Trwa proces przełączania numeru alarmowego 997 do krajowych Centrów Powiadamiania Ratunkowego (CPR). Na terenie powiatu legionowskiego, prawdopodobnie nastąpi to w październiku br., zaś pod numerem alarmowym policji zgłosi się jeden z operatorów CPR w Radomiu. Główną intencją tych działań jest ograniczenie liczby fałszywych alarmów.
Plaga fałszywych alarmów
W kwietniu br. ruszył proces przełączania numeru alarmowego 997 do krajowych CPR-ów. Działania prowadzone są na terenie całego kraju i mają potrwać do końca bieżącego roku. – Numer 997 będzie nadal działał, zmieni się natomiast miejsce odbioru zgłoszenia. Dzięki temu, że informacja od razu trafi do operatów numerów alarmowych w CPR, możliwe będzie jednoczesne powiadomienie o zdarzeniu wszystkich właściwych służb. Przejęcie obsługi zgłoszeń z numeru alarmowego 997 przez operatorów CPR-ów spowoduje odciążenie dyspozytorów służb ratunkowych. Dyspozytorzy z policji będą otrzymywali z CPR tylko te zgłoszenia alarmowe, w których zagrożone jest życie, zdrowie, mienie, bezpieczeństwo lub porządek publiczny – wyjaśniają urzędnicy ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji na stronie firmowej resortu. Ideą, która przyświecała powyższym zmianom była chęć ograniczenia liczby fałszywych i niezasadnych alarmów, które bezpośrednio wpływały na czas i w efekcie na skuteczność udzielania pomocy osobom, które rzeczywiście jej potrzebowały. W minionym roku, spośród wszystkich zgłoszeń odebranych przez operatorów krajowych CPR-ów, blisko 45 proc. stanowiły alarmy fałszywe.
Udany pilotaż na Śląsku
Aby sprawdzić, czy proponowane zmiany mają sens w skali całego kraju, w listopadzie ubiegłego roku wykonano test w województwie śląskim. Przełączono numery alarmowe – policyjny 997 i 112 – do odbierającego najwięcej zgłoszeń w skali całego roku wojewódzkiego CPR-u działającego w Katowicach. – Dobre wyniki pilotażu przeprowadzonego na Śląsku, sprawiły, że na ten rok zaplanowano przejęcie przez CPR obsługi numeru alarmowego 997 w całej Polsce – uzasadniają urzędnicy z resortu spraw wewnętrznych i administracji. Obsługa alarmów przez operatorów CPR-ów, oprócz jednoczesnego powiadomienia wszystkich służb ratunkowych, umożliwia również skrócenie czasu oczekiwania na odebranie połączeń. – Średni czas mierzony od momentu wybrania numeru alarmowego 112 do odebrania połączenia przez operatora numerów alarmowych w CPR wynosi około 10 sekund. Po przełączeniu numeru alarmowego 997 do CPR, czas oczekiwania na połączenie będzie podobny – mówią urzędnicy.
Powiat legionowski obsłużą operatorzy z Radomia
Proces przełączania policyjnego numeru alarmowego do krajowych CPR-ów potrwa do końca roku. – W kwietniu nastąpi przełączenie numeru alarmowego 997 do CPR w województwie opolskim i świętokrzyskim. Natomiast w maju przełączanie obejmie województwa lubuskie i kujawsko-pomorskie – wyliczają odpowiedzialni za te zmiany urzędnicy. Nieoficjalnie, udało nam się dowiedzieć, że w powiecie legionowskim powyższe zmiany nastąpią prawdopodobnie w październiku br. Wtedy to, pod policyjnym numerem alarmowym 997 zgłosi się jeden z operatorów z CPR-u działającego w Radomiu.