Powiat. Pustułki przez kamerę internetową. Ptaki osiedliły się w budce zamontowanej na elewacji starostwa!

pustulka-1024x582

Pustułka, fot, powiat legionowski

Urzędnicy ze Starostwa Powiatowego w Legionowie zachęcają mieszkańców do podglądania pustułek, które zamieszkały w budce lęgowej umieszczonej na elewacji starostwa. Życie tych ptaków jest transmitowane na żywo za pośrednictwem kamery internetowej.

Od dziś ponownie możecie podglądać budkę lęgową na elewacji Starostwa Powiatowego w Legionowie. W ubiegłym roku zamieszkała tam para pustułek, które wychowały aż sześć piskląt. Miejmy nadzieję, że w tym roku ponownie powiatowa rodzina pustułek będzie cieszyć nasze oczy – zachęcają legionowian urzędnicy ze Starostwa Powiatowego w Legionowie w mediach społecznościowych. Życie tych ptaków począwszy od 6 marca 2022r. jest na żywo transmitowane za pośrednictwem kamery internetowej. Można je śledzić na kanale starostwa pod adresem

 

 

 

Drapieżnik dobrze czujący się w mieście

Pustułka to niewielki ptak (długość ciała 32-35 cm) z rodziny sokołowatych o smukłej sylwetce z długim ogonem. Samiec charakteryzuje się rdzawym ubarwieniem wierzchu ciała, beżowym nakrapianym spodem, popielatą głową i ogonem zakończonym czarnym pasem. Samica jest brązowa, gęsto plamkowana, z pręgowanym ogonem. Pustułka jest jedynym w Polsce ptakiem drapieżnym, który przystosował się do życia w warunkach miejskich. Wysokie budynki i wieże kościołów są dla niej odpowiednikiem skalnych ścian, na których pierwotnie gniazdowała. Występuje na całym obszarze kraju. Całkowitą liczebność pustułek w Polsce szacuje się na około 2500-3000 tys. par lęgowych, a w Europie na około 200 tys. par. Gniazduje w gniazdach innych ptaków, w otworach w ścianach budynków i naskalnych półkach. Pustułka składa 4-6 jaj, które wysiaduje przez 28-32 dni. Młode opuszczają gniazdo po 28-32 dniach. Ptak żywi się drobnymi ssakami, ptakami i dużymi owadami. To gatunek wędrowny – przylatuje w marcu-kwietniu i odlatuje we wrześniu-październiku. Część ptaków zimuje. Pustułka jest gatunkiem chronionym – dowiadujemy się ze strony internetowej Starostwa Powiatowego w Legionowie.