W dniu 21 maja 2022 roku w kompleksie parkowo-pałacowym w Jabłonnie spotkała się grupa 18 osób z aparatami fotograficznymi w ręku. Większość z nich to zawodowi fotograficy, fotoreporterzy, ale też pojawili się w niewielkiej liczbie adepci sztuki fotografowania. Wietrzna, deszczowa pogoda przestraszyła wielu chętnych do udziału w tym wydarzeniu. Grupie, która się zebrała z miłości do robienia zdjęć nic nie jest w stanie przeszkodzić.
Łapanie wiatru
Tematem spotkania był „Wiatr w obiektywie”. Temat został narzucony przez panujące warunki atmosferyczne. Silne podmuchy poruszały wiekowymi drzewami w parku. Robiło niesamowite wrażenie nie tylko wizualne, ale i słuchowe. Jak wyjaśniał Paweł Horąży znany fotograf, twórca kanału YT „Fotografia jest fajna”, taka pogoda jest idealna do robienia zdjęć. Wszystko jest w ruchu. Trudno jest uchwycić wiatr aparatem fotograficznym, ale można wyłapywać skutki jego działania. Poruszające się drzewa, liście, pochylające się krzewy i trawy. Doskonałe ujęcia przesuwających się ciężko nad parkiem chmur dają okazje do doskonałych ujęć. Tworzy to niebanalny klimat zdjęć z tematem i głębią.
-Moim zdaniem jako fotografa i instruktora z doświadczeniem w pracy z osobami niepełnosprawnymi- wyjaśniał Bartosz Karwacki kierownik pleneru-fotografia jest czymś, co aktywizuje również osoby niepełnosprawne. Jest to forma terapii w szczególności dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Fotografować mogą osoby z różnymi dysfunkcjami, fotografują również osoby na wózkach. Mało tego rozwój technologii zastosowanie automatycznego ustawiania ostrości (autofocus) sprawiło, że fotografię uprawiają również osoby z niepełnosprawnością wzroku. Zaś wykorzystanie funkcji aparatu w telefonach wpłynęło na coraz bardziej powszechne uprawianie fotografii również przez osoby niepełnosprawne szczególnie ze względu na niewielką wagę sprzętu, intuicyjną obsługę i duży ekran. Dzięki tej aktywności osoby niepełnosprawne nie muszą siedzieć w domu tylko zainspirowani światem, który nas otacza wychodzą robić zdjęcia, często wykazując się kreatywnością, a nawet prezentują swoje zdjęcia na wystawach, uczestnicząc w konkursach, czy publikując je w mediach. Ponadto fotografia przełamuje stereotypy oraz sposób myślenia o sobie i bliźnich. Przeciwdziała również stagnacji i wykluczeniu społecznemu. -Myślę, że takie wydarzenia jak i warsztaty fotograficzne dla osób z niepełnosprawnościami powinno się organizować jak najczęściej. -dodał.
Wystawa poplenerowa ”Świat wokół nas 2022”
Każdy z uczestników wykonał kilkadziesiąt ujęć. Zdjęcia były robione nie tylko w parku przy pałacu, ale i w rezerwacie przyrody Ławice Kiełpińskie. Zebranym dopisywały humory, atmosfera spotkania była wspaniała. Cały czas Mistrzowie wprowadzali w arkana fotografii początkujących. Życzliwie podpowiadano jak najlepiej ustawiać się do zdjęcia. Jak trzymać aparat i jak ważne jest czystość obiektywów w aparatach telefonicznych,. Najmniejsze ich zanieczyszczenie pozbawia fotografię ostrości i wielu szczegółów. Jakie są efekty pleneru przekonamy się jesienią tego roku. Organizatorzy po wyborze zdjęć i ich obróbce przygotują jesienna wystawę „Wiatr w obiektywie”.
A przed wakacjami…
Po emocjach związanych z Paraolimpiadą i plenerze fotograficznym „Świat wokół nas” przed wakacjami czeka nas: 2 czerwca 2022 Dzień w Muzeum Historycznym dla uczestników Dni Osób z Niepełnosprawnościami. Konferencja 3 czerwca 2022r. „ Praca dla osób z niepełnosprawnościami, ze szczególnym uwzględnieniem osób z niepełnosprawnością intelektualną umiarkowaną i znaczną”, 11 czerwca 2022, godz. 15.00, Park Zdrowia ul. Sobieskiego/Chrobrego Plener malarski „Chodź pomaluj mój świat” (w ramach 42. Dni Legionowa 2022).
Jerzy Jastrzębski