O 131 sztuk zostanie zredukowane stado dzików w ramach odstrzału sanitarnego zleconego przez Powiatowego Inspektora Weterynarii. Eliminacja populacji tych zwierząt będzie prowadzona na terenie powiatu legionowskiego przez 6 kół łowieckich i Polski Związek Łowiecki. Działania potrwają do końca marca 2018r.
Padły dzik przy Czerwiennej w Krubinie
Sanitarny odstrzał dzików jest konsekwencją zwalczania wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF), nagminnie wykrywanego wśród padłych sztuk tych zwierząt. Tego typu działania – na zlecenie wojewody mazowieckiego – prowadzone już są na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego. Wczoraj (18 grudnia br.) rozporządzenie w tej sprawie wydał Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowym Dworze Mazowieckim. Pełniący tę funkcję Maciej Wierzchoń zdecydował, o odstrzeleniu 131 osobników żyjących na terenie powiatu legionowskiego. Jakby na potwierdzenie problemu ASF w powiecie, wczoraj w Krubinie przy ulicy Czerwiennej znaleziono kolejnego padłego dzika. – Zwierzę zostanie przebadane pod kontem nosicielstwa wirusa ASF. Strażacy ochotnicy z Krubina do czasu przybycia do tej wsi odpowiednich służb weterynaryjnych zabezpieczyli teren, na którym leżał martwy dzik – mówią strażacy raportując tą swoją wczorajszą (18 grudnia br.) akcję.
131 dzików do końca marca 2018r.
Sanitarny odstrzał 131 dzików żyjących na terenie powiatu legionowskiego będą prowadzić koła łowieckie oraz Polski Związek Łowiecki (PZŁ). Łowczy z PZŁ zobowiązani zostali do zabicia 20 dzików mieszkających w leżących w obrębie powiatu legionowskiego rezerwatach przyrody, takich jak Bukowiec Jabłonowski, Jabłonna i Kępy Kazuńskie. Do pozostałych 111 dzików mają strzelać łowczy z łącznie 6 lokalnych kół łowieckich, takich jak „Sęp”, „Dzik”, „Łoś”, „Mewa”, „Zgoda”, czy też z Koła Łowieckiego im. Tradycji Łowieckiej. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowym Dworze Mazowieckim zobowiązał myśliwych do zrealizowania powyższego planu w terminie do końca marca 2018r.
Co zrobić, gdy spotka się martwego dzika?
Od wszystkich zabitych dzików pobrane zostaną próbki, w celu sprawdzenia czy zwierzęta nie były dotknięte wirusem ASF. Dziki, które okażą się zdrowe myśliwi będą mogli zagospodarować na swój własny użytek. Chore zostaną zgodnie z procedurami zutylizowane. Każda osoba, która natknie się na padniętego dzika powinna to miejsce odpowiednio oznakować i zaalarmować służby porządkowe, takie jak urzędy miast i gmin, straż miejską, policję, straż pożarną, czy też służby weterynaryjne. – W lesie nie wolno pozostawiać żadnych odpadków żywnościowych, psy należy wyprowadzać wyłącznie na smyczy, osobom mającym kontakt z dzikami nakazuje się stosowanie środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się ASF, w tym odkażanie rąk i obuwia, należy przestrzegać zasady, że osoba, która znalazła padłego dzika, a tym samym mogła mieć kontakt z wirusem ASF, przez 72 godziny po tym fakcie nie powinna wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie, należy powstrzymywać się od wywoływania hałasu, który powoduje płoszenie dzików, w tym nieużywania sprzętów lub pojazdów powodujących hałas – to sposoby zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusa ASF, którymi dzieli się m.in. i z legionowianami Ewa Filipowicz, rzeczniczka prasowa wojewody mazowieckiego.