Przedłużenie recepty, zwolnienia lekarskiego, czy też kontrola wcześniej rozpoczętego leczenia przewlekłego, a tym bardziej diagnostyka nowych schorzeń – to nie mogą być powody zgłaszania się do Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej (NiŚOZ) realizowanej w NZOZ Legionowo. Walkę z tymi nawykami mieszkańców powiatu legionowskiego chcą w najbliższym czasie podjąć samorządowcy. Pierwszym jej etapem ma być zaś opracowanie ulotki edukacyjnej.
Większość wizyt w ramach NiŚOZ powinna być realizowana w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) tj. u pediatrów i internistów tzw. pierwszego kontaktu. Dane ujawnione przez szefostwo Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Legionowo (NZOZ Legionowo), pokazują, że najczęstszymi powodami korzystania z tych usług są m. in. brak wolnych terminów u lekarzy pierwszych kontaktów, brak ich dostępności w przychodniach do godziny 18, czy też zamykanie samych przychodni przed godziną 18. – W okresie 2 ostatnich miesięcy przeprowadziliśmy wśród pacjentów ankiety badające najczęstsze przyczyny wizyt w NiŚOZ – mówi Dorota Glinicka, prezes zarządu NZOZ Legionowo. Spośród 860 pacjentów, którzy wzięli udział w tym badaniu, aż 376 z nich powiedziało, że korzystają z NiŚOZ, ponieważ mają problemy z dostaniem się do lekarza pierwszego kontaktu. Weekend, jako jak najbardziej uzasadniony powód wizyty na NiŚOZ wskazało tylko 35 ankietowanych pacjentów. – Tu mam bliżej, potrzebuję tylko recepty, odesłano mnie tu, pracuję w godzinach otwarcia swojej przychodni – to pozostałe dość często przewijające się w odpowiedziach pacjentów legionowskiej NiŚOZ motywy.
2 lekarzy kontra 16 tysięcy pacjentów
Od początku tego roku do końca września legionowska NiŚOZ obsłużyła przeszło 16 tysięcy pacjentów, w tym blisko 300 z nich podczas wizyt wyjazdowych. Pomocy medycznej w ramach NiŚOZ realizowanej w przychodni na górce udziela tylko dwóch internistów. Na takich dyżurach nie przyjmują też specjaliści pediatrzy, choć wiele lokalnych przychodni właśnie tu kieruje małoletnich pacjentów. Wielu pacjentów nie ma też wiedzy, w jakich okolicznościach medycznych powinni się zgłaszać na NiŚOZ. Niedoinformowanie to łączy się z przychodzeniem tu po receptę, zwolnienie, skierowanie do specjalisty, na diagnostykę, czy też na kontynuację leczenia przewlekłego.
Ulotką wyrobią dobre nawyki?
Aby wyeliminować, albo przynajmniej zmniejszyć liczbę powyższych sytuacji samorządowcy z całego powiatu legionowskiego chcą ukształtować w mieszkańcach prawidłowe nawyki korzystania z lokalnej NiŚOZ. W tym celu, spośród gminnych i powiatowych radnych zostanie zespół, którego celem będzie opracowanie ulotki edukującej mieszkańców o tym, w jakich przypadkach można zgłaszać się na NiŚOZ.
Kiedy wizyta na NiŚOZ jest uzasadniona?
Według wytycznych Narodowego Funduszu Zdrowia z NiŚOZ można skorzystać w razie m. in. nagłego zachorowania, nagłego pogorszenia stanu zdrowia, jednak bez objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek na zdrowiu, czy też wtedy, gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystanie wpłynąć na stan zdrowia. Z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy, w dni wolne i w święta można również korzystać w sytuacjach m. in. zaostrzenia dolegliwości znanej choroby przewlekłej, infekcji dróg oddechowych z gorączką wyższą niż 39°C, bólów brzucha mimo zażytych leków rozkurczowych, bólów głowy mimo zażytych przeciwbólowych medykamentów, biegunki, wymiotów, zatrzymania wiatrów, stolca lub moczu, nagłego bólu kręgosłupa, stawów i kończyn, czy też w przypadku zaburzeń psychicznych niepołączonych jednak z agresją i próbami samobójczymi. Pacjentom przysługują także zabiegi pielęgniarskie na przykład zastrzyki w ramach porady udzielonej przez lekarza POZ oraz zabiegi wynikające z ciągłości leczenia. Zabiegi te mogą być wykonywane przez pielęgniarkę w gabinecie zabiegowym lub w domu pacjenta.