16 października 2019 roku w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych po raz kolejny odżyły wspomnienia o św. Janie Pawle II. Tym razem były to: film o drodze ku świętości „Nasze wspomnienia o świętym Janie Pawle II”, wiersze. quiz, przygotowany na tę okazję. Nie mogło się obyć bez ulubionej pieśni Jana Pawła II „Barki”.
„Wstańcie, chodźmy!” to tytuł książki Jana Pawła II z 2004 roku, który stał się myślą przewodnią, mottem XIX Dnia Papieskiego. We wstępie do książki „Wstańcie, chodźmy!” Św. Jan Paweł II wzywa słowami: Ze spojrzeniem utkwionym w Chrystusie, umocnieni nadzieją, która zawieść nie może, kroczmy razem drogami nowego tysiąclecia. „Wstańcie, chodźmy!” to wezwanie wybrzmiewa i teraz, być może jeszcze głośniej jak w chwili wydania książki. Jest wezwaniem do działania. Do realizacji nauk Chrystusa, a szczególnie przykazania o miłości. Pora jest działać dla dobra innych. Nieść nadzieję wszystkim potrzebującym i wątpiącym, każdego dnia być ambasadorem dobra i nauk Jezusa. Przyczyniać się do zmieniania świata na lepszy. Świata bez wojen, konfliktów, zbrodni. Jan Paweł II wzywa wszystkich do działania, do podążania drogą, którą nakreślił Zbawiciel.
Na zakończenie uroczystości ks. prałat Lucjan Szcześniak podzielił się wspomnieniami o swojej pracy w komitecie przygotowującym papieskie pielgrzymki do Polski. Opowiadał, jakim cudownym człowiekiem był Jan Paweł II. Dyrektor placówki Marzenna Kmieciak opisała swoje przeżycia związane z jej rodzinną wizytą na audiencji u papieża w Watykanie.
Próba przypomnienia prawdy
– W Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych słowa „Wstańcie i chodźmy” mają swój szczególny charakter. Podnoszą na duchu i wzywają młodych ludzi do walki z własnymi słabościami, z niepełnosprawnością. Z drugiej strony wzywają ludzi w pełni zdrowych do działania, wspierania słabszych. Zapewnienia im właściwej opieki, warunków do rozwoju i wzrastania w każdym wymiarze. Nie wolno spokojnie czekać i być świadkiem cierpienia innych. Należy podjąć trud współcierpienia, pomocy, zrozumienia i walki o drugiego człowieka. O jego prawo do wzrastania i rozwoju, o danie szansy i wspieranie, aby każdy z niej skorzystał. Motto „Wstańcie, chodźmy” jest apelem do wątpiących, poddających się marazmowi, odrzucających działanie na rzecz innych. Nie ma wiary bez miłości, a miłości bez uczynków na rzecz drugiego człowieka. Drugiemu człowiekowi niezależnie od kondycji intelektualnej, emocjonalnej, fizycznej należy również dać szansę na podjęcie tego apelu – mówiła w trakcie uroczystości Danuta Zalewska, zasłużona nauczycielka religii.
Owocem tego papieskiego wezwania jest również Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która powstała w 1999 r. Jej działanie ukierunkowane jest na młodych, utalentowanych ludzi, uczniów, studentów z całej Polski. Stypendia pozwalają im rozwijać swoje dary i talenty. A w przyszłości w pełni świadomie pełnić służbę społeczeństwu.
Jerzy Jastrzębski