Strażacy odnotowali w ciągu ostatniej doby ponad 50 niebezpiecznych zdarzeń związanych z silnym wiatrem, w tym uszkodzone dachy, połamane drzewa i zerwane linie energetyczne. Jeden ze strażaków w czasie działań doznał urazu i trafił do szpitala. Pomimo tego, że wiatr już się uspokoił strażacy nadal odbierają zgłoszenia o wyrządzonych w nocy szkodach. Ponad 11 tysięcy odbiorców nie ma obecnie prądu na terenie powiatu legionowskiego, wołomińskiego i nowodworskiego.
Po godz. 15 w czwartek nad powiat legionowski nadciągnęły bardzo ciemne, ciężkie chmury i zerwał się porywisty wiatr. Według przewidywań synoptyków miał to być wiatr, który miał wiać z prędkością do 80 km/h, jednak wydaje się, że porywy wiatru przekraczały te prognozy. Początkowo pierwsze zgłoszenia, które spływały do dyżurnego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie dotyczyły uszkodzonych i połamanych drzew w powiecie legionowskim jak np. na ulicy Choinowej w Łajskach.
Z minuty na minutę wiatr przybierał jednak coraz mocniej na sile i zaczął zagrażać różnego rodzaju konstrukcjom budowlanym w powiecie legionowskim. Uszkodzeniu ulegały między innymi drewniana konstrukcja na ulicy Warszawskiej w Legionowie. Strażacy odbierali coraz więcej poważniejszych zgłoszeń. Na ulicy Akademijnej w Jabłonnie wiatr zerwał ok. sześciu metrów kwadratowych poszycia dachu sklepu Biedronka. Chwilę później strażacy odebrali zgłoszenie również z Jabłonny, gdzie na ulicy Szarych Szeregów wichura zerwała ok. dwunastu metrów kwadratowych powierzchni poszycia dachu hali produkcyjnej.
Służby ratownicze monitorowały również sytuację związaną z dźwigiem na budowie w Legionowie przy ulicy Norwida. Urządzenie miało się zablokować, co mogło grozić jego przewróceniem. Na szczęście w tej sytuacji nie doszło do wypadku.
Do niebezpiecznej sytuacji doszło również w Skubiance, gdzie z powodu silnego wiatru zaczął bardzo mocno iskrzyć transformator.
W trakcie jednej z akcji ratowniczych obrażenia odniósł strażak z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z KP PSP w Legionowie. Podczas przecinania konara drzewa, fragment gałęzi spadł niefortunnie na nogę ratownika. Rany okazał się na tyle poważne, że podjęto decyzję o przewiezieniu strażaka do szpitala w celu wykonania dokładnych badań.
Wichura, która szalał nad powiatem legionowskim uspokoiła się dopiero ok. godz. 22.
Wiele interwencji strażaków na terenie całego powiatu legionowskiego
Jak poinformował redakcję Gazety Powiatowej oficer prasowy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie, mł. bryg. Łukasz Szulborski do godz. 23:30 w czwartek z powodu silnego wiatru strażacy z powiatu legionowskiego interweniowali 48 razy:
- Legionowo – 12,
- gmina Wieliszew – 11,
- gmina Jabłonna – 10,
- gmina Serock – 8,
- gmina Nieporęt – 7
Dzisiaj (22 października) o godz. 8. mł. bryg. Łukasz Szulborski z KP PSP w Legionowie poinformował redakcję Gazety Powiatowej, że do rana strażacy na terenie powiatu legionowskiego odnotowali 52 zgłoszenia związane ze skutkami przejścia nawałnicy. Strażacy jednak cały czas odbierają informacje od mieszkańców powiatu legionowskiego, którzy dopiero teraz widzą zniszczenia, których dokonał wiatr.
Część mieszkańców pozbawiona prądu
W wyniku wichury, która przeszła nad powiatem legionowskim jak również sąsiednimi powiatami wiele linii energetycznych zostało uszkodzonych lub zerwanych. Przedstawiciel PGE Dystrybucja poinformował Gazetę Powiatową, że obecnie z powodu wichury, która przeszła nad regionem prądu pozbawionych jest ponad 11 tys. odbiorców w powiatach legionowskim, nowodworskim i wołomińskim.
IMGW wydało kolejne ostrzeżenie przed wichurami
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla powiatu legionowskiego ostrzeżenie meteorologiczne I stopnia. Prawdopodobieństwo wystąpienia silnego wiatru oceniono na 80% – czytamy w komunikacie IMGW w Warszawie. Przewiduje się, że wiatr może osiągnąć średnią prędkość od 25 km/h do 40 km/h, a w porywach nawet do 85 km/h. Ostrzeżenie obowiązuje od dzisiaj (22 października) od godziny 10:00 do godz. 20:00.
Ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana jest ostrożność oraz śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Radzimy pochować i zabezpieczyć przedmioty, które może porwać wiatr. Wychodząc z domu pozamykajmy okna i drzwi.