Powiat, Legionowo, Serock i Nieporęt będą finansować ambulatorium chirurgiczno-urazowe w Legionowie. Co z pacjentami z gmin Wieliszew i Jabłonna?

ambulatorium4

Podpisanie listu intencyjnego w sprawie finansowania działalności ambulatorium chirurgiczno-urazowego w 2025 r., fot. powiat legionowski

Działalność mieszczącego się w centrum Legionowa ambulatorium chirurgiczno-urazowego w 2025 r. będzie kontynuowana. Część legionowskich samorządów zdecydowało się wciąż finansować tę pomoc medyczną. Co ważne, takiego kroku nie uczyniły gminy Wieliszew i Jabłonna. Co to oznacza dla pacjentów zamieszkałych na ich terenie?

List intencyjny

W piątek, 13 grudnia 2024 r. przedstawiciele powiatu legionowskiego, miast Legionowo i Serock oraz gminy Nieporęt podpisali list intencyjny w sprawie finansowania działalności w 2025 r. mieszczącego się w zależnym od powiatu legionowskiego Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Legionowo (NZOZ Legionowo) przy ulicy generała Józefa Sowińskiego 4 w centrum Legionowa ambulatorium chirurgiczno-urazowego. – Do współpracy w zakresie działania ambulatorium dla mieszkańców powiatu w przychodni NZOZ Legionowo w 2025 r. przystąpiły trzy gminy: Legionowo, Nieporęt i Serock. Gmina Wieliszew zdecydowała się zakończyć współfinansowanie ambulatorium wskazując, że w związku z uruchomieniem Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) przy filii Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM) na osiedlu Piaski w Legionowie nie widzi uzasadnienia dla dalszej współpracy w tym zakresie. Gmina Jabłonna nie odpowiedziała na zaproszenia do współpracy. Szczegóły współpracy w zakresie działania ambulatorium w przyszłym roku, uwzględniające koszty i ich podział pomiędzy partnerów, jak również wskazanie okresów, w których partnerzy będą pokrywać koszty jego działania, zostaną określone w porozumieniu, będącym w przygotowaniu – informuje Joanna Kajdanowicz, rzeczniczka prasowa Starostwa Powiatowego w Legionowie.

Skrócone godziny otwarcia od 1 stycznia 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. ambulatorium chirurgiczno-urazowe w centrum Legionowa będzie czynne tylko w weekendy i w święta w godzinach pomiędzy 10, a 22. Godziny otwarcia tej placówki zostaną zatem skrócone. Jeszcze obecnie działa ona również tylko w weekendy oraz w święta, ale w godzinach pomiędzy 8, a 24.

Powiat legionowski zapłaci za pacjentów z gmin Wieliszew i Jabłonna

Ramy przyszłorocznej współpracy przewidują, że w miesiącach, gdy ambulatorium będzie finansowane wyłącznie przez powiat legionowski, wszyscy pacjenci zamieszkali na terenie powiatu legionowskiego, w tym mieszkańcy Jabłonny i Wieliszewa, będą mogli korzystać z bezpłatnych świadczeń. W pozostałych okresach, gdy koszty funkcjonowania ambulatorium będą w 100 procentach pokrywane z budżetów gmin Legionowo, Nieporęt i Serock, bezpłatną opieką zostaną objęci mieszkańcy tych gmin, zaś pozostali pacjenci będą mogli skorzystać z usług ambulatorium odpłatnie – sygnalizuje Joanna Kajdanowicz, rzeczniczka prasowa Starostwa Powiatowego w Legionowie.

Zszywają rany i zakładają gips na połamane kończyny

Już od prawie 7 lat mieszkańcy powiatu legionowskiego mogą za darmo korzystać z pomocy medycznej w zakresie chirurgii ogólnej i urazowo-ortopedycznej w mieszczącym się w centrum Legionowa ambulatorium chirurgiczno-urazowym. – Szycie i opatrywanie ran, unieruchamianie złamań, które nie wymagają cięć chirurgicznych wraz z diagnostyką obrazową, rozpoznawanie stanów zagrożenia życia, kierowanie do szpitala na ostry dyżur pełniony w ramach SOR-u oraz inne drobne zabiegi możliwe do wykonania w warunkach ambulatorium z wykorzystaniem wiedzy medycznej dyżurującego lekarza – tak w skrócie można natomiast przedstawić zakres realizowanych w niej świadczeń. Przez pierwszych 5 lat ambulatorium chirurgiczno-urazowe działało od poniedziałku do piątku, w godzinach pomiędzy 19, a 24 oraz w weekendy i w święta w godzinach pomiędzy 8, a 24. Od 1 stycznia 2024 r. działalność tej placówki okrojono w zakresie godzin jej otwarcia. Mianowicie, ambulatorium pracuje tylko w weekendy i w święta w godzinach pomiędzy 8, a 24. Jako główny powód okrojenia wymiaru godzinowego jej funkcjonowania, urzędnicy wskazywali na merytoryczną działalność szpitala na legionowskich Piaskach oraz innych nowych ośrodków zdrowia utworzonych na terenie powiatu legionowskiego w tamtym czasie.

Ambulatorium chirurgiczno-urazowe w centrum Legionowa działa od blisko 7 lat. W 2024 r. obsłużyło blisko 2 tysiące pacjentów

Ambulatorium chirurgiczno-urazowe w centrum Legionowa działa od blisko 7 lat. W 2024 r. obsłużyło ono blisko 2 tysiące pacjentów, czyli aż o przeszło 3 tysiące mniej, aniżeli miało to miejsce w 2023 r. W 2024 r. koszt utrzymania tej placówki wyniósł blisko 1,3 mln zł. Gminy Wieliszew i Jabłonna, które nie zdecydowały się na finansowanie tej działalności medycznej w 2025 r., w 2024 r. przeznaczyły na ten cel po nieco ponad 80 tys. zł.

Zdjęcia: Powiat Legionowski