We wtorek (14 czerwca) przypada Światowy Dzień Krwiodawcy. Tego dnia wyrażane jest uznanie, podziw i szacunek dla wszystkich tych, którzy oddają bezinteresownie własną krew, aby ratować zdrowie i życie obcych ludzi. M.in. Klub HDK Legion promuje ideę krwiodawstwa i prowadzi zajęcia edukacyjne w placówkach oświatowych na terenie powiatu legionowskiego.
Światowy Dzień Krwiodawcy (World Blood Donor Day) obchodzony jest 14 czerwca, w dzień urodzin Karla Landsteinera, który w 1901 roku odkrył grupy krwi, za co w 1930 roku otrzymał Nagrodę Nobla. Święto zostało ustanowione w 2004 roku z inicjatywy kilku organizacji, na czele ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO).
Wyjątkowy lek, którego brakuje
Problemem, który występuje od wielu lat w Polsce są niedobory krwi. Krew to wyjątkowa substancja, która pozwala leczyć i ratować innym ludziom życie. Jest ona również wyjątkowa z tego powodu, że jedynym jej źródłem jesteśmy my sami. Pomimo tego, że od wielu lat prowadzone są badania nad wyprodukowaniem syntetycznej krwi, jak na razie naukowcom nie udało się tego dokonać w warunkach laboratoryjnych, dlatego tak ważne jest, żeby osób oddających krew było jak najwięcej. Średnio człowiek ma w swoim organizmie od 4 do 6 litrów krwi. Krew mogą oddawać osoby od 18 do 65 roku życia, których stan zdrowia na to pozwala.
Kto potrzebuje krwi?
Krew podawana jest osobom, u których występują jej niedobory. Spowodowane jest to przeważnie wypadkiem albo zabiegiem operacyjnym. Potrzebują jej też osoby z zaburzeniami krzepnięcia, po oparzeniach, pacjenci z chorobami nowotworowymi w trakcie i po chemioterapii.
Najbardziej cenną i potrzebną krwią jest ta z grupy 0 RhD-, ponieważ w nagłych przypadkach może zostać ona przetoczona każdemu biorcy. Niestety jest to jedna z najrzadziej występujących grup krwi na świecie. Według danych przedstawianych przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie taką grupę krwi posiada zaledwie 6 proc. Polaków. Na świece ten odsetek waha się pomiędzy 4 a 9 proc.
Ile można oddać krwi i jak często?
Jednorazowo pobierane jest 450 ml krwi, a sama czynność trwa kilka minut. Trzeba jednak doliczyć czas potrzebny między innymi na rejestrację, badania i wywiad lekarski (w sumie ok 1 godz.). Krew pełna może być pobrana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn (przerwa pomiędzy pobraniami to min. 8 tygodni) i nie częściej niż 4 razy do roku od kobiet (przerwa pomiędzy pobraniami to min. 12 tygodni). Honorowi dawcy krwi mogą liczyć na różnego rodzaju przywileje i ulgi.
Klub HDK Legiom w powiecie legionowskim i jego działalność
Klub HDK Legion w powiecie legionowskim działa już od 8 lat i od początku swojego istnienia podkreśla wielkie znaczenie krwiodawców w społeczeństwie. Klub HDK Legion przeprowadza zbiórki krwi jak również organizuje wiele projektów związanych z krwiodawstwem czy edukacją dla najmłodszych i młodzieży w placówkach oświatowych.
10 czerwca br. odbyła się Uroczysta Gala z okazji Światowego Dnia Krwiodawcy w Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku. Gośćmi uroczystości byli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Technologii, samorządów w powiecie legionowskim oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, służb mundurowych, placówek oświatowych oraz Koordynatorzy Oddziałów Klubu HDK Legion (więcej pisaliśmy TUTAJ).
W 2022 roku do wsparcia Klubu HDK Legion w promocji edukacji Honorowego Krwiodawstwa przystąpiły trzy urzędy z powiatu legionowskiego tj. Starostwo Powiatowe w Legionowie, Urząd Miasta i Gminy w Serocku oraz Urząd Miejski w Legionowie. Obecnie w Gminie Legionowo realizowana jest kampania edukacyjna z najmłodszymi w 15-tu szkołach podstawowych i przedszkolach.
W ramach kampanii edukacyjnej prowadzona jest zabawa z dziećmi dzięki przekazanym nowoczesnym prezentacjom oraz kolorowankom z wierszami dostosowanymi do wieku odbiorców.
Poniżej prezentujemy listę placówek oświatowych w Legionowie, które biorą udział w kampanii edukacyjnej Honorowego Krwiodawstwa organizowanych przez Klub HDK Legion w 2022 roku:
- Salezjańska Szkoła Podstawowa ul. Adama Mickiewicza 35 A
- Społeczna Szkoła Podstawowa nr 35 im. Noblistów Polskich Społecznego Towarzystwa Oświatowego ul. Targowa 22
- Szkoła Podstawowa nr 1 ul. Zakopiańska 4
- Czarlandia Niepubliczne Przedszkole Językowe ul. Wolska 3A
- Drugi dom II ul. Jagiellońska 62
- Konwaliowy Domek II Sobieskiego 63
- Niepubliczne Przedszkole “Bąbel” ul. Zegrzyńska 81 A
- Niepubliczne Przedszkole “Mini Einstein” ul. Kazimierza Wielkiego 10
- Niepubliczne Przedszkole integracyjne Magiczny Świat Dziecka ul. Strużańska 2 F
- Niepubliczne Przedszkole Sióstr Misjonarek św. Rodziny ul. Sowińskiego 17
- Niepubliczne Przedszkole Sióstr Urszulanek ul. ks. J. Schabowskiego 4
- Przedszkole Miejskie Integracyjne nr 5 ul. Kwiatowa 80
- Przedszkole Miejskie nr 1 ul. Olszankowa E
- Przedszkole Miejskie nr 10 ul. Władysława Broniewskiego 6
- Przedszkole Miejskie nr 11 ul. Zegrzyńska 9
Władze Klubu HDK Legion w powiecie legionowskim zachęcają wszystkie osoby oddające krew lub zainteresowane ideą krwiodawstwa do śledzenia nowego profilu Oddziału Klubu HDK Legion w powiecie legionowskim na Facebooku. Pod tym adresem zamieszczane są aktualne informacje dotyczące akcji krwiodawstwa i działań Klubu HDK Legion w powiecie legionowskim. Szczegółowe informacje dotyczące Oddziału Klubu HDK Legion można znaleźć również na stronie internetowej Klubu pod TYM adresem. W czerwcu 2021 roku Gazeta Powiatowa przeprowadziła ciekawy wywiad z prezesem Stowarzyszenia HDK Legion Robertem Kowalewskim, w którym można przeczytać o historii Klubu HDK Legion i jego działaniach. Cały wywiad dostępny jest pod TYM adresem.