Październik miesiącem ACC „Pokaż swój głos”

główne

Jak co roku w październiku obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Alternatywnych i Wspomagających Metod Komunikacji. Pokaż swój głos” – to hasło tegorocznej akcji ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Komunikacji Wspomagającej i Alternatywnej (ISAAC), a przetłumaczone przez polskie Stowarzyszenie „Mówić bez Słów”.  

Kto wziął udział w warsztatach „Pokaż swój głos”? 

W powiecie legionowskim akcję przeprowadziły terapeutki AAC z Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych panie: mgr Magdalena Żukowska, mgr Wiesława Karbowska, mgr Urszula Witaszczyk, mgr Beata Bek, mgr Justyna Socka przy współpracy z Fundacją „Promień Słońca”, w ramach XI Dni Osób z Niepełnosprawnościami Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego.  Prowadzące w wybranych szkołach przeprowadziły warsztaty informujące i edukujące ich uczestników jak porozumiewać się z osobami niemówiącymi.  W tym roku w powiatowej , integracyjnej akcji „Pokaż swój głos” uczestniczyli uczniowie: Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Legionowie, Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Jabłonnie, Szkoły Podstawowej im. Józefa Wybickiego w Janówku, Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Legionowie, II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Legionowie, uczniowie Niepublicznego Liceum Językowego Academy of the Future” w Legionowie.

 

 

Jak można się porozumiewać z osobami niemówiącymi?

Na co dzień jesteśmy przyzwyczajeni do porozumiewania się za pomocą słów: w domu, w pracy, w szkole, w sklepie lub w środkach komunikacji – wszędzie możemy porozumieć się za pomocą słów – taka jest nasza codzienność. A jak wygląda codzienność osób, które nie mogą porozumiewać się za pomocą mowy?

Z pomocą przychodzą właśnie alternatywne i wspomagające metody komunikacji. Mogą to być specjalnie opracowane gesty i obrazki. Pomaga również technika i technologia – komunikatory i aplikacje mobilne. Osobom wyposażonym w te wszystkie pomoce/narzędzia może brakować już tylko jednego – partnerów gotowych do rozmowy w alternatywny sposób.

Zajęcia odbywały się w formie warsztatowej. Dzieci poprzez zabawę, a młodzież poprzez ćwiczenia odkrywała sposoby komunikacji inne niż komunikacja werbalna. Do wyboru mieli gesty, symbole obrazkowe (Picture Comunication System), sprzęt przeznaczony dla osób niemówiących oraz specjalistyczne programy komputerowe z syntezatorem mowy. W trakcie zajęć mogli m.in. przygotować tzw. albumy aktywności. Są to pomoce pozwalające na dopasowywanie symboli osób, rzeczy lub czynności do obrazków. Uczestnicy poznali również podstawowe zasady systemu gestów Makaton.

 

Kilka słów o rezultatach spotkań

W dniu 3 listopada 2022r.  w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie organizatorzy podsumowali akcję Październik – Międzynarodowym Miesiącem AAC. HASŁO: “POKAŻ SWÓJ GŁOS”.

Jak już wspomniałam akcja i przeprowadzone warsztaty miały za zadanie poinformować i pokazać jak porozumiewać się z ludźmi, którzy nie są w stanie posługiwać się mową. Uczestnicy spotkań wyrazili swoje ogromne zainteresowanie poruszanymi tematami. Chętnie uczyli się symboli i gestów oraz zapoznawali się z narzędziami elektronicznymi.  Te spotkania napawają optymizmem i nadzieją na przyszłość, że osoby niemówiące nie będą napotykały takich barier w komunikowaniu się i spotkają się w naszym środowisku życzliwością i akceptacją. Jako koordynator akcji w naszym powiecie pragnę podziękować dyrekcjom odwiedzanych szkół za życzliwość. Uczestnikom warsztatów za zaangażowanie. Moim koleżankom terapeutkom AAC z Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie dziękuję za wsparcie i sprawne przeprowadzenie akcji. Fundacji „Promień Słońca” za pomoc.  Organizatorom Dni Osób z Niepełnosprawnościami miasta Legionowo i powiatu Legionowskiego za stworzenie warunków do prowadzenia takich akcji. I na zakończenia apel, prośba pamiętajmy o osobach, które mają problemy z mową przez cały rok. Komunikujmy się za pomocą wszystkich dostępnych narzędzi.

                                                                                      mgr Justyna Socka