Ruszyły rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli PIT, za rok 2023. Ponad 38 procent z tych podatków trafi do gmin. – Rozliczcie się z fiskusem tam, gdzie faktycznie mieszkacie – apelują do swoich mieszkańców legionowskie samorządy, w zamian oferując im inwestycje w lokalną infrastrukturę, system bonusów i zniżek przy korzystaniu z usług m. in. gminnych instytucji użyteczności publicznej.
Ile pieniędzy przypadnie gminom z wpływów PIT?
W czwartek, 15 lutego 2024 r. ruszyło rozliczanie zeznań podatkowych, potocznie zwanych PIT-ami za 2023 r. Potrwa to do wtorku, 30 kwietnia 2024 r. Zgodnie z ustawą o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, w 2024 r. wielkość udziału gmin we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych wynosić będzie 38,46 procenta. Od lat krajowe samorządy liczą straty z tytułu nieodprowadzanego na ich terenie podatku dochodowego. Niejedno kroć liczone są one w milionach złotych, przekładających się na dziesiątki kilometrów niewybudowanych dróg.
Bonusy od samorządów dla podatników
Legionowskie gminy od lat zachęcają swoich mieszkańców do rozliczania się z podatków dochodowych ze wskazaniem miejsc, w których faktycznie oni zamieszkują. W zamian obiecują im szereg ulg i profitów.
– Bardzo ważne, by składając PIT zaznaczyć w nim gminę Nieporęt jako miejsce zamieszkania! Takie działanie sprawi, że część naszych pieniędzy wróci do gminy i zostanie przekazana na bezpieczeństwo, pomoc społeczną, ochronę zdrowia, edukację, transport publiczny, ochronę środowiska, kulturę, sport czy turystykę. Jest jeszcze jedna korzyść – płacąc podatki w miejscu zamieszkania otrzymujemy dostęp do Karty Mieszkańca Gminy Nieporęt, która uprawnia do licznych zniżek, ulg, korzyści i programów preferencyjnych obowiązujących w gminie Nieporęt – zachęca osoby faktycznie mieszkające na terenie gminy Nieporęt, włodarz tego samorządu, wójt Maciej Mazur.
– W bieżącym roku wpływy z podatku PIT będą stanowiły 26 procent gminnych dochodów i jest to istotny element budżetu. Średnio rocznie w naszej gminie przybywa około tysiąca mieszkańców. To z Waszych podatków finansujemy opiekę nad dziećmi, działania edukacyjne i kulturalne, rozwój infrastruktury komunikacyjnej, opiekę społeczną oraz inwestycje, które są bezpośrednią odpowiedzią na potrzeby i oczekiwania mieszkańców naszej gminy. Dlatego zachęcam, żeby w rocznym zeznaniu podatkowym jako miejsce swojego zamieszkania wskazać gminę Wieliszew. Ważne, że aby środki z Waszych PIT-ów pozostały w gminie wystarczy deklaracja, że jest się mieszkańcem gminy, nie ma potrzeby meldowania się – zwraca się do wieliszewian na łamach ostatniego numeru wydawanego przez Urząd Gminy (UG) w Wieliszewie miesięcznika pt. Gazeta Wieliszewska, wójt tej gminy, Paweł Kownacki. W zamian za rozliczenie się ze swoich podatków w powyższy sposób, mieszkańcom tej gminy oferowanych jest szereg ulg i profitów. – Gwarancja miejsca w przedszkolu gminnym, dopłaty w kwocie nawet do 500 zł do opieki żłobkowej realizowanej w placówkach mieszczących się poza gminą Wieliszew, obniżone czesne dla dzieci w wieku do 3 lat w placówkach opiekuńczych działających na terenie gminy Wieliszew, czy też niższy koszt zakupu biletu metropolitarnego – to najważniejsze z nich.
Pozostałe legionowskie gminy, takie jak miasta Legionowo i Serock oraz gmina wiejska Jabłonna również co roku zachęcają swoich mieszkańców do rozliczania podatków dochodowych w legionowskim fiskusie ze wskazaniem miejsca zamieszkania na terytorium wspomnianych samorządów.
Rozliczenia PIT-ów za 2023 rok można dokonać za pomocą tradycyjnych, papierowych formularzy oraz za pomocą usługi Twój e-PIT, która obecnie przewyższa popularnością starą metodę, ponieważ nie trzeba fatygować się od urzędu i stać w kolejce, a sama czynność przebiega szybko i łatwo. To zasługa automatycznie przygotowanych przez Krajową Administrację Skarbową rocznych zeznań podatkowych dostępnych we wskazanym serwisie internetowym. Większość podatników musi tylko sprawdzić ich poprawność i je zaakceptować, klikając w tym serwisie przycisk wyślij. Za pomocą usługi Twój e-PIT Krajowa Administracja Skarbowa udostępnia możliwość złożenia zeznania PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz oświadczenia PIT-OP i informacji PIT-DZ.