PGNiG dopłaci do wymiany pieców. Wnioski można składać do 2 maja

badzECOoszczedzaj

Konferencja prasowa Elżbieta Rafalska, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Krzysztofa Tchórzewskiego, Minister Energii i Piotra Woźniaka, Prezesa PGNiG S.A. (fot. PGNIG.PL)

Według szacunków ekspertów, w Polsce nadal w około 3 milionach domów jednorodzinnych do ogrzewania wykorzystuje się niskiej jakości paliwa stałe i śmieci. To z kolei przyczynia się do znacznego zanieczyszczenia powietrza i jest jednym z głównych powodów powstawania smogu.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo uruchomiło ogólnopolski  program, w ramach którego dofinansowania do kotła gazowego może uzyskać w sumie 11 tysięcy gospodarstw domowych. Dziesięć tysięcy z nich ma szansę otrzymać wsparcie do 1000 złotych na zakup kotła gazowego, a tysiąc rodzin posiadających Kartę Dużej Rodziny może liczyć na jeszcze wyższe dofinansowanie.

 

Wnioski w ramach programu będzie można składać osobiście w Biurach Obsługi Klienta PGNiG Obrót Detaliczny od 2 maja 2018 roku. Wszystkie osoby zainteresowane dofinansowaniem będą musiały zlikwidować dotychczasowe źródło ciepła na paliwo stałe, a także zakupić i zainstalować jako źródło ogrzewania kocioł kondensacyjny zasilany paliwem gazowym.

Program „Dofinansowanie nawet do 3000 zł” wspiera cele kampanii edukacyjnej pod nazwą „Rodzice i dzieci, Powietrze bez śmieci”, prowadzonej przez Fundację PGNiG od listopada ubiegłego roku, dedykowanej przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych i ich rodziców.

– Zaczęliśmy od działań edukacyjnych, ponieważ jesteśmy przekonani, że konsekwentna budowa świadomości ekologicznej jest kluczowa do oczyszczenia polskiego powietrza. Teraz wykonujemy kolejny krok i oferujemy konkretne wsparcie dla osób zainteresowanych ekologicznym ogrzewaniem gazowym. Jesteśmy przekonani, że jego popularyzacja pozwoli nam wszystkim oddychać czystym powietrzem w przyszłości – powiedział Henryk Mucha, Prezes PGNiG Obrót Detaliczny.

Działania PGNiG należy pochwalić, mamy jednak nadzieję, że przedsiębiorstwo dołoży podobnych starań w budowie infrastruktury przesyłowej, która pozwali dostarczać paliwo gazowe do domostw, które dostępu do niego są pozbawione.