Powiat. 150 złotych może uratować twoje zdrowie i życie. Zrób przegląd kominiarski przed zimą

Kominiarz fot. Urząd Miast Legionowo

Kominiarz fot. Urząd Miast Legionowo

Dni i noce stają się coraz chłodniejsze, część osób zaczyna rozpalać w swoich piecach, aby zapewnić ciepło w budynkach. Niestety cześć mieszkańców nie konserwuje przewodów kominowych i przy rozpaleniu pierwszego ognia na palenisku, często dochodzi do zapłonu sadzy, która z czasem odkłada się w każdym przewodzie kominowym. Takie sytuacje mogą prowadzić do tragicznych w skutkach konsekwencji. Kiedy należy wezwać kominiarza i o jakich obowiązkach powinni pamiętać właściciele budynków?

 

 

W okresie jesienno-zimowym, w naszym kraju w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym „cichym zabójcą”, gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu. Ważne jest przypomnienie właścicielom i zarządcom budynków o obowiązku okresowego dokonywania przeglądów i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzania instalacji wentylacyjnych.

 

 

Państwowa Straż Pożarna przypomina, że:

  • Tlenek węgla to bardzo trujący gaz. Nie jest on wyczuwalny przez ludzkie zmysły. Tlenku węgla NIE usłyszysz! NIE zobaczysz! NIE poczujesz!
  • W okresie grzewczym wzrasta ryzyko powstania pożarów i zatruć tlenkiem węgla w budynkach mieszkalnych. Źródłem emisji tlenku węgla są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem, olejem opałowym.
  • Co roku, a tym bardziej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy wykonać obowiązkowe okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.
  • Rekomendowane jest instalowanie czujek dymu i tlenku węgla.
  • Obowiązkowe jest właściwe utrzymanie stanu technicznego czujek dymu i tlenku węgla (m.in. wymianę baterii). Osobom starszym strażacy gotowi są pomóc w zamontowaniu danej czujki lub wymianie w nich baterii.
  • Czujka tlenku węgla nie zastępuje przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych.

Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?

Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza, dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest: bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku. Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.

Co jest główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla?

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z: nieszczelności, braku konserwacji (w tym czyszczenia), wad konstrukcyjnych i niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

Strażacy przypominają o obowiązkowym czyszczeniu przewodów kominowych

Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz.719), w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
  • dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
  • co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych,
  • co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz.1624) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych). Strażacy radzą również co robić, aby uniknąć zaczadzenia:

  • Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
  • Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
  • Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
  • Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
  • W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

Profesjonalny przegląd komina i instalacji wentylacyjnej

Należy pamiętać, że przegląd kominiarski nie jest zadaniem, które możemy wykonać samodzielnie. Mogą go przeprowadzić wyłącznie osoby, które otrzymały tytuł mistrza kominiarskiego i odpowiednie uprawnienia budowlane.

Jakie są ceny przeglądu kominiarskiego i czyszczenia komina?

Wizyta kominiarza, która sprowadza się do podstawowych zadań, tj. sprawdzenia stanu technicznego przewodów kominowych i ich czyszczenia, kosztuje najczęściej ok. 150 złotych.

Przegląd kominiarski to jedna z podstawowych usług, która znajduje się w ofercie kominiarza. Wbrew pozorom proces ten jest złożony. To między innymi badanie techniczne przewodów kominowych czy sprawdzanie drożności i szczelności komina. Wydanie przez kominiarza ekspertyzy kominiarskiej wiąże się przeważnie z kosztem od ok. 200 złotych w górę.

Dobrze jest oczywiście sprawdzić oferty różnych kominiarzy, którzy są dostępni na rynku, ponieważ ich cennik może się różnić w pewnym stopniu między sobą w zależności od regionu i rodzaju usług, które mają być świadczone.

Kominiarze oferują również inne usługi takie jak frezowanie komina czy uszczelnianie komina. Pierwsza z nich polega na bezinwazyjnym powiększaniu średnicy wewnętrznej już istniejącego przewodu kominowego. Wykonuje się ją w celu poprawy jakości przepływu spalin. W przypadku drugiej usługi jest ona przeważnie wykonywana ze względu na wilgoć. Przeważnie ceny takich usług to koszt już kilkuset złotych w zależności jaki cennik ma dany kominiarz.

Jeżeli komin lub instalacja wentylacyjna nie są sprawdzane regularnie można nie otrzymać ubezpieczenia w razie pożaru

W przypadku braku przeglądu kominiarskiego mogą nam grozić konsekwencje prawne w postaci mandatu w wysokości 500 złotych, który może nałożyć na właściciela lub zarządcę budynku powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Prawo do nałożenia grzywny w wysokości nawet 5 tysięcy złotych przysługuje natomiast sądowi rejonowemu.

W przypadku pożaru towarzystwa ubezpieczeniowe mogą nie wypłacić odszkodowania, jeśli coroczny przegląd kominiarski nie został wykonany. Umawiając się z mistrzem kominiarskim na kontrolę, należy zatem pamiętać, by zachować dokumentację lub chociażby rachunek za wykonane usługi.

Podsumowując, pamiętajmy o wykonywaniu okresowych i obowiązkowych przeglądach oraz czyszczeniu przewodów kominowych. Zaniedbania w tym temacie co roku prowadzą do wielu sytuacji, gdzie dochodzi m.in. do pożarów spowodowanych nagromadzeniem się sadzy lub usterką w przewodzie kominowym. Konsekwencje takiej sytuacji mogą być nie tylko przykre finansowo, ale również tragiczne w skutkach. Wizyta kominiarza to usługa, na której nie warto oszczędzać.