Koleją do Zegrza Południowego pojedziemy prawdopodobnie w czerwcu 2023 r. Uruchomienie pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej (SKM) na tej trasie zapowiadane jest bowiem na 11 czerwca 2023 r. Jest to informacja potwierdzona z PKP Polskie Linie Kolejowe S. A (PKP PLK S. A.) tj. instytucją odpowiedzialną za realizację tej inwestycji.
Pociągi S4 wyruszą do Zegrza Południowego dopiero 11 czerwca 2023 r.
– Potwierdzamy, że pierwsza linia do Piaseczna od 12 marca i od razu mała aktualizacja w sprawie Zegrza Południowego. Wszystko wskazuje na to, że pojedziemy tam od 11 czerwca, wraz z kolejną korektą rozkładu – poinformowała w tym tygodniu na Twitterze spółka SKM z Warszawy. Redakcja Gazety Powiatowej potwierdziła tę informację u rzecznika prasowego tej spółki. Przekazał on nam, że termin ten na tę chwilę jest aktualny, ponieważ został on uzgodniony z decydentami z PKP PLK S. A., przy uwzględnieniu obecnego zaawansowania prac przy rewitalizacji tego szlaku kolejowego. – Podany termin 11 czerwca na wydłużenie linii S4 do Zegrza Południowego wynika z informacji przekazywanych nam przez zarządcę infrastruktury kolejowej i jest zależny od udostępnienia nam infrastruktury niezbędnej do przewozu osób – informuje Karol Adamaszek, rzecznik prasowy SKM w Warszawie.
Kolejarze mówią o finalizacji tej inwestycji w II kwartale 2023 r.
– Zakończenie prac pozwalających na wznowienie ruchu kolejowego na linii Wieliszew-Zegrze Południowe planowane jest w II kwartale 2023 r. Kontynuowane są prace przy układaniu toru, wzmacnianiu nasypów i budowie przystanku Wieliszew Centrum. Przed uruchomieniem połączeń, przewoźnik będzie miał możliwość zapoznania się ze szlakiem Wieliszew-Zegrze Południowe wraz z jazdami próbnymi – przekazał nam z kolei we wtorek, 21 lutego 2023 r. Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP PLK S. A.
Opóźnienia
Od stycznia 2022 r. trwają prace związane z rewitalizacją linii kolejowej nr 28 z Wieliszewa do Zegrza Południowego. Inwestycję na zlecenie PKP PLK S. A. realizuje konsorcjum firm, którego liderem jest spółka Gór-Tor ze Słupska. Przedsięwzięcie jest realizowane w formule projektuj i buduj. Jego koszt opiewa na blisko 42 mln zł. Pierwotny termin finalizacji tej inwestycji ustalono na koniec 2022 r. W tym czasie pociągi m. in. Szybkiej Kolei Miejskiej (SKM) miały pojechać tą trasą. Realizacja tej inwestycji dość mocno opóźniła się. Informowaliśmy o tym w tej wiadomości. W listopadzie 2022 r. zapowiadano, że przywrócenie ruchu pociągów na tej zrewitalizowanej trasie planowane jest do marca 2023 r.