Autorzy publikacji, których celem jest znoszenie barier między osobami niepełnosprawnymi a resztą społeczeństwa, są pomysłodawcami ilustrowanego przewodnika turystycznego „POLSKA bez barier – 500 tras turystycznych dla osób niepełnosprawnych”, w którym zaprezentowano 500 niezwykłych miejsc przyjaznych osobom z różnego rodzaju ograniczeniami: poruszającym się na wózku inwalidzkim, o kulach, słabo widzącym, niesłyszącym oraz starszym.
Przewodnik zawiera opis danej atrakcji turystycznej wraz z podaniem informacji praktycznych ułatwiających dłuższy pobyt (adresy obiektów noclegowych i gastronomicznych, które są przystosowane do przyjęcia osób niepełnosprawnych). Kolorowa szata graficzna, mapy, piktogramy, a przede wszystkim przejrzysty układ stron pozwalają Czytelnikowi na szybkie wyszukanie interesujących go miejsc w danym regionie. Książka jest w wersji wielonarzędziowej (przewodnik, mapa, DVD, WWW, aplikacja) ze szczególnym przeznaczeniem dla wózkowiczów. Poprzez tę publikację pokazane są miejsca, trasy oraz walory turystyczne Polski. Ideą przewodnika jest inspirowanie
i zachęcanie do aktywnego wypoczynku, udziału w życiu społecznym oraz na turystycznym szlaku. Opisane trasy mają długość od 1 do 30 km. i mogą być przemierzane pieszo, na rowerze, kajakiem oraz na wózku inwalidzkim. W związku z tym, że pojęcie osoby niepełnosprawnej jest bardzo szerokie bowiem obejmuje wiele dysfunkcji, autorzy przewodnika starali się opracować trasy ze szczególnym nastawieniem na osoby poruszające się na wózkach, dla których krawężnik bez podjazdu czy duże nachylenie drogi jest barierą. Zamieszczone trasy zostały zweryfikowane w terenie. Wybierając trasy autorzy myśleli również o Seniorach, którzy z uwagi na wiek są z reguły mniej sprawni.
Przewodnik POLSKA bez barier to jeden z pierwszych takich przewodników na polskim rynku – wypełnia niejako wydawniczą niszę, a osobom niepełnosprawnym daje do ręki narzędzie, które podpowie, zachęci, zainspiruje oraz zmotywuje do wyruszenia na spotkanie z niezwykłymi miejscami w Polsce, które na nich czekają, a o których czasem nawet nie słyszeli.
Autorzy wybrali w całej Polsce szczególnie atrakcyjne i przyjazne niepełnosprawnym turystom miejsca. Miejsca te są również rekomendowane przez gminy i bezpośrednio weryfikowane pod kątem przystosowania dla osób niepełnosprawnych.
/-/ Ewa Milner-Kochańska
KONKURS
Wymień trzy obiekty na terenie Legionowa, które są w pełni przystosowane dla osób niepełnosprawnych? Osoba, która pierwsza prześle poprawną odpowiedź na adres zdrowie@um.legionowo.pl, otrzyma przewodnik.