Mandaty za brak tabliczki z numerem domu

520465e1b0068.jpg

Tabliczki z numerem porządkowym domu, nie spełniające nowych wymogów, zachowują ważność tylko do 7 czerwca 2013r. Niezastosowanie się przez właściciela nieruchomości do nowych przepisów grozi mandatem w wysokości nawet do 500 zł.

 

Nowe prawo
Każdy właściciel nieruchomości zgodnie z prawem geodezyjnym ma obowiązek oznaczenia nieruchomości na własny koszt, w ciągu 30 dni od nadania przez daną gminę numeru porządkowego dla jego nieruchomości. Gmina, na terenie której położona jest nieruchomość, nie zwraca pieniędzy za tego typu wydatek. Nowa ustawa o infrastrukturze informacji przestrzennej z 4 marca 2010r. nałożyła obowiązek uporządkowania tabliczek adresowych posesji. Zgodnie z jej zapisami, każdy właściciel nieruchomości ma obowiązek umieszczenia w widocznym miejscu, na ścianie frontowej budynku, tablicy porządkowej, na której, oprócz numeru porządkowego, musi zostać zamieszczona również nazwa ulicy lub placu, a w miejscowościach bez nazw ulic, nazwa miejscowości. W sytuacji, gdy budynek położony jest w głębi ogrodzonej nieruchomości, tabliczkę z numerem porządkowym, obowiązkowo umieszcza się także na ogrodzeniu.

Może uratować życie
Czytelne oznakowanie domów łączy się z kontaktem, jaki państwowe urzędy muszą mieć zapewniony z obywatelami. Brak oznakowania budynku utrudnia lub wręcz uniemożliwia takowy kontakt. Głośno podnoszoną kwestią, dotyczącą oznakowania domów, są interwencje pogotowia ratunkowego i innych służb ratunkowych. Okazuje się bowiem, że często, zwłaszcza w małych miejscowościach, karetki pogotowia nie mogą znaleźć szukanego adresu, jeżdżą tam i z powrotem, a w takich sytuacjach, gdzie liczy się każda minuta – brak oznakowania domu może odpowiadać za śmierć człowieka.

Lokalne wytyczne
Każda gmina posiada wzór tabliczki porządkowej, obowiązującej na swoim terenie. Może także uchwalać lokalne, szczegółowe wytyczne, co do ich formy, kolorystyki i parametrów zawieszenia. To również gmina może kontrolować obecność i poprawność tablic adresowych na poszczególnych nieruchomościach, przy pomocy np. lokalnej straży gminnej. Straż gminna z kolei, za niewypełnienie przepisów prawa może upominać, a następnie karać właścicieli źle oznakowanych nieruchomości, odpowiednimi mandatami. Na terenie np. gminy Nieporęt w powiecie legionowskim, jest wiele jednorodzinnych budynków, które nie mają oznakowania, bądź ich oznakowanie jest bardzo skomplikowane, co mocno utrudnia znalezienie wskazanego adresu. W związku z tym, zapytaliśmy UG Nieporęt, jak wygląda sytuacja z egzekwowaniem zawieszania poprawnych tablic adresowych na terenie gminy Nieporęt. Gmina zobowiązała się udzielić nam odpowiedzi w ciągu najbliższych 2 tygodni. Poinformujemy o tym naszych czytelników w następnych wydaniach „Gazety Powiatowej”.

ms