W środę 4 maja 2011 o godzinie 9 rano uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z powiatu legionowskiego przystąpili do egzaminu maturalnego z języka polskiego. Przez kolejne dni zmagali się z matematyką oraz z językiem obcym.
Legionowo
To 66. rocznica matur w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Legionowie. Do egzaminu maturalnego przystąpiło 272 uczniów z 9 klas. – Poloniści twierdzą, źe język polski nie powinien sprawić kłopotów, zaś część matematyczną niektórzy uczniowie określają jako znacznie trudniejszą niź egzamin próbny i boją się ogłoszenia wyników – mówi dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej Brygida Wagner-Konstantynowicz – Nasi uczniowie wybrali wszystkie moźliwe przedmioty na egzaminach, bo i historię sztuki, historię muzyki, filozofię, język włoski oraz duźo przedmiotów na poziomie rozszerzonym. Przedmiotem najczęściej wybieranym z dodatkowych w liceum jest geografia. W Liceum Ogólnokształcącym nr 2 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Jana III Sobieskiego do matury 2011 przystępuje 90 uczniów oraz kilka osób poprawia maturę z róźnych przedmiotów. – Z tego co wie,m język polski jest utrzymany na podobnym poziomie jak co roku, młodzieź miała trochę problemów z matematyką rozszerzoną – mówi dyrektor Małgorzata Sujak. – Poziom będziemy mogli ocenić dopiero porównując przedmioty po zakończeniu egzaminów. Uczniowie kierują się wyborem studiów i zdają egzaminy z tych przedmiotów na poziomie rozszerzonym, które są potrzebne w dalszej edukacji. I tak na przykład WOS wybrało 31 osób, matematykę 24 osoby, a 21 osób język angielski. W Salezjańskim Liceum Ogólnokształcącym im. św. Jana Bosko do matury przystępują tylko dwie klasy. Egzaminy zdaje 38 maturzystów, a 20 osób poprawia maturę z poprzedniego roku. Uczniowie są zadowoleni z tematów z języka polskiego, ale trochę zaskoczeni tematami z części rozszerzonej. Matematyka w ich ocenie była trudna, zadania sprawiały niektórym problemy.
Serock
W Liceum Ogólnokształcącym im. Włodzimierza Wolskiego 8 w Serocku do tegorocznej matury przystąpiło 67 uczniów, w tym 45 osób z technikum oraz 18 z liceum profilowanego. – Po egzaminie z języka polskiego uczniowie wychodzili zadowoleni – mówi dyrektor Lesław Kozań – Uczniowie najczęściej wybierali temat dotyczący „Granicy” Zofii Nałkowskiej. Nasi nauczyciele z wyczuciem podchodzą do tematów i niedawno powtarzali ten materiał. Nie ma zaskoczenia. W minionym roku równieź mieliśmy szczęście, opracowywane przedstawienie „Zdąźyć przed Panem Bogiem” równieź pojawiło się na egzaminie – mówi dyrektor o przebiegu egzaminów. Uczniowie w Serocku oceniali, źe tegoroczna matura z matematyki była trudniejsza od ubiegłorocznej. 40 osób przystąpiło do języka angielskiego, a 24 osoby do języka rosyjskiego.
Komornica
W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Komornicy dawne TGW Dębe do matury przystąpiło 65 osób z liceum ogólnokształcącego oraz 7 osób z technikum. – Z reguły dzieci wychodzą zadowolone, ale 1 czerwca okaźe się jak to wygląda w rzeczywistości – mówi Dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Andrzej Siwiec.
Przez następne dni szkoły będą kontynuowały egzaminy ustne. W zaleźności od wyboru przedmiotu, punktacja i czas egzaminu jest róźna. Język polski na egzaminie ustnym, w którym trzeba omówić wybrany wcześniej temat i przygotować prezentację trwa 170 minut, a 120 minut trwa egzamin z historii. Od 2015 do szkół ponadgimnazjalnych ma wkroczyć reforma edukacyjna i egzamin maturalny zmieni się całkowicie.
Iw