Pomiechówek pełen matematyki

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

fot. wikimedia commons

Tuż za granicami powiatu legionowskiego, we wsi Pomiechówek, znajduje się szkoła, która nie zwraca uwagi na ograniczenia terytorialne czy ludnościowe, tylko z powodzeniem realizuje misję oświaty, wspierając się prawdziwą pasją do wykonywanej pracy.

Tamtejszy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. gen. W. Sikorskiego, bo o tej placówce mowa, znalazł się w gronie kandydatów do zdobycia specjalnej puli środków na realizację matematycznego projektu edukacyjnego. Pomiechówek może już liczyć na podstawowy grant – został wybrany do trzydziestki beneficjentów IV edycji, wyłonionych spośród 771 zgłoszeń. Teraz, jako jeden z najlepszych pomysłów, dodatkowo może ubiegać się o nagrodę publiczności w wysokości 5 tysięcy złotych. Zostanie ona przyznana za pomocą głosowania internetowego, trwającego od 19 czerwca do 7 lipca, a więc właśnie teraz. Warto wspierać lokalne inicjatywy, zatem gorąco zachęcamy do oddawania swoich głosów (jeden na 24 godziny) w podanym terminie. Można to uczynić, odwiedzając stronę projektu.

Program mPotęga to przedsięwzięcie o charakterze ogólnopolskim, mające na celu popularyzację matematyki, a przede wszystkim przedstawienie jej w interesującym świetle. O przyznanie dofinansowania mieszczącego się w przedziale od 2 do 8 tysięcy złotych starać się mogą nie tylko szkoły, ale także uczelnie wyższe, biblioteki publiczne, organizacje pozarządowe, jak również różnego rodzaju grupy nieformalne, którym przyświeca cel propagowania edukacji (nauczyciele, rada rodziców, koła naukowe). Zatem właściwie nie ma zbyt wielkich ograniczeń jeśli tylko mamy pomysł i chęci zrobienia czegoś dobrego. Co ważne, wkład własny nie jest wymagany, a pieniądze można przeznaczyć nawet na zakup sprzętu elektronicznego, pod warunkiem, że ma to swoje merytoryczne uzasadnienie w treści projektu, a koszty nie przekraczają 25 % wnioskowanej kwoty).

Program wynagradza wszelkie nietypowe próby zmierzenia się z królową nauk. Pomysły mogą być naprawdę różne: inspiracja może pochodzić z rozmaitych źródeł, bez względu na to jak szalonych. To nawet chyba lepiej jeśli będą trochę zakręcone. Można na przykład wykorzystać grę w ruletkę, gdzie matematyka posłuży nam do opisania prawdopodobieństwa określonych wydarzeń, albo zaproponować wspólne poszukiwanie tak zwanej boskiej liczby, czyli doskonałych proporcji w naturze opartych na ciągu Fibonacciego – najlepiej z wykorzystaniem ciekawych eksponatów (kojarzycie słynny rysunek autorstwa Leonarda da Vinci „Człowiek witruwiański”?).

Propozycja z Pomiechówka to rozbudowany program nauczania składający się z pięciu obszarów tematycznych. Pierwszy z nich, „Matematyka w kuchni”, pokazuje jak liczenie pomaga w gotowaniu, i jak można je wykorzystać w rozwiązywaniu problemów z dobieraniem odpowiednich proporcji, odmierzaniu czy ważeniu. Drugi segment („Schody i trygonometria”) skupi się na dobrych zasadach na jakich musi opierać się konstrukcja schodów (kąt nachylenia, związek między długością a szerokością i tym podobne), a także pozwoli na sprawdzenie ich w praktyce. Kolejny etap to tak zwana matematyczna geografia, czyli poznawanie odpowiedzi m.in. na pytania o geograficzny środek Polski i Europy oraz praktyczne ćwiczenia terenowe w wyznaczaniu centralnych punktów innych obiektów. Następny zestaw tematyczny – „Pitagoras z Pomiechówka” dotyczy sylwetek sławnych matematyków. Poznawanie wybitnych postaci z dziedziny połączone zostanie z konkursem na zabawny filmik lub skecz z „udziałem” tych osób. Ostatnim elementem naukowej zabawy jest możliwość przyjrzenia się procesowi zdobywania matematycznej wiedzy w innych krajach i zmierzenie się z ciekawymi zadaniami z zagranicy. Całość dopełni uruchomienie kącika matematycznego oraz obchody „Szkolnego Dnia Matematyki”. Realizacja projektu rozpocznie się we wrześniu.