Wielka to radość dla uczestników i organizatorów móc ponownie spotkać się, wspólnie działać i przeżywać. 25 września 2021. Pod gościnnym dachem Areny Legionowo spotkali się uczestnicy, ich rodziny, przyjaciele, władze samorządowe powiatu i gmin, organizatorzy Dni Osób Niepełnosprawnych miasta Legionowo i powiatu Legionowskiego. Spotkanie to niosło ważkie przesłanie. Jego myślą przewodnią od początku do zakończenia było słowo Przyjaźń. Czym ona jest dla każdego z nas, jakie ma kolory. Jak ją można wyrazić, namalować. Z drugiej strony jak ją odwzajemnić. Jak za nią być wdzięcznym. Przejdźmy do konkretów.
Kapituła orderu o prawdziwych Przyjaciołach.
Okres pandemii wiele zmienił w naszym życiu, ale niezmienna jest przyjaźń i pomoc, pomoc drugiemu człowiekowi. Prawdziwy przyjaciel to człowiek, który potrafi i chce zadbać o drugiego człowieka, obdarowuje go szacunkiem i zrozumieniem, a przede wszystkim umie z pełną odpowiedzialnością, wysoką empatią i oddaniem siebie zatroszczyć się o drugiego człowieka szczególnie jeśli ten drugi jest doświadczony przez los.
-Szanowni Państwo. – powiedziała przewodnicząca Kapituły Orderu Joanna Folwarska-powiedział Nawiązuję do tych pięknych słów pana Andrzeja o przyjaźni. Czym jest, jak ją przedstawić. Jak się za nią odwdzięczyć, jak za nią podziękować. Dzisiaj w imieniu wszystkich tu zgromadzonych pragnę podziękować wielkim ludziom, naszym Przyjaciołom, którym nie zdążyliśmy powiedzieć dziękuję za to że jesteś, że wspierasz, pomagasz. Dziękujemy za przyjaźń ich bliskim. Dziękujemy również tym, którzy są tu obecni wśród nas. Niech ten order „ Przyjaciel Niepełnosprawnych” odzwierciedli nasze uczucie wdzięczności, będzie symbolem wiecznie trwającej przyjaźni.- podkreśliła Joanna Folwarska.
Właśnie takimi wspaniałymi ludźmi i Przyjaciółmi Osób Niepełnosprawnych są dzisiejsi Laureaci państwo Dorota i Jan Bieleccy, którzy poświęcili swoje życie wychowując dzieci niepełnosprawne, które nie miałyby szans na adopcję, a Państwo Bieleccy dali im prawdziwy dom, wielką miłość i godne życie. Ich wyjątkowy wkład, wielkie zaangażowanie i pomoc dzieciom niepełnosprawnym zasługuje na wyróżnienie. Wspaniałymi i prawdziwymi Przyjaciółmi Niepełnosprawnych byli również Pan Ireneusz Kłos i Pan Janusz Kubicki, których w żalu i smutku pożegnaliśmy. Pan Ireneusz Kłos przez wiele lat był wiceprezesem Fundacji „Promień Słońca” i czynnie działał na rzecz Fundacji i jej podopiecznych. Pan Janusz Kubicki, odszedł niespodziewanie pozostawiając po sobie ogromną pustkę. Były wicestarosta, radny, wieloletni sekretarz kapituły Orderu „Przyjaciel Niepełnosprawnych”. Był osobą szanowaną, cenioną i lubianą. Order „ Przyjaciel Niepełnosprawnych” jest symbolem uczucia wdzięczności, symbolem wiecznie trwającej przyjaźni i pamięci o dokonaniach Laureatów.
O przyjaźni-plener malarski i fotograficzny
Po wzruszającej uroczystości wręczania orderu „Przyjaciel Niepełnosprawnych” 50 niezwykłych artystów zasiadło przed sztalugami. Przed nimi trudny temat „Przyjaźń”. Jak ją przedstawić za pomocą pędzelka i farb. Jakiego jest koloru. Jakie barwy jej nadać.
Na te pytania odpowiedziała pani Barbara Retmaniak, kierownik artystyczny pleneru „Samo życie może stanowić inspirację do rozkwitu twórczości każdego z nas, a już niewątpliwie osób z niepełnosprawnością. Od 10 lat Integracyjny Plener Malarski ”Chodź pomaluj mój świat” skupia chętnych do uczestnictwa w tym wydarzeniu nie tylko z Legionowa ale również z Serocka czy Pułtuska. I widać, że wydarzenie to z roku na rok nabiera coraz większej rangi jako event o znaczeniu kulturalnym. Twórczość w życiu osób z niepełnosprawnością jest elementem wzmacniającym, podnoszącym poczucie godności i przynależności społecznej, prowokując do dalszego rozwoju. Zetknięcie z innym artystą dodaje nie tylko skrzydeł ale stanowi okazję do poszerzania ich wiedzy nie tylko w zakresie sztuki. Daje możliwość nieskrępowanej ekspresji wyrażania siebie i jest nieocenionym narzędziem terapeutycznym. Wspólne artystyczne tworzenie wpływa na lepszą komunikację ” dwóch światów”, które łączy podobna wrażliwość. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania jest „Przyjaźń”, która w życiu każdego człowieka jest niezwykle ważna. Czas spędzony z drugą osobą jest najpiękniejszym prezentem w życiu. PRZYJACIEL, który jest wsparciem, który akceptuje nasze zalety i wady, to prawdziwy skarb. Z przyjacielem łatwiej pokonać przeszkody, czy ból…a problemy i troski wydają się łatwiejsze”
Uczestnicy pleneru pojęcie „przyjaźń” wyrazili w obrazach na wiele sposobów. Za pomocą pędzelka i farb przedstawili w ciepłych barwach swoich Przyjaciół. Wszyscy malujący otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Warsztaty fotograficzne „Przyjaźń w obiektywie” dla uczestników spotkania były prowadzone w formie praktycznej w terenie pod opieką doświadczonych fotoreporterów prasowych i telewizyjnych. Organizatorzy podziękowali kierownikowi artystycznemu pleneru pani Barbarze Retmaniak oraz prowadzącym plener fotograficzny panu Bartoszowi Karwackiemu, Piotrowi Żyle. Podziękowania otrzymali PCPR Legionowo, MOK Legionowo, zespół SMS Skubianka za niezwykłą muzyczną oprawę pleneru, wolontariusze i goście. Patroni medialni oraz pan Andrzej Sobierajski za profesjonalne prowadzenie. Wkrótce zostanie zaprezentowana wystawa poplenerowa, a w niej obrazy jak i fotografia.
Przed nami jeszcze…
W ramach X Dni Osób Niepełnosprawnych miasta Legionowo i powiatu Legionowskiego odbędą się jeszcze : W październiku 2021 Konferencja „Praca dla niepełnosprawnych, ze szczególnym uwzględnieniem osób z niepełnosprawnością intelektualną umiarkowaną i znaczną”.
Po raz kolejny w ramach atrakcje dla uczestników przygotowuje Muzeum Historyczne w Legionowie. „Dzień w Muzeum.
W październiku powiatowa akcja Październik Miesiącem Osób Niemówiących. W listopadzie podsumowanie tej akcji i prezentacja twórczości uczniów Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie.
Jerzy Jastrzębski