W środę (17 kwietnia) w Krakowie w urzędzie miasta stanął pierwszy automat do skupowania butelek od mieszkańców. Krakowianie mogą w tym automacie za symboliczną sumę 10 lub 20 gr. sprzedać puste plastikowe butelki. Automat stanął z inicjatywy radnego Łukasza Wantucha. Jak na ten pomysł zapatrują się zarządzający gminami powiatu legionowskiego? Czy jest sens ustawiać takie urządzenia także u nas?
W krajach zachodniej Europy takie rozwiązanie jest powszechnie znane i stosowane od wielu lat. W naszym kraju niestety nadal ilość plastikowych butelek, które są wyrzucane gdzie popadnie, jest zatrważająca. Ludzie, którzy w ten sposób śmiecą, nie rozumieją, że takie śmieci rozkładają się latami, a nawet setkami lat
Czas rozkładania się śmieci
Wyrzucona przez kogoś plastikowa butelka, prawdopodobnie będzie dłużej się rozkładać niż żyć będzie jej właściciel. Zwykła guma do żucia, której smakiem cieszymy się przez kilka minut, potrzebuje ok. 5 lat, aby ulec rozkładowi. Pampersy dla dzieci mogą potrzebować nawet 450 lat, a rozkład plastikowych butelek, które otaczają nas niemal na każdym kroku, może trwać nawet 1000 lat. Według danych WWF rocznie każdy mieszkaniec Europy wytwarza 31 kg. plastiku, z czego tylko 30 % poddawane jest recyklingowi.
Plastik w diecie ludzi
W ostatnich latach ogromnym problemem stało się wyrzucanie odpadów do mórz i oceanów. Proceder ten narasta z każdym rokiem niosąc ze sobą ogromne zagrożenie nie tylko dla zwierząt żyjących w wodach, lecz również dla ludzi. Według naukowców plastik przedostaje się do łańcucha pokarmowego wielu gatunków ryb i owoców morza, a później trafia na talerze ludzi. Naukowcy alarmują, że spożywanie mikroplastiku może prowadzić do zaburzeń układu pokarmowego, a nawet do chorób nowotworowych.
Unia Europejska na ratunek środowisku naturalnemu
Unia Europejska podjęła decyzję w sprawie ograniczenia plastikowych odpadów, które trafiają do środowiska naturalnego. Od 2021 roku na terenie całej Unii wejdzie w życie zakaz używania produktów jednorazowych wytwarzanych z plastiku. W tej grupie przedmiotów znalazły się między innymi: plastikowe talerze, sztućce, kubki do napojów, słomki czy patyczki higieniczne.
Nowe propozycje Ministra Środowiska
Minister Środowiska Henryk Kowalczyk w kwietniu zaproponował wprowadzenie opłaty kaucyjnej w wysokości 10 gr. do każdej plastikowej butelki. Według Ministra Środowiska może to zachęcić konsumentów do późniejszego odzyskiwania tych kaucji poprzez oddawanie zużytych butelek do punktów skupu, czy specjalnych automatów. Kaucję taką mieliby płacić wszyscy producenci opakowań. Ostateczna wysokość opłaty ma zależeć od materiału, z jakiego wykorzystano przy produkcji opakowania. Najwięcej mają zapłacić producenci opakowań plastikowych i wielomateriałowych.
Gminy w powiecie legionowskim przychylne automatom
Zwróciliśmy się z pytaniem do gmin z powiatu legionowskiego, czy wzorując się na Krakowie istnieje możliwość wprowadzenia takiego rozwiązania jak automat do skupowania plastikowych butelek także w naszym powiecie – Gmina Jabłonna jest jak najbardziej przychylna takiemu proekologicznemu rozwiązaniu. Jednakże muszą najpierw zajść zmiany w przepisach prawa, tak żeby, np. kaucja za butelki plastikowe była wliczana w cenę produktu jak jest to np. w Niemczech, a po oddaniu pustej butelki była zwracana. Wtedy pojawiliby się prywatni operatorzy, którzy stawialiby automaty do skupowania butelek. Obecnie jest problem ze zbytem plastiku więc na tę chwile Gmina Jabłonna nie planuje zakupu automatów do skupu butelek plastikowych. – poinformował nas rzecznik prasowy Urzędu Gminy Jabłonna Michał Smoliński.
Wieliszew robi rozeznanie
Podobne pytanie zadaliśmy w Urzędzie Gminy Wieliszew – Jak najbardziej jesteśmy przychylni takiemu pomysłowi, robimy nawet teraz takie rozeznanie w tym zakresie. Interesujemy się tym tematem, myślę że w jakiejś niedalekiej przyszłości być może będzie to zrealizowane – powiedziała Kierownik Referatu Ochrony Środowiska w urzędzie Gminy Wieliszew Anita Milc.
Serock rozważa
O zdanie w tej kwestii zapytaliśmy również w Referacie Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Gminy Serock – Propagowanie wszelkiego rodzaju działań proekologicznych jest jednym z priorytetowych zadań władz samorządowych Miasta i Gminy Serock. Podejmujemy szereg działań zmierzających do przekonywania mieszańców, że należy dbać o środowisko przyrodnicze. Codzienność pokazuje, jak wiele pracy jeszcze przed nami jest do zrobienia w dziedzinie podnoszenia świadomości ekologicznej. Każda forma rozwijania postaw proekologicznych, wyrabiania poczucia odpowiedzialności za otoczenie, w którym żyjemy, jest warta rozważenia. Zbiórka surowców wtórnych jak najbardziej wpisuje się w działalność zmierzającą do rozwijania postaw proekologicznych. Rozważamy możliwość wprowadzenia rozwiązania polegającego na umożliwieniu oddawania butelek plastikowych do tzw. „automatów”. Będziemy na bieżąco informować mieszkańców o każdej inicjatywie skierowanej na ochronę środowiska – mówi Kierownik Referatu Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, Katarzyna Szmyt.