W minionym tygodniu w ciągu dwóch dni (6-7 października) funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji prowadzili działania prewencyjno – kontrolne pn. „TRZEŹWY KIEROWCA 2023”. Miały one na celu wyeliminowanie z ruchu drogowego kierujących, którzy podejmują decyzję o prowadzeniu pojazdu po spożyciu alkoholu lub zażyciu środków działających podobnie do alkoholu. W akcję “TRZEŹWY KIEROWCA 2023” w dwa powyższe dni włączyli się również policjanci na terenie powiatu legionowskiego.
– Działania pn. „TRZEŹWY KIEROWCA 2023” prowadzone są na terenie Komendy Stołecznej Policji i mają zminimalizować poziom zagrożenia w ruchu drogowym powodowany przez nietrzeźwych kierujących oraz ograniczyć liczbę zdarzeń drogowych z ich udziałem. Policjanci z warszawskiej „drogówki” badają trzeźwość kierujących podczas realizacji codziennych zadań służbowych, ale w związku z działaniami pn. „TRZEŹWY KIEROWCA 2023”, w wyznaczonych dniach podejmują WZMOŻONE KONTROLE wobec kierujących pojazdami. Przebadanie jak największej liczby osób, prowadzi do wyeliminowania nietrzeźwych kierujących z ruchu, a co za tym idzie zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych i poprawę bezpieczeństwa! – informowała kilka dni temu Komenda Stołeczna Policji.
Blisko tysiąc kontroli kierowców na terenie powiatu legionowskiego
6 i 7 października również funkcjonariusze z terenu powiatu legionowskiego brali udział w akcji “TRZEŹWY KIEROWCA 2023”. Jak poinformowała Gazetę Powiatową komisarz Justyna Stopińska, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Legionowie w ciągu tych dwóch dni mundurowi przeprowadzili 990 kontroli drogowych, w czasie których przebadali kierowców na zawartość alkoholu w organizmie. W wyniku powyższych działań wykryto i zatrzymano jednego nietrzeźwego kierującego oraz osobę, która prowadziła pomimo aktywnego zakazu sądowego. Jak dodaje komisarz Justyna Stopińska funkcjonariusze 6 i 7 października po przeprowadzeniu kontroli drogowych zatrzymali 2 prawa jazdy, 5 dowodów rejestracyjnych, nałożyli 26 mandatów karnych i skierowali 4 wniosków do sądu o ukaranie kierowców.
Pamiętajmy, że zgodnie z art. 178a kodeksu karnego za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości może grozić kara do 2 lat pozbawienia wolności. Natomiast za kierowanie pojazdem pomimo obowiązującego zakazu sądowego może grozić kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.