W niedzielę (14 czerwca) przypada Światowy Dzień Krwiodawcy. Tego dnia wyrażane jest uznanie, podziw i szacunek dla wszystkich tych, którzy oddają bezinteresownie własną krew, aby ratować zdrowie i życie obcych ludzi.
Światowy Dzień Krwiodawcy (World Blood Donor Day) obchodzony jest 14 czerwca, w dzień urodzin Karla Landsteinera, który w 1901 roku odkrył grupy krwi, za co w 1930 roku otrzymał Nagrodę Nobla. Święto zostało ustanowione w 2004 roku z inicjatywy kilku organizacji, na czele ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO).
Wyjątkowy lek
Problemem, który występuje od wielu lat w Polsce są niedobory krwi. Lekarze i specjaliści biją na alarm. Krew to wyjątkowa substancja, która pozwala leczyć i ratować innym ludziom życie. Jest ona również wyjątkowa z tego powodu, że jedynym jej źródłem jesteśmy my sami. Pomimo tego, że od wielu lat prowadzone są badania nad wyprodukowaniem syntetycznej krwi, jak na razie naukowcom nie udało się tego dokonać w warunkach laboratoryjnych, dlatego tak ważne jest, żeby osób oddających krew było jak najwięcej. Średnio człowiek ma w swoim organizmie od 4 do 6 litrów krwi. Krew mogą oddawać osoby od 18 do 65 roku życia, których stan zdrowia na to pozwala (listę schorzeń i chorób, które dyskwalifikują potencjalnych dawców z tego procesu można znaleźć pod adresem krwiodawcy.org).
Kto potrzebuje krwi?
Krew podawana jest osobom, u których występują jej niedobory. Spowodowane jest to przeważnie wypadkiem albo zabiegiem operacyjnym. Potrzebują jej też osoby z zaburzeniami krzepnięcia, po oparzeniach, pacjenci z chorobami nowotworowymi w trakcie i po chemioterapii.
Jak informują lekarze i specjaliści krew potrzebna jest cały czas na bieżąco, jednak największe jej braki występują w okresie wakacyjnym. Spowodowane jest to zwiększoną liczbą wypadków, jak również tym, że krwiodawcy często wyjeżdżają na wakacje.
Najbardziej cenną i potrzebną krwią jest ta z grupy 0 RhD-, ponieważ w nagłych przypadkach może zostać ona przetoczona każdemu biorcy. Niestety jest to jedna z najrzadziej występujących grup krwi na świecie. Według danych przedstawianych przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie taką grupę krwi posiada zaledwie 6 proc. Polaków. Na świece ten odsetek waha się pomiędzy 4 a 9 proc.
Ile można oddać krwi i jak często?
Jednorazowo pobierane jest 450 ml krwi, a sama czynność trwa kilka minut. Trzeba jednak doliczyć czas potrzebny między innymi na rejestrację, badania i wywiad lekarski (w sumie ok 1 godz.). Krew pełna może być pobrana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn (przerwa pomiędzy pobraniami to min. 8 tygodni) i nie częściej niż 4 razy do roku od kobiet (przerwa pomiędzy pobraniami to min. 12 tygodni). W 2019 roku w Polsce honorowo oddało krew 591 181 osób (dane: Narodowe Centrum Krwi). Honorowi dawcy krwi mogą liczyć na pewne przywileje i ulgi (lista dostępna pod TYM adresem).
Na stronie krwiodawcy.org możemy znaleźć listę miejsc, w których można honorowo oddać krew.