Z powodu pandemii zamiast tradycyjnej kolędy w diecezji warszawsko-praskiej będą dodatkowe msze święte dla wiernych lub modlitwa za parafian np. przy kapliczce lub krzyżu, a następnie przejście ulicami małych miejscowości z błogosławieniem mieszkających tam rodzin – zapowiada biskup Romuald Kamiński z diecezji warszawsko-praskiej. Przypomnijmy, że pod ową diecezję podlegają wszystkie legionowskie parafie i większość parafii z powiatu legionowskiego.
Diecezjalne wytyczne
Co roku, w ramach noworocznych wizyt duszpasterskich, księża odwiedzają domy katolików, aby je poświęcić, odmówić wspólną modlitwę i porozmawiać. Duchowni z diecezji warszawsko-praskiej, obejmującej 1,5 miliona wiernych z prawobrzeżnej części stolicy i takich miejscowości jak Legionowo, Jabłonna, Wieliszew i Nieporęt w domach parafian kolędować zaczynają zwykle już pod koniec listopada. W tym roku kościelną tradycję pokrzyżowała pandemia. Biskup warszawsko-praski już wcześniej postanowił, że do świąt Bożego Narodzenia odwiedzania wiernych w ich domach nie będzie. Wczoraj (14 grudnia) przedłużył tę decyzję na okres poświąteczny i noworoczny tj. na ten czas, w którym to zwykle właśnie w powiecie legionowskim organizowana jest kolęda. – Dotychczasowa forma wizyt duszpasterskich z nawiedzeniem mieszkań i domów jest niemożliwa – napisał w zaleceniach dla podlegających pod tą kurię parafii, w tym tych legionowskich. – Msze dla rodzin z jednej ulicy, modlitwy pod krzyżami lub kapliczkami w mniejszych miejscowościach, połączone z błogosławieństwem pobliskich domów wiernych – to sugestie, co do formuły, jaką z uwagi na pandemię koronawirusa mogłaby przybrać w tym roku kolęda. – Zabrania się podejmowania inicjatyw duszpasterskich, które naruszałyby obowiązujące przepisy sanitarne tj. ilość zgromadzonych, dystans społeczny, obowiązek zakrywania ust i nosa – dodaje biskup Romuald Kamiński.
W Legionowie msze święte zamiast wizyt duchownych w domach
Większość parafii z powiatu legionowskiego jeszcze przed wydaniem powyższych wytycznych informowała swoich wiernych o zmienionej formule zbliżających się wizyt duszpasterskich. I tak w Legionowie, większość parafii – zgodnie zresztą z zaleceniami biskupa – będzie organizować msze święte dla rodzin zamieszkałych w poszczególnych częściach Legionowa. Taką formułę przybiorą tegoroczne kolędy w parafiach pw. Miłosierdzia Bożego na Przystanku, pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa i pw. św. Jana Kantego w centrum Legionowa oraz pw. Matki Boskiej Fatimskiej na Piaskach. Będą to nabożeństwa cykliczne dedykowane za każdym razem parafianom zamieszkałym przy poszczególnych ulicach, czy też w poszczególnych domach i blokach. Harmonogram takich mszy świętych już jest, albo w najbliższym czasie zostanie udostępniony wiernym na stronach internetowych parafii, bądź przekazany zostanie ustnie podczas coniedzielnych ogłoszeń parafialnych.
Odwiedzą tych, którzy o to poproszą
Niektóre lokalne parafie podlegające pod diecezję warszawsko-praską np. parafie pw. Matki Bożej Królowej Polski w Jabłonnie i pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Legionowie dopuszczają przeprowadzenie tradycyjnej wizyty duszpasterskiej w domach swoich parafian. – Jeśli jednak ktoś chce, żebyśmy w styczniu odwiedzili go z bożym błogosławieństwem, prosimy o zgłoszenie swego adresu w zakrystii, bądź kancelarii – informują duchowni ze wspomnianej legionowskiej parafii. – Kolęda w tym roku będzie wyglądała następująco – po świętach odwiedzimy rodziny poprzez indywidualne zaproszenie. Bardzo proszę o kierowanie prośby osobiście lub telefonicznie do księży i będziemy zapisywać dogodny dzień i godzinę odwiedzin duszpasterskich. Natomiast, tam gdzie takie odwiedziny mogłyby być krępujące ze względu na sytuację covidową proponujemy udział we mszy świętej w intencji takich rodzin, takiego domu, mieszkania, i udzielenie błogosławieństwa na cały rok według ustalonego porządku – dowiadujemy się z kolei ze strony internetowej parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Jabłonnie.
W gminie Serock według wytycznych biskupa płockiego
Na terenie gminy Serock leżą parafie podlegające pod diecezję płocką. Są to m. in. parafie pw. św. Anny w Serocku i św. Antoniego w Woli Kiełpińskiej. Z wytycznych, co do formuły organizacji nadchodzących wizyty duszpasterskich u parafian z terenu kurii płockiej wynika, że przez pandemię koronawirusa będą mogły one być przeprowadzone na 5 sposobów. – Wiosenna wizyta duszpasterska tj. po świętach wielkanocnych, odwiedziny konkretnych rodzin, które zgłoszą taką wolę, kolędowanie dla małych grup w kościołach i „Wieczór kolędowy”, list kolędowy oraz kolędowanie po ulicach parafii – to rekomendacje władz diecezji płockiej, których przyjęcie zależy od specyfiki każdej z podległych jej parafii.