Za chwilę rozpocznie się pierwsza w tej kadencji sesja Rady Powiatu Legionowskiego. Oprócz zaprzysiężenia nowych 23 radnych, w tajnych głosowaniach wybrani zostaną przewodniczący i wiceprzewodniczący tego ciała uchwałodawczego. Nowo zaprzysiężeni radni wybiorą też nowego legionowskiego starostę, jego zastępcę oraz pozostałych członków zarządu powiatu legionowskiego. Zapraszamy do śledzenia tych obrad na naszej stronie internetowej.
Kalendarium posiedzenia
23 nowych radnych powiatu legionowskiego spotka się w poniedziałek, 6 maja 2024 r. o godzinie 9 w mieszczącym się przy ulicy Stanisława Moniuszki w Łajskach w gminie Wieliszew Gminnym Centrum Kultury. Radni złożą ślubowanie i odbiorą swoje mandaty. Zgodnie z postanowieniem komisarza wyborczego z Warszawy, na pierwszym posiedzeniu Rady Powiatu Legionowskiego wybrany zostanie jej przewodniczący i wiceprzewodniczący. Zaprzysiężeni radni wybiorą następnie starostę i wicestarostę oraz członków zarządu powiatu legionowskiego. Nad prawidłowym przebiegiem powyższych głosowań czuwać będzie wybrana na początku tej sesji komisja skrutacyjna.
Zanim jednak do tego dojdzie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, pierwszą sesję Rady Powiatu Legionowskiego w kadencji 2024-2029 otworzy i poprowadzi najstarszy z wybranych do tego ciała radnych. Tą osobą będzie radny Józef Dziedzic, członek legionowskiego stowarzyszenia Nasze Miasto Nasze Sprawy (NM NS), wybrany do Rady Powiatu Legionowskiego z list wyborczych Trzeciej Drogi.
Na portalu Gazety Powiatowej będziemy na bieżąco relacjonować przebieg tego pierwszego spotkania.
Uroczyście ślubują!
Trwa zaprzysiężenie 23 radnych. Poszczególni radni składają indywidualne ślubowania. – Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu Polskiego, strzec suwerenności i interesów Państwa Polskiego, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny, wspólnoty samorządowej powiatu i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczpospolitej Polskiej. Tak mi dopomóż Bóg – publicznie zobowiązują się przed obywatelami radni Rady Powiatu Legionowskiego w kadencji 2024-2029.
Komisja skrutacyjna bez radnych z Bezpartyjnych Samorządowców
Trwa wybór komisji skrutacyjnej, która będzie czuwała nad prawidłowym przebiegiem dzisiejszych głosowań. W komisji tej nie mogą pracować radni, którzy ubiegają się o funkcje w prezydium rady i w zarządzie powiatu legionowskiego. Nad prawidłowością głosowań będą czuwać radni Mariusz Grzybek z Koalicji Obywatelskiej (KO) oraz Jacek Drozdowski i Dariusz Depczyński z Prawa i Sprawiedliwości (PiS).
Smuniewski, czy Talarski przewodniczącym Rady Powiatu Legionowskiego?
Trwa wybór przewodniczącego Rady Powiatu Legionowskiego w kadencji 2024-2029. O funkcję tę ubiegają się radni Leszek Smuniewski z Bezpartyjnych Samorządowców (BS) oraz Tomasz Talarski z KO. Głosowania w tej sprawie będą tajne. Ich wyniki przesądzą, które opcje polityczne będą w najbliższym 5-leciu rządzić w naszym regionie.
W opinii radnych Artura Stankiewicza oraz Konrada Michalskiego z PiS, karty do głosowania na przewodniczącego Rady Powiatu Legionowskiego są nieczytelne i mogą wprowadzać w błąd, tym samym skłaniać głosujących do oddania głosów nieważnych. Radny Stankiewicz domagał się reasumpcji głosowania w tej sprawie. Reprezentujący powiat legionowski prawnik wyjaśnił, że takiej możliwości nie ma.
Radni będą powtarzać głosowanie w sprawie wyboru przewodniczącego Rady Powiatu Legionowskiego w kadencji 2024-2029. Zanim do tego dojdzie, powstanie nowy, bardziej czytelny wzór karty do głosowania.
Trwa ponowne głosowanie w sprawie wyboru przewodniczącego Rady Powiatu Legionowskiego w kadencji 2024-2029. Jest ono tajne. Przeprowadzane jest na nowych kartach do głosowania. Poprzednio oddane głosy zostały komisyjnie zabezpieczone i będą przechowywane na wypadek, gdyby ktoś chciał podważyć wybór szefa tego ciała. Powtórzenie głosowań przy podejmowaniu tego typu decyzji jest bowiem procedurą niestandardową, nie mającą aż tak wyraźnego umocowania w przepisach obowiązującego prawa.
Talarski przewodniczącym Rady Powiatu Legionowskiego!
