W najbliższych dniach w lasach w powiecie legionowskim odbędą się sanitarne odstrzały dzików w ramach urzędowego zwalczania ASF, a w lasach na terenie gminy Jabłonna odbędzie się dodatkowo zbiorowe polowanie na dziki, bażanty i lisy. Ostatnie takie polowanie uniemożliwili spacerowicze.
Odstrzał zarekomendował Główny Inspektorat Weterynarii. Działania będą prowadzone przez trzy najbliższe weekendy. Zdaniem Polskiego Związku Łowieckiego ma to na celu zwalczanie rozprzestrzeniania się wirusa ASF. Celem jest ograniczenie liczby dzików w kraju do ok. 31 tys. sztuk, podczas gdy rok temu oszacowano lich liczbę na 229 tys. sztuk. Oznacza to, że redukcja mogłaby wynieść nawet ponad 86%.
Ile dzików z ASF
Pierwsze przypadki ASF u dzików wystąpiły w naszym kraju w lutym 2014 r. Dotychczas potwierdzono w Polsce 3376 takich przypadków. Zgodnie z danymi Głównego Lekarza Weterynarii od 1 do 23 grudnia 2018 roku w całej Polsce wykryto 334 przypadki ASF wśród dzików, z czego 109 obejmowało swoim zasięgiem województwo mazowieckie. W tym okresie na terenie powiatu legionowskiego wykryto tylko 1 zarażonego dzika. Jego truchło znaleziono 22 grudnia w Chotomowie. Dane te dotyczą liczby potwierdzonych przypadków po przebadaniu padłych bądź odstrzelonych dzików.
Afrykański pomór świń (ASF) nie jest zagrożeniem dla zdrowia człowieka. Jest to jednak śmiertelna choroba dla świń, która powoduje ogromne straty gospodarcze. Od 14 września nie zanotowano przypadków zachorowań u trzody chlewnej, jednak już sama obecność wirusa w danym kraju lub województwie wyklucza możliwość eksportu mięsa do wielu państw.
Terminy i miejsca polowań w powiecie
W dniach 13, 19 i 26 stycznia odstrzał sanitarny odbędzie się w lesie między Radzyminem, Wólką Radzymińską, Białobrzegami, Rynią i Starymi Załubicami. Jest to obwód łowiecki nr 294 i obejmuje 5871 ha. Polowanie zaplanowano w godzinach od 8:00 do 16:00.
20 stycznia, w godzinach 7:30 – 15:30 odstrzał sanitarny dzików odbędzie się w lesie między Jeziorem Zegrzyńskim, Rembelszczyzną, Choszczówką, Jabłonną i Michałowem-Reginowem. To obwód nr 314, który obejmuje 5179 ha.
19 i 26 stycznia odstrzał sanitarny zaplanowano w lasach między Nieporętem, Wólką Radzymińską, Radzyminem, Czarną Strugą, Rembelszczyzną. Obwód ten obejmuje 6772 ha i w skład jego wchodzi także Puszcza Słupecka
20 stycznia zaplanowano polowanie zbiorowe podczas, którego nie tylko dziki pójdą do odstrzału. Będzie ono odbywało się w lesie między Jabłonną, Janówkiem, Olszewnicą i Chotomowem. Tutaj myśliwi polować będą nie tylko na dziki ale także na bażanty i lisy.
Blokada polowania?
23 grudnia w lasach na ternie gminy Jabłonna zaplanowano polowanie zbiorowe. Na celownik miały pójść dziki, lisy, bażanty, sarny i zające. Jednak według nieoficjalnych informacji około 20-osobowa grupa pokrzyżowała plany kołu łowieckiemu. Ku ogromnemu niezadowoleniu łowczych miłośnicy przyrody od rana spacerowali i jeździli na rowerach po lesie. Po kilku godzinach myśliwi zdecydowali się wezwać do lasu policję. Funkcjonariusze spisali kilka osób i odjechali, a za nimi las opuściło także koło łowieckie. Prawdopodobnie tego dnia nie odstrzelono tam żadnego zwierzęcia.
W ustawie o prawie łowieckim nie ma zapisu na temat sankcji za utrudnianie polowań przez osoby spacerujące na terenie polowań. Myśliwy nie ma prawa wyrzucić nikogo z lasu, ani nikogo ukarać. Jeśli łowczy stwierdzi, że ktoś mu utrudnia wykonywanie polowania, może na miejsce wezwać policję, która ocenia, czy zdarzenie było umyślne, oraz nakłada ewentualną karę. Inaczej sytuacja wygląda jeśli chodzi o polowania sanitarne, które będą miały miejsce w najbliższym czasie na terenie gminy Nieporęt. W tym przypadku zastosowanie ma artykuł 78, pkt 5 z ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, który mówi o tym, że „kto udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności wynikających z nakazów organów Inspekcji Weterynaryjnej wydanych w związku ze zwalczaniem choroby zakaźnej zwierząt podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3”.