Powiatowe Centrum Integracji Społecznej w Legionowie, działające od sierpnia 2014 roku, oficjalnie zakończyło swoją działalność wraz z końcem czerwca br. CIS nie zniknie jednak z powiatu, nadal będzie działać, zatrudniać nowych pracowników i działać w ramach ekonomii społecznej.
Powiatowe Centrum Integracji Społecznej powstało dzięki współpracy i wsparciu finansowemu z Unii Europejskiej. Działania CIS skierowane były do mieszkańców powiatu legionowskiego, którzy chcieli podjąć pracę, zmienić ją czy nabyć nowe umiejętności i doświadczenie. Z końcem czerwca projekt przestał być finansowany i od tego momentu CIS rozpoczęło swoją działalność odpłatnie, tym samym nadal dając zatrudnienie bezrobotnym. Usługi świadczone są przez nich w ramach ekonomii społecznej, czyli działalności o celach głównie społecznych, które nie są realizowane dla zysku tylko dla mieszkańców i prowadzą do rozwoju lokalnej społeczności.
CIS prowadzi swoją działalność w czterech warsztatach: warsztat usług gospodarczo-porządkowych, remontowo-budowlanych, gastronomicznych i opiekuńczych. W ramach tego pierwszego wykonują takie prace jak sprzątanie ulic, parków czy placów zabaw, odśnieżanie, koszenie trawników, pranie dywanów, mycie okien czy sprzątanie hal oraz garaży. Wykonywane przez nich prace polegają także na porządkowaniu obiektów po remontach, dozorowaniu, czyszczeniu rur czy drobnych rozbiórkach.
Remonty i naprawy
Drugi warsztat wykonuje roboty remontowo-budowlane m.in. murarskie i tynkarskie, malarskie, glazurnicze czy elektroenergetyczne. Oferowane usługi to także naprawa ścieżek, chodników i odcinków dróg, budowa i naprawa ogrodzeń, bram czy furtek oraz montaż obiektów małej architektury.
Gastronomia
Warsztat gastronomiczny CIS prowadzi jadłodajnię dla podopiecznych Ośrodka Pomocy Społecznej, catering biurowy oraz dla szkół, zapewnia także usługi kelnerskie oraz wypożyczanie sprzętu gastronomicznego i zastawy stołowej.
Usługi opiekuńcze
W ramach tego warsztatu prowadzone są usługi opiekuńcze na zlecenie OPS i DPS czy usługi pralnicze zarówno dla podmiotów publicznych jak i prywatnych osób. Warsztat oferuje także opiekę nad dziećmi oraz wypożyczalnię sprzętu ortopedyczno-rehabilitacyjnego.
Konkurencyjny cennik
Ceny usług oferowanych przez CIS są konkurencyjne jednak ze względu na niewielką ilość pracowników w każdym z warsztatów nie są zagrożeniem dla innych firm. – Naszym celem nie jest zarobek tylko możliwość sprawdzenia się osób, które dotychczas były długotrwale bezrobotne w normalnych biznesowych, rynkowych sytuacjach. Dlatego jak pokazuje praktyka nasze usługi są konkurencyjne w stosunku do usług innych firm. – informuje Dorota Wróbel-Górecka Kierownik PCIS. – Jednak nasze Centrum to nie duże przedsiębiorstwo mogące jednocześnie realizować po kilka/kilkanaście robót tylko grupa kilku bezrobotnych w każdym warsztacie. Nasze „moce przerobowe” są więc ograniczone, a więc nie stanowimy zagrożenia dla innych firm działających w zakresie remontowo – budowlanym czy gospodarczo – porządkowym. – dodaje. Od momentu rozpoczęcia odpłatnej działalności CIS zrealizowało już po kilka zleceń w każdym z warsztatów. Część z nich ma zaplanowane prace do końca sierpnia.
Zrealizowane zadania
Wcześniej, działając jeszcze w ramach projektu unijnego, CIS wykonało takie zadania jak prace porządkowe przy drogach powiatowych i gminnych na terenie gminy Serock czy uprzątnięcie chodników i trawników. Uczestnicy warsztatów prowadzili także prace remontowe w Starostwie Powiatowym, Sądzie Rejonowym czy Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie. Do zrealizowanych zadań należało także przygotowanie posiłków dla uczestników ferii zorganizowanych przez LWOPR, degustacji ciast dla radnych powiatu legionowskiego oraz dożywienie mieszkańców Legionowa na zlecenie OPS. W ramach warsztatów opiekuńczych uczestnicy odbyli także praktyki w DPS „Kombatant” oraz OPS.