Posłowie będą mieli ponad 1,5 roku na ustalenie zasad obliczania maksymalnej stawki ustawowej tzw. podatku śmieciowego. Trybunał Konstytucyjny 28 listopada orzekł, że brak wyznaczonych górnych pułapów tej opłaty jest niezgodny z konstytucją. Do czasu zmiany tych przepisów, samorządy krajowe, zgodnie z prawem, nadal będą same ustalać opłaty za podatek śmieciowy.
Trybunał Konstytucyjny dał Sejmowi wolną rękę w wyborze metody określającej ustawowe maksimum kwotowe dla opłaty śmieciowej. Posłowie będą jednak musieli zmienić ustawę w ciągu 18 miesięcy od opublikowania niniejszego wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Do tego czasu, uznany za sprzeczny z konstytucją przepis ustawy śmieciowej odnoszący się do wysokości opłat za wywóz odpadów komunalnych nadal będzie miał moc obowiązującą. Mieszkańcy zaś w dalszym ciągu będą zobowiązani do płacenia podatku śmieciowego w wysokości ustalonej przez gminę, w której mieszkają.
Gminy mają za dużą swobodę
TK uzasadniając swoje stanowisko zasugerował również, że ustawa śmieciowa w obecnym kształcie daje zbyt dużą swobodę samorządom w określaniu wysokości tego podatku, dopłat do niego i wykluczeń z obowiązku opłacania go. Według Stanisława Rymara, sędziego TK orzekającego w tej sprawie, wraz z ustaleniem ustawowego maksimum kwotowego podatku śmieciowego, posłowie powinni doprecyzować także przepisy ustawy mówiące o zwolnieniach i dopłatach do tego podatku.
Trybunał Konstytucyjny nie uznał pozostałych zarzutów
Przepisy ustawy śmieciowej były badane przez TK przez ponad 2 lata. Zgodność niektórych z nich z obowiązującą konstytucją podważyli radni ze Świdnika, a także posłowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD) i z Prawa i Sprawiedliwość (PiS). Wobec kluczowych zarzutów do pozostałych przepisów ustawy śmieciowej TK umorzył jednak postępowanie. Za zgodne z obowiązującą konstytucją, uznał ustalanie terminów, częstotliwości i trybów uiszczania opłat za śmieci przez samorządy. Również, pomimo zarzutów nieprecyzyjności definicji „właściciela nieruchomości” zawartej w ustawie śmieciowej, za zgodne z prawem uznał nakładane przez gminy na właścicieli nieruchomości obowiązki uiszczania opłat za śmieci oraz składania deklaracji o ich wysokości. TK nie podważył także samej idei organizowania przetargów śmieciowych. Skarżący ustawę, w obawie przed zmonopolizowaniem rynku przez duże koncerny śmieciowe twierdzili bowiem, że gminy nie powinny być zmuszane do organizowania takich przetargów, tylko same powinny móc zlecać te zadania własnym spółkom oraz zakładom budżetowym.
Projekt zmian ma powstać do wiosny 2014r.
Maciej Grabowski, szef resortu ochrony środowiska, chce zmienić obowiązującą od lipca br. ustawę śmieciową w zakresie wskazanym przez TK, najpóźniej do wiosny 2014r. 5 grudnia zapowiedział powołanie specjalnego zespołu, pod kierownictwem byłego ministra środowiska Andrzeja Kraszewskiego, którego zadaniem będzie zidentyfikowanie usterek w tej ustawie i przygotowanie propozycji odpowiednich zmian.
ms