Tomasz Talarski z KO został przewodniczącym Rady Powiatu Legionowskiego. Wybór tej osoby na to kierownicze stanowisko może sugerować, że w powiecie legionowskim będzie rządziła koalicja KO i BS. Faktyczne zawarcie porozumienia między wspomnianymi ugrupowaniami potwierdzą z pewnością kolejne wybory osobowe.
Przewodniczący Rady Powiatu Legionowskiego musiał zostać wybrany bezwzględną większością głosów, co przy 23-osobowym składzie tego ciała, oznaczało, że musiało go poprzeć przynajmniej 12 radnych. I tak, na Tomasza Talarskiego z KO oddano 14 ważnych głosów, zaś na Leszka Smuniewskiego z BS 9 ważnych głosów.
Głosowania w sprawie wyboru wiceprzewodniczących Rady Powiatu Legionowskiego
Trwa wybór wiceprzewodniczących Rady Powiatu Legionowskiego w kadencji 2024-2029. O te kierownicze funkcje w prezydium tego ciała zabiegają radni Karol Urbaniak z BS, Małgorzata Grabowska-Kozera z PiS oraz Zenon Durka z KO.
Klub radnych KO z Kobrzyńskim z Porozumienia Samorządowego
Utworzono pierwszy w Radzie Powiatu Legionowskiego w kadencji 2024-2029 klub radnych. Utworzyli go radni KO – Tomasz Talarski, Zenon Durka, Sylwia Krzyżanowska-Grabiec, Adam Nadworski, Mariusz Grzybek, Grażyna Kleindienst, Marcin Fabisiak, Andrzej Olechowski i Olga Wierzbicka oraz radny Porozumienia Samorządowego (PS), Michał Kobrzyński.
Durka i Urbaniak wiceprzewodniczącymi Rady Powiatu Legionowskiego
Wiceprzewodniczącymi Rady Powiatu Legionowskiego w kadencji 2024-2029 zostali Zenon Durka z KO oraz Karol Urbaniak z BS. Zenona Durkę poparło w tajnych głosowaniach 18 radnych, natomiast Karola Urbaniaka 14 radnych. Małgorzata Grabowska-Kozera uzyskała natomiast poparcie ze strony 9 radnych.
Czy Smogorzewski zostanie starostą?
Trwa wybór starosty legionowskiego. Kandydatami na to stanowisko są popierany przez BS Sylwester Sokolnicki oraz mający poparcie KO były wieloletni prezydent Legionowa, Roman Smogorzewski.
Roman Smogorzewski został starostą legionowskim
Starostą powiatu legionowskiego został Roman Smogorzewski, były prezydent Legionowa. Aby móc objąć tę funkcję musiało go poprzeć przynajmniej 12 radnych. W głosowaniu tajnym zagłosowało na niego 13 radnych. Jego kontrkandydata, Sylwestra Sokolnickiego, czyli aktualnego starostę tego samorządu poparło natomiast 10 radnych.
Konrad Michalski prawą ręką starosty Smogorzewskiego?
Starosta powiatu legionowskiego, Roman Smogorzewski zaproponował, aby funkcję jego zastępcy, czyli wicestarosty objął obecny wicestarosta tego samorządu, czyli Konrad Michalski z PiS. Jest to jedyna kandydatura na to stanowisko. Trwa tajne głosowanie w tej sprawie.
Michalski wicestarostą!
Radny Konrad Michalski z PiS został wicestarostą powiatu legionowskiego. Był to jedyny zgłoszony kandydat do objęcia tej funkcji. Jego kandydaturę poparło 14 radnych. Głosów przeciwnych oddano natomiast 9. Tuż po ogłoszeniu wyników głosowania w tej sprawie, wicestarosta powiatu legionowskiego zapowiedział rezygnację z członkostwa w partii PiS.
Stankiewicz, Krzyżanowska-Grabiec oraz Fabisiak w zarządzie powiatu legionowskiego
Członkami zarządu powiatu legionowskiego zostali radni Marcin Fabisiak i Sylwia Krzyżanowska-Grabiec z KO oraz Artur Stankiewicz z PiS.
Stankiewicz i Michalski poza PiS-em
Dwaj politycy, którzy znaleźli się w ścisłym kierownictwie powiatu legionowskiego, czyli Konrad Michalski, wicestarosta tego samorządu oraz Artur Stankiewicz, członek zarządu powiatu legionowskiego, których obywatele wybrali do reprezentowania swoich interesów na forum tego samorządu z list wyborczych PiS-u, albo już nie są członkami tej partii, albo lada dzień zrezygnują z członkostwa w niej.
Stankiewicz i Fabisiak na etacie
Etatowymi członkami zarządu powiatu legionowskiego, innymi słowy pracownikami samorządowymi Starostwa Powiatowego w Legionowie zostali Artur Stankiewicz i Marcin Fabisiak. W tej sprawie podjęto dwie stosowne uchwały.