Ośrodek Interwencji Kryzysowej, więcej psychologów i psychiatrów – tak powiat uchwala Program Ochrony Zdrowia Psychicznego

depresja-dzieci

fot. : U.S. Fotografie / Foter.com / CC BY-ND

Powiat legionowski przyjął program ochrony zdrowia psychicznego. Wszechstronne działania mające zminimalizować ten problem zaplanowano na 5 najbliższych lat. Z analizy danych Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) przeprowadzonej przez urzędników Starostwa Powiatowego w Legionowie wynika, że przeszło 5 procent dorosłych i ponad 3 procent dzieci mieszkających na naszym terenie zmaga się z różnego rodzaju zaburzeniami psychicznymi.

Z analizy danych NFZ przeprowadzonej przez urzędników starostwa wynika, że aż 5 procent dorosłych mieszkańców powiatu legionowskiego w 2019r. zmagało się z różnego rodzaju zaburzeniami psychicznymi. Osób cierpiących zwłaszcza na nerwice, ciężki stres, zaburzenia lękowe i nastroju, depresję i zaburzenia poalkoholowe oraz te po spożyciu innych substancji psychoaktywnych było wówczas łącznie aż blisko 4,9 tysiąca, z czego przeszło 3 tysiące to kobiety. Na zaburzenia psychiczne cierpiały też dzieci. Z analizy danych wynika, że przeszło 3 procent dzieci mieszkających w powiecie legionowskim zmagało się z różnego rodzaju zaburzeniami psychicznymi i emocjonalnymi. Dzieci z zaburzeniami zachowania i emocji, rozwoju psychologicznego i nerwicami, w tym tymi somatycznymi było w 2019r. aż 783. Wskazane problemy psychiczne częściej zaś dotykały chłopców niż dziewczynki. – Zaburzenia i choroby psychiczne to poważny problem dzisiejszych społeczeństw. Szacuje się, że w krajach europejskich choroby psychiczne i zaburzenia zachowania dotyczą 38,2 procent populacji. W Polsce rokrocznie z pomocy psychiatrycznej korzysta ok. 1,5 mln osób, a badania wskazują, że to zaledwie jedna czwarta potrzebujących. Prym wiodą zaburzenia związane z nadużywaniem alkoholu i narkotyków, lękowe, adaptacyjne i depresja. Blisko pięć tysięcy dorosłych mieszkańców powiatu i prawie 800 poniżej 18. roku życia ma rozpoznane zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania. Wiadomo, że liczba tych, którzy z różnych przyczyn jeszcze nie zgłosili się po pomoc, nie otrzymali diagnozy i nie podjęli leczenia, jest kilkakrotnie wyższa – alarmuje Starostwo Powiatowe w Legionowie. Co więcej, badanie kwestionariuszowe przeprowadzone przez urzędników starostwa na grupie 826 mieszkańców powiatu legionowskiego wykazało, że m. in. 37 procent respondentów ma problemy związane ze swoim zdrowiem psychicznym w związku z pandemią koronawirusa.

 

Plan naprawczy

Aby poprawić kondycję psychiczną legionowian przyjęto program, w ramach którego przez najbliższych 5 lat urzędnicy – poprzez wiele zależnych od siebie instytucji – zatroszczą się o ich zdrowie psychiczne. Program Ochrony Zdrowia Psychicznego dla mieszkańców Powiatu Legionowskiego na lata 2021-2025 to odpowiedź na ogólnopolski Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2017-2022. W przyjętym przez radnych powiatowych w miniony poniedziałek (29 marca) dokumencie wytyczono podstawowe kierunki tych interwencji. I tak mają być one prowadzone na wielu płaszczyznach, od profilaktyki zaczynając, przez diagnozę i leczenie, kończąc zaś na promocji zdrowego i aktywnego starzenia się. Co ważne, urzędnicy skupią się też na zdrowiu psychicznym uzależnionych i ofiar przemocy domowej. Dla nich powołany będzie Ośrodek Interwencji Kryzysowych.

To dobra strategia! – ocenia radna Bednarek

Z przyjęcia dokumentu określającego najważniejsze kierunki działań chroniących zdrowie psychiczne mieszkańców powiatu cieszy się radna powiatowa, Aleksandra Bednarek. – Uchwalony przez radę powiatu Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2021-2025 był bardzo ważnym projektem dla mnie osobiście, ale również dla wszystkich radnych, o czym świadczy jednogłośne jego przegłosowanie – podkreśla radna Bednarek. – W tworzenie programu zaangażowało się wiele osób oraz instytucji z terenu całego powiatu legionowskiego. Za istotne należy uznać, iż program odnosi się do założeń środowiskowego modelu wsparcia, zawartego w Narodowym Programie Zdrowa Psychicznego. Model ten zakłada przejście od systemu azylowego, zamkniętego leczenia psychiatrycznego i przejście do modelu opieki środowiskowej. Oznacza to, że pomoc docierająca do osób potrzebujących będzie szybsza oraz nakierowana na wsparcie w środowisku życia tejże osoby. Uważam, że najważniejsze są trzy zadania, które określiliśmy w programie. Mianowicie zwiększenie dostępu do lekarza psychiatry, zwiększenie dostępności prowadzonych psychoterapii oraz przywrócenie przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Te zadania mówią wprost, o tym, że liczba dostępnych specjalistów zostanie zwiększona na terenie całego naszego powiatu. Dzięki przychylności zarządu powiatu udało się na ten cel wygenerować środki w budżecie, które sukcesywnie w ramach rozwoju programu będą zwiększane – dodaje.