Szczepionka przeciw wściekliźnie u lisów zostanie kolejny już raz w tym roku zrzucona z samolotów na teren lasów, pól i łąk znajdujących się na całym Mazowszu, w tym na terenie powiatu legionowskiego. Znalezione w tym miejscach zielono-brązowe krążki o zapachu rybnym należy zostawić w spokoju. Kontakt człowieka lub zwierzęcia domowego z tą szczepionką należy zgłosić lekarzowi albo weterynarzowi. Akcja zrzutu szczepionek przeciwko wściekliźnie u lisów przeprowadzona zostanie w dniach od 18 do 31 października br.
W dniach od 18 do 31 października 2024 r. z samolotów będzie zrzucana szczepionka przeciw wściekliźnie u lisów. Medykament będzie zrzucany na teren lasów, pól i łąk znajdujących się na całym Mazowszu, w tym na terenie powiatu legionowskiego. Lisy przeciw wściekliźnie będą szczepione szczepionką zawierającą żywe szczepy tego wirusa. Jak informuje Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii, będzie to przynęta o kształcie owalnym lub kwadratowym, koloru zielono-brązowego o intensywnym zapachu rybnym. Wewnątrz niej będzie się znajdował plastikowy blister z płynem w kolorze od pomarańczowego do czerwono-fioletowego.
Znalezione w lasach oraz na polach i łąkach rosnących na terenie powiatu legionowskiego zielono-brązowe krążki o zapachu rybnym należy zostawić w spokoju. Dotknięcie ich przez człowieka spowoduje niepodjęcie ich przez lisy. Szczepionki przeciw wściekliźnie u lisów są niegroźne dla ludzi i innych zwierząt, w tym tych domowych. W przypadku kontaktu szczepionki z otwartą raną u człowieka, jego oczami, jamą ustną i nosem, należy miejsca tego kontaktu przemyć wodą z mydłem, a następnie powiadomić lekarza. Również kontakt zwierząt domowych z tymi szczepionkami należy zgłaszać weterynarzom, celem ich obserwacji pod kątem wystąpienia objawów neuropatologicznych lub alergii.
Środki ostrożności
Aby sprawnie zaszczepić lisy przeciw wściekliźnie służby proszą, aby w ciągu 2 tygodni po zrzucie tych szczepionek nie wchodzić na teren lasu, a psy trzymać na uwięzi i prowadzać je jedynie na smyczach natomiast koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach. Apelują też do ludzi, aby nie podnosili i nie niszczyli przynęt ze szczepionkami.
Lisy są głównymi przenosicielami wścieklizny. W związku z czym, trzeba je przeciw tej chorobie zaszczepić. Przegryzienie przez lisa plastikowego pojemnika z płynną szczepionką powoduje, że przez śluzówkę jego jamy ustnej medykament wnika do jego organizmu, gdzie wytwarzana jest odporność immunologiczna przeciwko wściekliźnie. Szczepionka uodparnia wyłącznie lisy.