Powiat. Depresja, lęk i agresja u dzieci i młodzieży. Ruszają zapisy na darmowe konsultacje z psychiatrami i psychologami

A teenage girl in a black hoodie with a hood on her head is sitt

fot. adobe.stock

Lada dzień ruszą zapisy na darmowe konsultacje psychiatryczne i psychologiczne dla dzieci i młodzieży z powiatu legionowskiego. Świadczeniem tych porad w 2025 r. będzie zajmowała się fundacja Psyche Strefa Pozytywnych Myśli, mająca swoją siedzibę przy ulicy Małej w Chotomowie w gminie Jabłonna. Na ten cel powiat legionowski przeznaczy 45 tys. zł.

Setki dzieci z powiatu legionowskiego ma problemy psychiczne. Ruszają zapisy na darmowe porady u psychiatrów i psychoterapeutów

Aby poprawić kondycję psychiczną najmłodszych mieszkańców powiatu legionowskiego tj. dzieci i młodzieży urzędnicy ze Starostwa Powiatowego w Legionowie chcą zatroszczyć się o ich zdrowie psychiczne. W tym celu zorganizowali konkurs na świadczenie na ich rzecz darmowych porad psychologicznych i psychiatrycznych przez profesjonalistów. Konkurs ten wygrała fundacja Psyche Strefa Pozytywnych Myśli z jabłonowskiego Chotomowa. Celem realizowanej przez tę fundację akcji będzie przede wszystkim przeciwdziałanie zaburzeniom psychicznym, w tym zaburzeniom depresyjnym, agresji i lękom, w tym tych spowodowanych izolacją społeczną. – Celem dopiero co rozstrzygniętego konkursu jest promocja zdrowia psychicznego i zapobieganie zaburzeniom psychicznym młodych mieszkańców powiatu legionowskiego. Cel będzie realizowany poprzez prowadzenie działań na rzecz upowszechnienia wiedzy na temat zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, kształtowania przekonań, postaw i zachowań oraz stylu życia wzmacniającego zdrowie psychiczne oraz zapobieganie i wczesne wykrywanie zaburzeń depresyjnych, w tym minimalizacja zachowań agresywnych związanych z izolacją społeczną oraz innymi ograniczeniami – dodaje starosta legionowski, Roman Smogorzewski, który ostatnio przesądził o przekazaniu na realizację tej akcji 45 tys. zł z tegorocznego budżetu powiatu legionowskiego.

W jakich sytuacjach będą pomagać terapeuci?

Mieszkańcy powiatu legionowskiego w wieku do 18 lat będą mogli skorzystać z darmowych konsultacji psychiatrycznych i psychologicznych. Fachowa pomoc psychologów i psychiatrów będzie udzielana w zakresie m. in. różnego rodzaju uzależnień, fobii społecznych, lęków, depresji, nadmiernej agresji, złości, zachowań autodestrukcyjnych, zaburzeń odżywiania, trudności w relacjach interpersonalnych, problemów z koncentracją i innych trudności natury egzystencjalnej.

Szkolenia dla rodziców i pedagogów szkolnych

W ramach tej samej akcji profilaktycznej, specjaliści na zlecenie pracowników fundacji Psyche Strefa Pozytywnych Myśli z jabłonowskiego Chotomowa przeprowadzą też darmowe szkolenia dla rodziców nieletnich. wzmacniające w nich umiejętności rodzicielsko-wychowawcze. Szkolenia zostaną poprowadzone w formie hybrydowej. Oprócz tego, uczniowie szkół ponadpodstawowych zamieszkali na terenie powiatu legionowskiego odbędą spotkanie z osobą, która była w uzależnieniu, a która obecnie jest w procesie zdrowienia. Oprócz szkoleń dla rodziców, odbędzie się też kolejne darmowe szkolenie, tym razem dedykowane ono będzie pedagogom i psychologom zatrudnionym w szkołach działających na terenie powiatu legionowskiego. Szkolenie to oparte zostanie na tematyce wspierania rozwoju dzieci i młodzieży. Przeprowadzone zostanie także w formie hybrydowej.

Program Ochrony Zdrowia Psychicznego dla mieszkańców powiatu legionowskiego

Aby poprawić kondycję psychiczną legionowian wiosną 2021 r. przyjęto program, w ramach którego przez 5 kolejnych lat urzędnicy – poprzez wiele zależnych od siebie instytucji – troszczą się o ich zdrowie psychiczne. Program Ochrony Zdrowia Psychicznego dla mieszkańców powiatu legionowskiego na lata 2021-2025 to odpowiedź na ogólnopolski Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2017-2022. W wymiarze lokalnym wytyczono podstawowe kierunki tych interwencji. I tak, są one prowadzone na wielu płaszczyznach, od profilaktyki zaczynając, przez diagnozę i leczenie, kończąc zaś na promocji zdrowego i aktywnego starzenia się. Co ważne, urzędnicy skupiają się również na zdrowiu psychicznym uzależnionych i ofiar przemocy domowej. Dla nich ma być powołany Ośrodek Interwencji Kryzysowych. Jednym z obranych kierunków tych wieloletnich działań jest też zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży oraz zapobieganie i wczesne wykrywanie u najmłodszych zaburzeń depresyjnych, w tym tych związanych z izolacją społeczną oraz innymi ograniczeniami spowodowanymi pandemią koronawirusa.