Wczoraj nad Europą pojawił się bardzo głęboki niż znad Atlantyku, a wraz z nim silny wiatr – orkan Aleksandra. W powiecie legionowskim najmocniej powieje jutro – przewiduje się, że prędkość wiatru w porywach może dojść do 80 km/godzinę.
Orkan powstaje na skutek dużej różnicy temperatur, powodującej ogromne różnice ciśnienia między Oceanem Atantyckim a Euroazją. Rok temu 6 grudnia przez Polskę przeszedł orkan Ksawery. W powiecie legionowskim prędkość wiatru dochodziła do 94 km/godz. Wtedy w samym Legionowie z powodu awarii linii średniego napięcia 6 tys. osób pozbawionych zostało prądu. Łamały się drzewa, przewracały wiaty przystankowe, zrywały dachy, ogrodzenia i rwały banery. Galeria zdjęć z uszkodzeń, jakie spowodował Ksawery dostępna jest TUTAJ.
Orkan Aleksandra w powiecie legionowskim
W najbliższym czasie Polska znajdować się będzie pod wpływem działania orkanu Aleksandra. Zdaniem meteorologów będzie on mieć inną trasę niż zeszłoroczny żywioł, ale skutki mogą być podobne. W powiecie legionowskim wiatr na sile zacznie przybierać w czwartek od godzin popołudniowych. O godzinie 20:00 w porywach może wiać do 50km/godz. Należy się także spodziewać niewielkich opadów deszczu i deszczu ze śniegiem. Dalsze zwiększanie siły wiatru nastąpi w piątek od godz. 10:00. Najmocniej będzie wiało w piątkowy wieczór – w porywach prędkość wiatru dochodzić może do 80 km/godz. W sobotę stopniowo będzie się uspokajało, o godz. 19:00 wiatr osłabnie do 37 km/godz. W niedzielę będzie już spokojnie. W nadchodzącym tygodniu pogoda też da nam w kość. Powtórka takiej wichury nastąpi w środę – wtedy wiatr również w porywach może osiągać 80 km/godz, a towarzyszyć temu mają intensywne opady deszczu.
Uwaga
Od dzisiejszego wieczoru należy spodziewać się trudnych warunków na drogach. Nocne opady deszczu ze śniegiem spowodować mogą duże oblodzenie dróg (rok temu wiele kierowców nie było w stanie podjechać pod oblodzony wiadukt w Chotomowie – film TUTAJ). Aby uniknąć strat spowodowanych silną wichurą, powinniśmy pamiętać, by nie parkować samochodów pod drzewami i w okolicach niestabilnych zabudowań, w tym wiat przystankowych i blaszanych ogrodzeń. Pogorszenie pogody bardzo odczują meteopaci i osoby z chorobą wieńcową.