują dzieci
Ostra białaczka limfoblastyczna jest nowotworem układu krwiotwórczego, charakteryzującym się ilościowymi i jakościowymi zmianami krwinek białych w szpiku, krwi, śledzionie oraz węzłach chłonnych. Ten rodzaj białaczki najczęściej dotyka dzieci w wieku od 2 do 5 lat. Aż 75 proc. dzieci, u których rozpoznano białaczkę, choruje właśnie na ostrą białaczkę limfoblastyczną. W Polsce co roku ten rodzaj białaczki rozpoznawany jest u ok. 35 chorych w skali do 1 mln dzieci.
Nieszczęścia chodzą parami
Białaczka dotknęła Wiktorię w momencie, kiedy jej tata Rafał Kiezik dopiero co zdążył dojść do siebie po prawie 8-miesięcznej rekonwalescencji wynikającej z dwóch poważnych operacji guza zapalnego jelita, którym został poddany w 2012r. Z chwilą zdiagnozowania Wiktorii życie rodziny Kiezików znów legło w gruzach. – Wszystko, co dotąd robiliśmy, czym się zajmowaliśmy na co dzień, musieliśmy odłożyć, aby w pełni podporządkować się chorobie córki i móc z nią walczyć – wyjaśnia mama dziewczynki. Wiktorię początkowo leczono sterydami, a następnie poddano ją ciężkiej i intensywnej chemioterapii.
Rozstanie ze szkołą i znajomymi
Początkowo Wiktoria długo nie mogła pogodzić się z faktem, że podczas leczenia, czyli przez okres ok. 2 lat nie będzie mogła chodzić do szkoły i spotykać się na podwórku ze swoimi znajomymi. Każdy taki kontakt może narazić ją na poważne powikłania w stosowanym leczeniu. Podczas chemioterapii nawet drobna infekcja może okazać się dla niej bardzo niebezpieczna. Oprócz tego Wiktoria mocno przeżyła utratę włosów, związaną z zastosowaną chemioterapią. Przykre dla niej było również to, że nie mogła wraz z rówieśnikami przystąpić do Pierwszej Komunii Świętej. – Zrobiliśmy wszystko, aby nasza córka czuła się w tej sytuacji komfortowo. Tak, jak chciała Wiktoria, jej Pierwsza Komunia Święta odbyła się u nas w domu, w gronie najbliższej rodziny – przypomina Emilia Kiezik, mama dziewczynki.
Dzielna rodzina
Podczas stosowanej chemioterapii, w szpitalu z Wiktorią najczęściej jest jej mama, Emilia Kiezik. Z kolei jej tata, zajmuje się jej młodszym bratem. – W tych trudnych chwilach pomagają nam najbliższa rodzina i znajomi. Dużo zawdzięczamy rodzicom męża, którzy zawsze są przy nas i w każdej chwili służą pomocą, w szczególności w opiece nad naszym 4-letnim synem. Znajomi i przyjaciele wspierają nas jak tylko mogą, również dużo pomagają – mówi mama 9-letniej Wiktorii.
Potrzebne są leki niwelujące skutki uboczne chemioterapii
Obecnie dziewczynka jest w trakcie chemioterapii w jednym z warszawskich szpitali pediatrycznych – leczona jest w Samodzielnym Publicznym Dziecięcym Szpitalu Klinicznym przy ul. Marszałkowskiej 24 w Warszawie, często nazywanym szpitalem dziecięcym na Litewskiej. Dotychczasowe leczenie znosi całkiem dobrze. Jej pogoda ducha sprawia, że pomimo bólu nie traci ona sił do walki z podstępną chorobą. Niestety nie wszystkie koszty leczenia dziewczynki pokrywane są z ubezpieczenia jej rodziców. Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) nie refunduje bowiem wielu leków, które niwelują skutki uboczne chemioterapii zastosowanej u 9 -letniej Wiktorii. Koszty tych leków też niejednokroć przewyższają możliwości finansowe rodziców Wiktorii.
Robi biżuterię…
Wiktoria, pomimo choroby i intensywnego leczenia, jest nadal pogodnym dzieckiem. W szpitalu jedna z koleżanek zachęciła ją do samodzielnego robienia biżuterii. W wolnych chwilach dziewczynka robi kolczyki, klipsy, naszyjniki i bransoletki. Poza tym, uwielbia lalki „Monster High”, a w szczególności „Draculaurę”. Największym marzeniem Wiktorii jest umeblowanie pokoju, zwłaszcza wymiana łóżka, na takie, które sama zaprojektowała. Dziewczynka sama zgłosiła się do Fundacji „Mam Marzenie” i przekazała jej wolontariuszom własnoręcznie wykonany projekt łóżka. Wiktoria i jej rodzice mocno wierzą, że już niebawem uda się zrealizować to dość skromne marzenie.
Pomagały Magdalena Różczka i inne gwiazdy
Aby wspomóc leczenie 9-letniej Wiktorii, 29 września zorganizowano „Piknik Charytatywny” w legionowskiej Arenie. Cała akcja została zorganizowana pod honorowym patronatem Prezydenta Legionowa Romana Smogorzewskiego i Starosty Powiatu Legionowskiego Jana Grabca. Ludzie dobrego serca mogli w tym dniu odpowiednio wesprzeć Wiktorię i przy okazji zobaczyć na żywo polskie gwiazdy takie jak Magdalena Różczka, Maciej Kowalewski, Michał Piela, Olga Frycz, Aleksandra Hamkało. Artyści ci bardzo chętnie włączyli się w pomoc 9-letniej dziewczynce. – Przed nami jeszcze wiele pracy i trudu, ale dzięki Państwa wsparciu mamy siłę i warunki finansowe do dalszej walki o lepsze życie naszego dziecka. Jesteśmy pełni wiary i nadziei, że uda nam się to osiągnąć – mówią wdzięczni za dotychczas udzielone wsparcie, rodzice 9-letniej Wiktorii i przekonują ani przez chwilę nie tracąc wiary w pokonanie choroby swojej córki.
Podczas całego festynu udało się zebrać kwotę ponad 30.200 zł. Ostatecznej sumy jeszcze nie znamy, ponieważ trwają aukcje na allegro.
Pomagają dwie fundacje
Leczenie 9-letniej Wiktorii można odpowiednio wesprzeć przekazując swoją darowiznę na ten cel na rzecz fundacji „Zdążyć z pomocą”, której dziewczynka jest podopieczną. Wszyscy zainteresowani pomocą 9-letniej Wiktorii odpowiednie informacje mogą znaleźć na stronie internetowej tejże fundacji pod adresem www.dzieciom.pl oraz na stronie internetowej fundacji „Mam marzenie” – do której sama Wiktoria zgłosiła się z prośbą o umeblowanie swojego pokoju. Po za tym, wszelkie aktualności związane z przebiegiem leczenia dziewczynki, zamieszczają jej rodzice na specjalnie w tym celu stworzonej stronie internetowej pod adresem www.wiktoriakiezik.pl
ms
fot. Danuta danawu Witkowska/ Iwona Wymazał