Aż 841 uczniów w swoich tzw. pierwszych preferencjach zdecydowało się w tym roku na naukę w 7 szkołach średnich prowadzonych przez powiat legionowski. Najchętniej wybieraną przez nich placówką okazało się natomiast Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Legionowie. Na 280 miejsc w klasach pierwszych w tej szkole jest aż 501 chętnych, co przekłada się na 1,78 kandydata na jedno wolne miejsce.
3 najchętniej wybierane przez absolwentów podstawówek szkoły średnie
Urzędnicy Starostwa Powiatowego w Legionowie podzielili się wynikami pierwszego etapu rekrutacji do szkół średnich prowadzonych przez powiat legionowski. Etap ten zakończył się 19 czerwca 2023 r. Okazuje się, że wielu uczniów, dla których Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Legionowie, Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Lema w Stanisławowie Pierwszym w gminie Nieporęt oraz działające w Powiatowym Zespole Szkół Ponadpodstawowych (PZSP) im. Jerzego Siwińskiego w Legionowie technikum były szkołami tzw. pierwszej preferencji, niestety nie zostanie przyjętych w szeregi ich pierwszoklasistów. Mowa tu łącznie o 245 osobach. Największy bój o miejsca stoczy się w ogólniaku mieszczącym się w centrum Legionowa. Na 280 miejsc przygotowanych w klasach pierwszych w tej szkole jest bowiem aż 501 chętnych. Przekłada się to na 1,78 kandydata na jedno wolne miejsce w tej placówce. Kolejną szkołą, w której uczniowie stoczą rywalizację o przyjęcie w jej klasach pierwszych jest technikum w PZSP im. Jerzego Siwińskiego w Legionowie. Tutaj, 12 uczniów, dla których wskazana placówka była tą z tzw. pierwszej preferencji na pewno nie zostanie do niej przyjętych. Na 96 miejsc w klasach pierwszych utworzonych w tej szkole jest bowiem 108 chętnych. Przekłada się to na 1,12 kandydata na jedno wolne miejsce w tej placówce. Identycznie przedstawia się sytuacja w Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Lema w Stanisławowie Pierwszym. Tutaj podobnie, 12 uczniów, dla których wskazana placówka była tą z tzw. pierwszej preferencji na pewno nie zostanie do niej przyjętych. Na 96 miejsc w klasach pierwszych przygotowanych w tej szkole jest bowiem 108 chętnych. Przekłada się to również na 1,12 kandydata na jedno wolne miejsce w tej placówce.
Szkoła w Serocku przyjmie wszystkich chętnych
W pozostałych szkołach średnich prowadzonych przez powiat legionowski sytuacja przedstawia się bardzo dobrze, ponieważ wszyscy uczniowie, dla których te placówki były tymi z tzw. pierwszej preferencji mają zagwarantowane miejsca w utworzonych w nich klasach pierwszych. I tak, w ramach PZSP im. Włodzimierza Wolskiego w Serocku, do tamtejszych: liceum jest 8 chętnych na 64 wolne miejsca, technikum 43 chętnych na 64 wolne miejsca, a szkoły branżowej I stopnia 22 chętnych na 64 wolne miejsca. Natomiast w ramach PZSP im. Jerzego Siwińskiego w Legionowie, do tamtejszej szkoły branżowej I stopnia jest 52 chętnych na 64 wolne miejsca.
Harmonogram rekrutacji uzupełniającej
– Kandydaci mogli wybrać dowolną liczbę szkół oraz dowolną liczbę oddziałów, przy czym musieli wskazać tzw. szkołę i oddział pierwszej preferencji. Szkoły prowadzone przez powiat legionowski w pierwszej preferencji wybrało 841 kandydatów, co stanowi 115 procent wszystkich miejsc przygotowanych przez szkoły na rok szkolny 2023/2024 – podsumowują pierwszy etap rekrutacji do szkół średnich w powiecie legionowskim pracownicy Starostwa Powiatowego w Legionowie. – Szkoły opublikują listy zakwalifikowanych 21 lipca 2023 r. Od 21 lipca do 26 lipca 2023 r. uczniowie będą potwierdzali wolę przyjęcia do danej szkoły poprzez złożenie oryginałów świadectw i zaświadczeń o wynikach egzaminu. Listy uczniów przyjętych zostaną opublikowane 27 lipca 2023 r. 31 lipca 2023 r. ruszy rekrutacja uzupełniająca – dodają.
Nowa dyrektor w szkole w Serocku
W PZSP im. Włodzimierza Wolskiego w Serocku zmieniono dyrektora. W związku z przejściem dotychczasowej dyrektor tej szkoły, Marii Leszczyńskiej na emeryturę, ogłoszono nowy konkurs na to stanowisko. Wygrała go Anna Gruszczyńska-Sabala, dotychczasowa wicedyrektor tej placówki.