Powiat. Czujesz smród spalenizny? To idzie wiosna

pozartrawolszewnicastara33

Strażacy gaszą pożar traw w gminie Wieliszew (fot. P. Mostowiec)

Marzec i kwiecień to miesiące, w których wybucha najwięcej pożarów traw i nieużytków. Większość z nich to podpalenia. W płomieniach giną zwierzęta, zatruwana jest gleba i powietrze.

W 2017 roku w Polsce powstało 38.634 to pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych. W ich wyniku zginęły dwie osoby, a 101 zostało rannych. Na razie straż pożarna nie podaje statystyk za ubiegły rok, ale w nim także z powodu wypalania traw ginęli ludzie. Głośny był przypadek 40 latka, który w kwietniu zginął w płomieniach w rejonie Knurowa.

 

 

 

 

W powiecie legionowskim

W ubiegłym roku w powiecie legionowski trawy i nieużytki rolne płonęły 84 razy. Najwięcej tego typu pożarów miało miejsce w gminie Wieliszew. Tam takie tereny płonęły 30 razy. Kolejne miejsce w zestawieniu zajęła gmina Nieporęt i gmina Jabłonna. Na terenie tych samorządów proporcjonalnie znajduje się najwięcej i uprawianych powierzchni.

Skąd pożary?

W świadomości polskich rolników istnieje przekonanie, że to najłatwiejszy sposób pozbycia się starych, uschniętych traw a także uważają że wypalanie użyźnia glebę. Nierzadko także pożary łąk, czy nieużytków przenoszą się na lasy.

Fakty

Faktycznie pożary traw to potężne zagrożenie dla środowiska naturalnego. Po pożarze ziemia wyjaławia się oraz hamowany jest rozkład resztek roślinnych. Zmniejsza się także asymilacja azotu z powietrza. W trakcie spalania do gleby dostają się związki chemiczne mogące być szkodliwe zarówno dla ludzi jak i zwierząt. W ogniu niszczone są miejsca lęgowe ptaków żyjących na łąkach takich, jak na przykład skowronki. Dym utrudnia pszczołom i trzmielom zbieranie i przenoszenie pyłków. Owady giną w płomieniach, co przekłada się na niższe plony.

W płomieniach nierzadko giną zwierzęta domowe, ale także zwierzęta łowne takie jak zające, kuropatwy czy sarny. Giną owady, płazy i bezkręgowce będące ważnym elementem ekosystemu.

Tak jak było w przypadku pożarów w Sikorach i Krubinie, pożary łąk powodują zapłon materiałów znajdujących się głębiej pod ziemią, co powoduje że pożary takie trwać mogą kilka tygodni.

Polskie prawo

Wypalanie traw, łąk i nieużytków jest zabronione w ustawie o ochronie przyrody i ustawie o lasach. Za tego typu wykroczenia grozi grzywna do 5 tys. złotych. Sankcje za podpalenie terenów przewiduje także kodeks karny. Za sprowadzenie zdarzenia, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.