Od 1 sierpnia ZTM wprowadza zmiany w taryfie biletowej, na których mogą skorzystać nie tylko mieszkańcy Warszawy, ale i strefy podmiejskiej.
Rada Warszawy zatwierdziła uchwałę w sprawie zmian w obowiązującej taryfie biletowej. Najistotniejsze zmiany to oferta Warszawa+ skierowana do podwarszawskich gmin. Jeśli zdecydują się one nawiązać współpracę z ZTM i wprowadzić specjalne karty, mieszkańcy będą mogli korzystać z tańszych biletów długookresowych ważnych w obu strefach. Dla przykładu, posiadacze karty za 30-dniowy bilet imienny ważny w obu strefach zapłacą o 14 zł mniej a jeśli zdecydują się na bilet 90-dniowy zaoszczędzą aż 54zł. Pozostałą część kwoty w takiej sytuacji pokrywałby samorząd.
Propozycje zostały wysłane do wszystkich gmin w aglomeracji warszawskiej, które korzystają z usług ZTM. Od 1 sierpnia zostanie ona wprowadzona tylko w Markach.
Bilety długookresowe tylko na II strefę
Wprowadzone zostały także bilety długookresowe imienne ważne tylko w drugiej strefie. Obecnie mieszkańcy aglomeracji warszawskiej, którzy korzystają tylko z biletów na drugą strefę, muszą kupować bilety długookresowe na obydwie strefy. W obecnej taryfie bilet 30-dniowy imienny kosztuje 210zł, po zmianie będzie o 98zł tańszy. W przypadku biletu 90-dniowego zaoszczędzimy jeszcze więcej, bo cena z 536zł spadnie do 282zł.
Niewykorzystane bilety i bilety jednorazowe
ZTM wprowadził również możliwość odzyskania tej części biletu długookresowego, której nie wykorzystaliśmy (zakodowany został kontrakt innego typu lub rodzaju). Dodatkowo z biletów jednorazowych jako biletów jednorazowych przesiadkowych będzie można korzystać do 2015 roku.
Ulgi dla dzieci i młodzieży, wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz doktorantów
Zmiany dotyczą dzieci z rodzin, w których jest czworo lub więcej dzieci, dzieci z rodzinnych domów dziecka oraz rodzin zastępczych. Ulga obowiązuje do dnia 30 września, roku w którym kończą 21 lat. W przypadku dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych, będą one mogły poruszać się komunikacją bezpłatnie. Po przedstawienie zaświadczenia wydanego przez Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie otrzymają one spersonalizowaną Warszawską Kartę Miejską.
Doktorantom przysługuje uprawnienie do ulgi przy korzystaniu z biletów długookresowych do ukończenia 35. roku życia.