Coraz więcej dużych sieci handlowych otworzyło swoje sklepy lub zamierza je otworzyć w niedziele niehandlowe. Pomimo ustawowego zakazu handlu w większość niedziel w roku duże sieci wykorzystują zapisy w prawie, które pozwalają funkcjonować placówkom pocztowym. Dzięki temu zapisowi, kolejne sklepy zamierzają się otworzyć już w najbliższą niedzielę (26 września) w powiecie legionowskim.
Przypomnijmy, że ustawa ograniczająca handel w niedzielę obowiązuje od 2018 roku. W 2018 roku zakaz handlu nie obowiązywał w pierwszą i ostatnią niedzielę w miesiącu. Od stycznia 2019 roku zakupy mogliśmy zrobić już tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w ciągu roku.
Ustawodawca wymienił 32 miejsca w których dopuszczono handel w niedzielę poza wyznaczonymi terminami. Są to między innymi: sklepy na stacjach paliw, kwiaciarnie, apteki, cukiernie, lodziarnie, placówki pocztowe itd. Otwarte mogą być również sklepy, w których sprzedaży podejmie się sam właściciel (w tym także sklepy spożywcze). Za złamanie zakazu handlu w niedzielę grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł.
Biedronki nie wszystkie
W powiecie legionowskim obecnych jest kilkanaście sklepów wielkopowierzchniowych różnych sieci handlowych. Najwięcej jest sklepów sieci Biedronka, których w powiecie legionowskim jest 11. Jednak tylko kilka z nich jest otwartych w niedziele niehandlowe – Wprowadzenie nowej usługi jest rozwiązaniem pilotażowym, rozpoczętym w lipcu br., które nie dotyczy całej sieci, ale wybranych sklepów. Uruchomienie testu prowadzonego wspólnie z doświadczonym partnerem – narodowym operatorem pocztowym Pocztą Polską – jest sprawdzeniem nowych możliwości zgodnych z obecnie obowiązującym porządkiem prawnym, z czego już wcześniej korzystało i obecnie korzysta wiele innych konkurencyjnych sieci, nie tylko spożywczych. – poinformowało redakcję Gazety Powiatowej Biuro Prasowe Sieci Biedronka. Przedstawiciele sieci Biedronka przekazali naszej redakcji, że w niedzielę niehandlową otwarte są placówki w Serocku (ul. Warszawska 32, w godz. 8:00 – 21:00), Legionowie (ul. Sowińskiego 2, w godz. 8:00 – 20:00) i Rembelszczyźnie (ul. Jana Kazimierza 471, w godz. 8:00 – 21:00).
Kauflandy otwarte
Kolejną siecią handlową, która postanowiła otworzyć swoje sklepy w powiecie legionowskimi w niedziele niehandlowe począwszy od najbliższej niedzieli (26 września) jest Kaufland. Sklepy te mieszczą się w Legionowie (ul. Zegrzyńska 115) i Jabłonnie (ul. Zegrzyńska 7). Obydwie placówki handlowe będą czynne w godz. 9 –20:00). Pracownicy tej sieci, z którymi rozmawialiśmy na ten temat nie ukrywali swojego niezadowolenia. – Niestety się otwieramy, co poradzić – podsumował jeden z pracowników sieci.
Otworzą się dwa sklepy Netto
Następną dużą siecią sklepów, która otworzy część swoich placówek od najbliższej niedzieli (26 września) będzie Netto. – W niedzielę, 26 września, sieć otworzy pierwszych 27 sklepów, co stanowić będzie ok. 5 proc. wszystkich sklepów Netto w Polsce. Lista zostanie poszerzona do 100 placówek (czyli ok. 20 proc. wszystkich sklepów) otwartych od 3 października. – poinformowała w komunikacie sieć handlowa. W powiecie legionowskim znajdują się trzy sklepy tego właściciela, a otwarte zostaną dwa z nich – w Legionowie (ul. Olszankowa 56 w godz. 9:00 – 19:00) i Serocku (ul. Pułtuska 3 w godz. 9:00 – 19:00).
Lidl zaprasza
Również popularna sieć Lidl ma na terenie powiatu legionowskiego dwie swoje placówki handlowe – w Jabłonnie (ul. Zegrzyńska 39) i Legionowie (ul. Jagiellońska 25). Już tydzień temu w niedzielę niehandlową placówka przy ulicy Jagiellońskiej w Legionowie była czynna i jak udało się ustalić naszej redakcji również w nadchodzącą niedzielę będzie otwarta.
Projekt ustawy mający na celu uszczelnienie przepisów w sprawie zakazu handlu w niedziele
Projekt do Sejmu w tej sprawie złożył poseł PiS Janusz Śniadek, który w przeszłości pełnił funkcję przewodniczącego NSZZ “Solidarność”. Poseł zauważył, że obecnie plagą staje się powoływanie przez niektóre placówki handlowe na działalność pocztową. Janusz Śniadek wyjaśnił, że jego projekt ustawy zakłada, że sklep będzie mógł działać w niedzielę niehandlowe, jeżeli działalność pocztowa będzie stanowić ponad 50 proc. przychodów – Zostanie wprowadzony obowiązek prowadzenia ewidencji, pokazującej, jakie są przychody z tej przeważającej działalności, a jakie z pozostałej – informował Janusz Śniadek. Dodatkowo Inspekcja Pracy miałaby badać takie rejestry.
Głosowanie w tej sprawie odbyło się w 17 września. Nowelizację wraz z poprawkami poparło 272 posłów, przeciw było 135, 37 osób wstrzymało się od głosu.
Przyjęty przez Sejm projekt ustawy zakłada uszczelnienie zakazu handlu w niedziele tak, by nie omijały go sklepy świadczące usługi pocztowe. Zgodnie z projektem funkcjonować w niedziele będą mogły tylko te placówki, które wykażą, że rzeczywiście zajmują się one przede wszystkim usługami pocztowymi, a nie handlem detalicznym – przychody z usług pocztowych będą musiały stanowić ponad 50 proc. pozostałych przychodów danej placówki.
Dodatkowo w przyjętej nowelizacji znalazła się poprawka rozszerzająca katalog osób spokrewnionych, z których nieodpłatnej pomocy w niehandlowe niedziele, będzie mógł korzystać przedsiębiorca. Są to: obok małżonka, dzieci, rodziców, macochy lub ojczyma, również rodzeństwo, wnuki i dziadkowie.
Teraz nowelizacja przegłosowana przez Sejm trafi do Senatu. Zgodnie z kolejną poprawką ustawa wejdzie w życie w pierwszy dzień miesiąca następujący 3 miesiące po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.