W 117 zweryfikowanych pod względem bezpieczeństwa przeciwpożarowego budynkach w powiecie legionowskim straż pożarna ujawniła aż 216 nieprawidłowości. To raport za 2020r. Wiele tego rodzaju uchybień ujawniono w blokach, miejscach wypoczynkowych dla dzieci i młodzieży, czy też w obiektach użyteczności publicznej.
Straż pożarna w 2020r. opiniowała stan zabezpieczenia przeciwpożarowego wielu budynków, w tym m. in. bloków, szkół, urzędów, sklepów, biur, lokali gastronomicznych, hoteli, obiektów produkcyjnych, magazynowych, miejsc służących organizacji imprez masowych, kolonii i obozów dla dzieci i młodzieży. Takich czynności kontrolno-rozpoznawczych w 2020r. dokonano w łącznie 117 obiektach zlokalizowanych na terenie całego powiatu legionowskiego. Prowadzone one były albo w ramach kontroli podstawowych, albo sprawdzających, albo były związane z odbiorem nowych budynków. Łącznie wykryto 216 nieprawidłowości. Najwięcej z nich, bo aż 143 dotyczyło m.in. niesprawności urządzeń przeciwpożarowych, niewłaściwego oznakowania dróg ewakuacyjnych, braku szkoleń przeciwpożarowych, czy też składowania materiałów wybuchowych przy granicy działki. Pozostałe to m. in. palny wystrój dróg ewakuacyjnych, brak dostępu do hydrantów z wodą, czy też awaryjność tych istniejących wewnątrz budynków, brak dróg pożarowych, a w przypadku ich wytyczenia ich niewłaściwy stan.
Strażacy sprawdzali bloki, sklepy i obiekty, w których przebywają dzieci
Wśród zaplanowanych na 2020r. kontroli sprawdzono 10 bloków i w każdym z nich ujawniono wskazane powyżej nieprawidłowości. W ramach kontroli niezaplanowanych zbadano 13 bloków, w tym w 5 z nich odkryto uchybienia. Wśród weryfikowanych pod względem bezpieczeństwa przeciwpożarowego znalazły się też obiekty użyteczności publicznej takie jak m. in. szkoły, przedszkola, sklepy, biura i lokale gastronomiczne. Spośród łącznie 56 skontrolowanych przez strażaków tego rodzaju budynków w aż 36 z nich potwierdzono usterki mogące zagrażać bezpieczeństwu. Kontrole objęły też hotele i miejsca wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Takich sprawdzonych obiektów w 2020r. było 15. W 8 z nich wykryto wady, w tym we wszystkich 3 skontrolowanych obiektach wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Straż pożarna w 2020r. sprawdziła też bezpieczeństwo w 17 zakładach produkcyjnych i magazynach. W 10 z nich ujawniono nieprawidłowości.
Działania pokontrolne
Wynikiem tych kontroli były decyzje administracyjne, opinie i wystąpienia do innych organów. W 2020r. strażacy wydali 24 decyzje administracyjne w sprawie usunięcia odkrytych uchybień. W sprawie blisko 50 skontrolowanych obiektów wydali też opinie – większość z nich była pozytywna. Tych negatywnych było przynajmniej 6. Dotyczyły one obiektów wypoczynku dzieci i młodzieży, stanu zabezpieczenia imprez masowych oraz miejsc, w których zbierane, wytwarzane i przetwarzane są śmieci. W 3 sprawach wystąpiono do innych organów.