Powiat. Ćwiczenia wojskowe Szkoły Podoficerskiej SONDA w Zegrzu w powiatach legionowskim i nowodworskim

b200623-twierdza-modlin-spsonda-29

20 czerwca 2023 r. Szkoła Podoficerska SONDA w Zegrzu przeprowadziła zintegrowane ćwiczenia w dwóch powiatach: legionowskim i nowodworskim przy współpracy z 2 Mazowieckim Pułkiem Saperów z Kazunia, Zespołem Działań Cyberprzestrzennych Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, Ochotniczą Strażą Pożarną Ratownictwa Wodnego w Nowym Dworze Mazowieckim oraz gospodarzem Twierdzy Modlin.

 

Uczestnikami ćwiczeń było ponad 70 słuchaczy Bazowego Kursu Podoficerskiego w Zegrzu, którzy podzieleni byli na 5 sekcji, kadra Szkoły stanowiąca sekcję 6 oraz 20 żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej zabezpieczających obronę w Modlinie. Główny element jaki należało wykonać to przemieszczenie się z rejonu pododdziału w wyznaczone miejsca by finalnie zająć Twierdzę Modlin. Pierwsza sekcja ruszyła o godzinie 4 rano, kolejne w odstępach 15-to minutowych z uwagi na zaplanowane elementy.

W pierwszym etapie szkoleni mieli do pokonania pieszo około 25 km z SRO (Stały Rejon Odpowiedzialności) w okolicę m. Góra. Na trasie nie mogło zabraknąć licznych niespodzianek w postaci niezapowiedzianych zadań bojowych tj. zabezpieczenie rannego a więc wykonanie noszy z dostępnych elementów i transport ok kilometra w wyznaczone miejsce, rozpoznanie terenu w poszukiwaniu charakterystycznych elementów, zadanie pamięciowe polegające na odszukaniu ukrytego kodu i przekazanie go w meldunku bez użycia środków piśmienniczych i elektronicznych, zabezpieczenie pojazdu oraz przeciągnięcie go kilkadziesiąt metrów za pomocą liny oraz zadanie tzw. „Wieża Hanoi”, gdzie uczestnicy musieli ułożyć piramidę z opon w określonej kolejności wg. odpowiednich reguł. Dodatkowo zadania były oceniane oraz ograniczone ramami czasowymi – mówi Komendant Szkoły st. chor. sztab. Piotr Pechta.

Na pokonanie tego etapu poszczególne sekcje potrzebowały od 5 do 6 godzin, lecz był to dopiero początek. Dzięki wsparciu 2 Mazowieckiego Pułku Saperów z Kazunia w następnym etapie drużyny były transportowane po Narwi łodziami saperskimi na Przystań Twierdzy Modlin co zabezpieczała Ochotnicza Straż Pożarna Ratownictwa Wodnego w Nowym Dworze Mazowieckim. Działania te stanowiły wstęp do ostatniego etapu – działań bojowych mających na celu zdobycie określonych celów i budynków na terenie Twierdzy Modlin. – Element kulminacyjny był niezwykle trudny, ponieważ po długim marszu z zadaniami trzeba było wykonać szturm na budynki oraz przygotować rejon do obrony – podkreśla kierownik zajęć: st. chor. sztab. Łukasz Pyrcz. Dodatkowo podczas działań w Twierdzy wykorzystano bezzałogowe statki powietrzne oraz system świadomości sytuacyjnej pola walki – ATAK. Wsparcie techniczne zabezpieczone było przez żołnierzy ZDC (Zespół Działań Cyberprzestrzennych Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej). Drony klasy mini, pilotowane przez żołnierzy ZDC były wykorzystywane do rozpoznania działań wroga, a także pozwoliły na zobrazowanie teatru działań w sztabie polowym. Pozwoliło to na pełną synchronizację działań poszczególnych sekcji lekkiej piechoty i umożliwiło przeprowadzenie udanego ataku na zajęte obiekty. Żołnierze ZDC odpowiedzialni byli również za zapewnienie łączności pomiędzy poszczególnymi zespołami – dodaje.

Dzięki gościnności gospodarza Twierdzy Modlin żołnierze mogli założyć bazę i pozostać w rejonie ćwiczeń na noc. Nazajutrz przeprowadzono egzamin praktyczny kończący szkolenie na Bazowym Kursie Podoficerskim. Po zakończeniu dwudniowych zmagań wszyscy cało i zdrowo wrócili do MSD (miejsca stałej dyslokacji).

mł. chor. Robert KOWALEWSKI, Rzecznik Prasowy SP SONDA

Zdjęcia: SP SONDA, DWOT, ZDC