Trwają przygotowania do przebudowy skrzyżowania ulic Jagiellońskiej i 3-go Maja w ścisłym centrum Legionowa. Skrzyżowanie zwykłe ze światłami, skrzyżowanie skanalizowane z sygnalizacją świetlną oraz rondo – jedno z tych rozwiązań komunikacyjnych zostanie zastosowane w tym miejscu. Pierwsza opcja jest najtańsza w realizacji i co ważne, popierają ją legionowianie uczestniczący w zeszłotygodniowych konsultacjach społecznych przeprowadzonych na tę okoliczność.
Konsultacje społeczne
We wtorek, 8 października 2024 r., w mieszczącym się przy ulicy Jagiellońskiej 11 w Legionowie budynku Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej (SMLW) przeprowadzone zostały konsultacje społeczne z mieszkańcami w sprawie planowanej przebudowy skrzyżowania ulic Jagiellońskiej i Alei 3-go Maja. Ich organizatorem był starosta legionowski Roman Smogorzewski. – Wszystkie sugestie i spostrzeżenia przekazane przez uczestników spotkania zostaną przeanalizowane i wzięte pod uwagę podczas wyboru optymalnego wariantu przebudowy tego skrzyżowania – takie zapewnienia płyną z oficjalnej strony internetowej Starostwa Powiatowego w Legionowie.
Budowa świateł na skrzyżowaniu Jagiellońskiej i Alei 3-go Maja w Legionowie ma kosztować 0,5 mln zł
Skrzyżowanie zwykłe ze światłami, skrzyżowanie skanalizowane z sygnalizacją świetlną oraz rondo – jedno z tych rozwiązań komunikacyjnych zostanie zastosowane w tym miejscu. Uczestnicy powyższych konsultacji społecznych poznali szczegóły i koszty związane z realizacją tego przedsięwzięcia w każdej z ww. 3 opcji. – Wariant pierwszy zakłada powstanie skrzyżowania zwykłego z sygnalizacją świetlną poprzez montaż sygnalizacji świetlnej, niewielką korektę geometrii skrzyżowania, korektę niwelety jezdni i chodników, montaż urządzeń bezpieczeństwa ruchu i doświetlenie przejść dla pieszych – informują urzędnicy ze Starostwa Powiatowego w Legionowie, dodając zarazem, że walorami płynącymi z wyboru tej opcji są stosunkowo niskie, bo oszacowane na kwotę 0,5 mln zł koszty realizacji tego przedsięwzięcia, krótki termin wykonania i niewielkie utrudnienia drogowe podczas prowadzonych robót drogowych. Do kolejnych plusów związanych z wyborem tego wariantu zaliczają natomiast brak wywłaszczeń i konieczności wykupu przylegających do tego skrzyżowania nieruchomości, a co za tym idzie utrzymanie dotychczasowej liczby miejsc parkingowych w tej lokalizacji. Jak są zalety, to również są i wady. Do tych ostatnich związanych z budową jedynie świateł na skrzyżowaniu ulic Jagiellońskiej i Alei 3-go Maja w centrum Legionowa, urzędnicy ze Starostwa Powiatowego w Legionowie zaliczają m.in. brak kanalizacji ruchu na wszystkich wlotach skrzyżowania, brak znaczącej poprawy płynności ruchu w ciągu ulicy Jagiellońskiej oraz brak możliwości uporządkowania sposobów parkowania i zjazdów w obrębie tego skrzyżowania. Wśród uczestników zeszłotygodniowych konsultacji społecznych w przedmiotowej sprawie – których co prawda, była tylko garstka – słychać głosy, że ta opcja jest najlepszym rozwiązaniem dla tego skrzyżowania dróg.
Koncepcja budowy świateł na skrzyżowaniu ulic Jagiellońskiej i Alei 3-go Maja w centrum Legionowa, fot. powiat legionowski
A może światła i lewoskręty z Jagiellońskiej w Aleję 3-go Maja albo rondo?
– Drugi wariant obejmuje powstanie skrzyżowania skanalizowanego z sygnalizacją świetlną, co zostałoby osiągnięte dzięki korekcie geometrii skrzyżowania i poszerzeniu jezdni dla pasów do lewoskrętu, montażowi sygnalizacji świetlnej, korekcie niwelety jezdni i chodników, montażowi urządzeń bezpieczeństwa ruchu, doświetleniu przejść dla pieszych i wyznaczeniu drogi dla rowerów przez skrzyżowanie. Trzeci wariant przewiduje budowę ronda z wyspą centralną, gdzie zakres prac będzie podobny jak w wariancie drugim – wyliczają kolejne, możliwe do zastosowania na skrzyżowaniu ulic Jagiellońskiej i Alei 3-go Maja w centrum Legionowa rozwiązania komunikacyjne urzędnicy ze Starostwa Powiatowego w Legionowie. – Każde z zaproponowanych rozwiązań ma wady i zalety. Zaprezentowane warianty różnią się kosztami realizacji, czasem trwania, wielkością terenu inwestycji, co wiąże się z koniecznością ewentualnych wywłaszczeń, wycinki drzew i likwidacji miejsc parkingowych, a także skalą utrudnień dla użytkowników drogi w trakcie robót budowlanych i przede wszystkim skutecznością w realizacji celów, o których była mowa na początku – dodają następnie. O szczegółach zastosowania tych 2 powyższych rozwiązań komunikacyjnych na wskazanym skrzyżowaniu szczegółowiej informowaliśmy w tej wiadomości.
Koncepcja budowy świateł i lewoskrętów na skrzyżowaniu ulic Jagiellońskiej i Alei 3-go Maja w centrum Legionowa, fot. powiat legionowski
Koncepcja budowy ronda na skrzyżowaniu ulic Jagiellońskiej i Alei 3-go Maja w centrum Legionowa, fot. powiat legionowski
Statystyki zdarzeń drogowych
Skrzyżowanie ulic Jagiellońskiej i Alei 3-go Maja w centrum Legionowa nie należy do najbezpieczniejszych. Często w tym miejscu dochodzi do kolizji i wypadków drogowych, w tym tych z udziałem pieszych. – Ulica Jagiellońska w Legionowie to jedna z arterii o największym natężeniu ruchu, którą każdej doby przejeżdża około 9,5 tysiąca pojazdów. Jej skrzyżowanie z Aleją 3 Maja spędza sen z powiek wielu kierowcom, wymagając poprawy płynności ruchu, przepustowości i bezpieczeństwa, a także zapewnienia dostępności do przyległych nieruchomości – dowiadujemy się ze strony internetowej Starostwa Powiatowego w Legionowie. Z danych zebranych i zaprezentowanych podczas zeszłotygodniowych konsultacji społecznych przez Pawła Zająca, naczelnika wydziału inwestycji i remontów wskazanego urzędu wynika, że w latach 2007-2023 na tym skrzyżowaniu doszło do 18 zdarzeń drogowych tj. kolizji i wypadków, w tym 3 z udziałem pieszych.