W 2018 roku wojewoda mazowiecki wydał blisko 80 tys. pozwoleń na pracę cudzoziemcom. W 2019 liczba takich pozwoleń wzrosła już do ponad 86 tys. Większość z tych pozwoleń otrzymali obywatele Ukrainy. To właśnie pracownicy zagraniczni wspomagają mazowiecki rynek pracy.
Od kilku już lat na polskim rynku pracy można zaobserwować wzrost zatrudnienia przez pracodawców obywateli innych krajów, którzy otrzymali pozwolenie na pracę w naszym kraju. Wzrost liczby zatrudnionych obywateli innych państw pomaga skutecznie zapełnić lukę pracowniczą w wielu branżach naszej gospodarki. W 2018 roku wg. danych Urzędu Statystycznego w Warszawie wojewoda mazowiecki wydał 79 670 pozwoleń na pracę dla cudzoziemców, co stanowiło 24 % wydanych zezwoleń w całym kraju. W 2019 roku takich zezwoleń zostało wydanych już 86 348, co stanowiło niecałe 20 % pozwoleń wydanych w całym kraju.
Przeważają obywatele Ukrainy i Białorusi
Od kilku już lat nasz rynek pracy jest atrakcyjny dla mieszkańców krajów położonych na wschód od Polski. Chodzi tu szczególnie o obywateli Ukrainy i Białorusi. Jeszcze w 2011 roku liczba takich zezwoleń na terenie województwa mazowieckiego wyniosła niecałe 23 tys. Podobna liczba wydawanych zezwoleń utrzymywała się do 2016 roku, kiedy to wydano już 48 tys. zezwoleń. W 2017 roku liczba ta wzrosła już do 75 tys.
W 2019 roku z 86 tys. pozwoleń na pracę wydanych cudzoziemcom 62% dotyczyło obywateli Ukrainy, 9% wydano Białorusinom, a niecałe 4% wydano obywatelom Indii. Po 3% zezwoleń wydano obywatelom Filipin i Mołdawii. Ponad 63 tys. zezwoleń wydanych w 2019 roku dotyczyło mężczyzn, a 23 tys. kobiet.
Jaki sektor gospodarki?
W 2019 roku blisko 35 tys. zezwoleń na pracę wydanych przez wojewodę mazowieckiego dotyczyło robotników przemysłowych i rzemieślników. Niecałe 20 tys. zezwoleń dotyczyło prac prostych. Ponad 13 tys. zezwoleń dotyczyło operatorów i monterów maszyn i urządzeń. 5 tys. pozwoleń wydano dla specjalistów, a 4 tys. dla pracowników biurowych. Pracownicy sektora usług i sprzedawcy to niecałe 4 tys. pozwoleń. 3 tys. zezwoleń wydano technikom. Tysiąc zezwoleń dotyczyło władz publicznych i wyższych stanowisk kierowniczych. Niecały tysiąc zezwoleń wydano w sektorze rolniczym.