Expose premier Beaty Szydło. Poseł Jan Grabiec pytał o pieniądze dla samorządów

grabiec-szydlo

Poseł Jan Grabiec, premier Beata Szydło (fot. www.facebook.com/JanGrabiecLegionowo/KPRM)

Wczoraj (19.11) w Sejmie odbyła się dyskusja nad wnioskiem o udzielenie wotum zaufania dla rządu premier Beaty Szydło. W trakcie dyskusji głos zabrał legionowski poseł Jan Grabiec, który pytał między innymi o finanse dla samorządów oraz edukację.

Ktoś policzył, że w expose Pani Premier padło 55 obietnic, które mają kosztować 55 mld zł rocznie. Zapewnienie środków na realizację tych obietnic to oczywiste zadanie dla rządu, ale część z tych obietnic musi być sfinansowana również z budżetów innych podmiotów – np. samorządów – rozpoczął poseł Jan Grabiec.

Jest pięć obietnic (we wczorajszym expose – przyp. red), które dotykają samorządy. Pierwsza z tych obietnic to kwota wolna od podatku w wysokości 8 tys. złotych. W związku z tym o 9 mld zł zostaną pomniejszone dochody samorządów z tytułu udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych. Druga z tych obietnic to niższy CIT, który w sposób oczywisty dotknie samorządy gmin, powiatów ale przede wszystkim województw w związku ze zmniejszeniem wpływu i udziału samorządu z tego tytułu. Trzecia z obietnic, przedszkola za darmo, to również obietnica, która dotyczy samorządów. Dziś samorządy wydają miliardy na utrzymanie przedszkoli, „dorzucają” się do tego rodzice. Jeśli przedszkola mają być dla rodziców za darmo, ktoś będzie musiał pozostałą brakującą kwotę uzupełnić.  Czwarta obietnica dotyczy likwidacji szkół, zatrzymania likwidacji szkół. Co z małymi szkołami, które liczą kilkunastu uczniów, których koszty utrzymania w ogromnej większości pokrywają samorządy, które wymagają likwidacji, a których likwidacja ma być wstrzymana na podstawie obietnicy z expose. Wreszcie pytanie o godziny karciane, zajęcia pozalekcyjne i konsultacje są finansowane z tych godzin. W jaki sposób rząd znajdzie środki na rekompensatę dla samorządów słyszeliśmy ponad  1,7 mln złotych, które kosztują zajęcia pozalekcyjne z godzin karcianych obecnie – wyliczał Jan Grabiec.

Na razie poseł Jan Grabiec nie otrzymał odpowiedzi od premier Beaty Szydło. Ta w odpowiedzi na pytania w dyskusji nad expose wypowiedziała się tylko do, według niej, najistotniejszych i najczęściej powtarzanych pytań. Odpowiedzi na pytania Grabiec ma dostać w najbliższym czasie w formie pisemnej.

Pytania posła Jana Grabca: TUTAJ

Odpowiedzi premier Beaty Szydło: TUTAJ

Ostatecznie Sejm udzielił wotum zaufania dla rządu premier Beaty Szydło. Za głosowało 236 posłów, przeciw 202, 18 wstrzymało się od głosu, 4 posłów nie wzięło udziału w głosowaniu.