Nadchodzący wakacje to gorączkowy okres przygotowań do wyjazdów w różne zakątki kraju i za granicę. W tym czasie najmłodsi podróżnicy są narażeni na wypadki, kontuzje i urazy, choćby podczas wycieczki w góry. Czy w takiej sytuacji szkolna polisa NNW wystarczy?
Nie wszyscy uczniowie wybierają się na wakacje – razem z rodzicami wypoczywającymi nad morzem podczas urlopu czy w grupie wyruszającej na obóz. Gdy taka wycieczka dotyczy któregoś z krajów zagranicznych, warto mieć ze sobą polisę turystyczną dla całej rodziny. Ale w przypadku skromniejszych wypadów, nawet tych weekendowych, wystarczy polisa na życie NNW dla dziecka.
Co powinna zawierać polisa NNW?
Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków nie jest obowiązkowe, ale kilka dodatków obowiązkowo powinno znaleźć się w zakresie ochrony, gdy już decydujemy się na zakup takiej polisy.
Młoda osoba jest szczególnie narażona na różnego rodzaju wypadki, które nie zawsze muszą być niebezpieczne dla życia i zdrowia, ale uruchamiają lawinę wydatków na wizyty lekarskie, leczenie i rehabilitację. Tych wydatków można uniknąć, o ile polisa NNW będzie zawierała kluczowe składniki, w tym:
- świadczenie za uszczerbek na zdrowiu (wyrażony procentowo),
- zwrot kosztów leczenia.
- zasiłek dzienny za czasową niezdolność do nauki (gdy do wypadku dojdzie pod koniec wakacji),
- zwrot kosztów wypożyczenia/zakupu protez, przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych.
Solidne ubezpieczenie na życie dla dziecka (www.ubezpieczeniaonline.pl) powinno zawierać ochronę obejmującą m.in. urazy doznane w związku z nieszczęśliwym wypadkiem (złamania kończyn, urazy głowy), śmierć w wyniku nieszczęśliwego wypadku, oparzenia, odmrożenia, urazy narządów wewnętrznych.
Jeśli sprawdzić zakres ochrony u konkretnych ubezpieczycieli, okazuje się, że PZU oferuje pakiet NNW zawierający nieszczęśliwy wypadek, zawał serca, krwotok śródczaszkowy, omdlenie i atak epilepsji. W zakresie są oczywiście typowe przypadki, ja złamanie nogi, skręcenie nadgarstka, wybicie zęba, utrata wzroku lub słuchu.
Następstwa nieszczęśliwych wypadków to głównie zorganizowanie pomocy finansowej, ale i bezpośrednie czynności zaraz po zdarzeniu – domowa wizyta lekarza lub pielęgniarki, rehabilitacja dziecka, dowóz leków, indywidualne lekcje w domu, wizyty psychologa. Tym samym NNW łączy się z typowym zakresem assistance.
W szkole czy indywidualnie – gdzie kupić polisę NNW?
Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków to jedna z najpopularniejszych polis. Taki produkt jest do kupienia praktycznie wszędzie, tyle że w innej cenie, innym zakresie ochrony i innej sumie ubezpieczenia. Po czym poznać wartościową polisę?
Właśnie po trzech wspomnianych elementach, które przede wszystkim powinny być dostosowane do naszych możliwości finansowych.
Najtańsza polisa NNW dostępna jest w szkole. Zawsze w okolicach początku roku szkolnego wychowawca klasy czy inna osoba powołana przez szkołę i odpowiedzialna za dystrybucję ubezpieczenia grupowego na życie przedstawia ofertę danego towarzystwa. Cena szkolnej polisy NNW jest kusząca, bo wynosi najczęściej około 50 zł miesięcznie lub nawet mniej. Rodzice nie zastanawiają się jednak, co kupują, a często za atrakcyjną składką kryje się wąski zakres ubezpieczenia i niskie sumy odszkodowania.
Dlatego zanim zapiszemy nasze dziecko do polisy grupowej oferowanej przez szkołę, warto sprawdzić alternatywne rozwiązanie, np. ubezpieczenie na życie w www.ubezpieczeniaonline.pl. Polisa indywidualna dla dziecka to produkt, na który rodzic ma realny wpływ – może dobierać rozszerzenia, ustawiać wysokość sumy ubezpieczenia, a także zdecydować o tym, czy polisa ma być tylko ochronna, czy służyć także gromadzeniu oszczędności na przyszłość. Polisę indywidualną na życie najłatwiej jest kupić przez internet, wykorzystując do tego celu porównywarkę online, dzięki czemu także zaoszczędzimy na składce, mając do wyboru kilka podobnych ofert.
Podczas gdy szkolna polisa NNW jest ważna 12 miesięcy (a więc także przez okres wakacji), indywidualne ubezpieczenie na życie dla dziecka to umowa podpisywana nawet na 5 czy 10 lat z możliwością rezygnacji w każdym momencie i negocjowaniem warunków w każdą rocznicę umowy polisowej.
Kiedy działa polisa NNW?
Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków obowiązuje przez cały rok i całą dobę, czyli na terenie szkoły oraz w domu i podczas wakacyjnych wyjazdów. Taka polisa kupowana indywidulanie za pomocą porównywarki jest dostępna dla uczniów i studentów, ale także dzieci w wieku przedszkolnym czy osób dorosłych (nauczycieli, wychowawców i pracowników szkoły).
Każdy z ubezpieczonych powinien jednak liczyć się z ograniczeniami ochrony. Każda polisa, w tym także NNW, posiada wyłączenia odpowiedzialności. Są to sytuacje, w których towarzystwo nie wypłaci odszkodowania. Typowe wyłączenia to m.in. wypadki, do których doszło:
- w stanie nietrzeźwości lub po użyciu środków odurzających,
- w wyniku zatrucia spowodowanego nikotyną, spożyciem alkoholu lub użyciem środków odurzających,
- w wyniku udziału ubezpieczonego w bójkach (oprócz obrony koniecznej),
- w związku z popełnieniem albo usiłowaniem popełnienia przez ubezpieczonego przestępstwa umyślnego,
- w wyniku czynnego udziału ubezpieczonego w strajkach, rozruchach, zamieszkach, akcjach protestacyjnych, blokadach dróg lub sabotażu,
- podczas kierowania przez ubezpieczonego pojazdem silnikowym, jeżeli ubezpieczony nie posiadał uprawnień.
W dokumencie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia warto zwrócić uwagę nie tylko na wyłączenia odpowiedzialności, ale także – w przypadku polisy NNW – na tabele z podanymi wartościami procentowymi. To na tej podstawie będzie obliczana wysokość odszkodowania, np. jeśli w wyniku nieszczęśliwego wypadku dojdzie do całkowitej utraty słuchu w jednym uchu (30% SU), a suma ubezpieczenia wynosi 100 000 zł, wtedy towarzystwo wypłaci jedną trzecią tej kwoty.
Nieszczęśliwy wypadek na wakacjach – jaka polisa dla dziecka będzie najlepsza
Nieszczęśliwy wypadek na wakacjach – jaka polisa dla dziecka będzie najlepsza