Powiat. Gazociąg Rembelszczyzna-Mory z decyzją lokalizacyjną. Prace ruszą już w 2021r.

Gaz-System

Mapa przebiegu nowego gazociągu, fot. Gaz-System

Wojewoda mazowiecki wydał decyzję lokalizacyjną dla gazociągu Rembelszczyzna-Mory – informuje Gaz-System. Przebiegająca przez dwie legionowskie gminy Nieporęt i Jabłonnę inwestycja ma zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne stolicy i okolic.

Gazociąg w gminach Nieporęt i Jabłonna

Decyzja lokalizacyjna dla około 28,5 kilometrowego gazociągu Rembelszczyzna-Mory poprzedza uzyskanie pozwolenia na budowę. To według zapewnień Gaz-Systemu ma być zrealizowane do końca 2020r., zaś samo przedsięwzięcie będzie wykonywane w latach 2021-2023. Nowy o średnicy 70 centymetrów gazociąg zlokalizowany zostanie na Mazowszu na terenie powiatów legionowskiego, warszawskiego zachodniego i warszawskiego, a dokładnie na terenie gmin Nieporęt, Jabłonna, Łomianki, Stare Babice i Ożarów Mazowiecki oraz w stołecznych dzielnicach Białołęka, Bielany i Bemowo.

Dwa w jednym. Ekologia i wysokie podatki

Inwestycja zwiększy bezpieczeństwo energetyczne stolicy i okolic oraz zapewni dostawy gazu ziemnego dla nowych odbiorców w tym rejonie. Pierścień Warszawski dotychczas umożliwiał dostawę ok. 1 mld m³ gazu rocznie. Po rozbudowie, Gaz-System będzie mógł nim przesłać każdego roku nawet ponad 2 mld m³. Dzięki temu odbiorcy indywidualni i przemysłowi, w tym producenci prądu i ciepła, będą mogli korzystać z nisko-emisyjnego źródła energii. Skutkiem tego przedsięwzięcia będzie poprawa jakości powietrza w stolicy i gminach ościennych – przekonuje Gaz-System. Inną korzyścią dla gmin, przez tereny których będzie przebiegał ten gazociąg będą regularne wpływy do ich budżetów z podatku od nieruchomości płaconego przez jego operatora. A będą to niebagatelne kwoty. – 2 procent wartości odcinka gazociągu zlokalizowanego na terenie danego samorządu – informuje Gaz-System.

Inne inwestycje gazowe

Budowa gazociągu Rembelszczyzna-Mory to element strategii inwestycyjnej Gaz-Systemu na terenie aglomeracji warszawskiej. We wrześniu 2019 r. spółka ukończyła budowę 10-kilometrowego gazociągu, który połączył tłocznię gazu Rembelszczyzna z Elektrociepłownią Żerań. Umożliwia on zasilenie w gaz ziemny nowego bloku gazowo-parowego. Dzięki wykorzystaniu tego surowca na Żeraniu zmniejszy się znacząco emisja szkodliwych substancji do atmosfery, a zwiększy o ponad połowę możliwość produkcji energii elektrycznej.