Powiat. Policja notuje mniej włamań do domów i mieszkań niż w poprzednim roku. Gdzie najczęściej dochodzi do przestępstw?

Od wielu lat w powiecie legionowskim dużym problemem są włamania do domów i mieszkań. Na forach mieszkańcy ostrzegają się wzajemnie o grasujących rabusiach. Gazeta Powiatowa postanowiła sprawdzić do ilu takich przestępstw doszło w końcówce 2023 roku na terenie powiatu legionowskiego, oraz które gminy najczęściej za cel obierają sobie włamywacze.

 

 

Zwróciliśmy się do Komendy Powiatowej Policji w Legionowie o podanie szczegółowych danych dotyczących liczby włamań do mieszkań i domów na terenie powiatu Legionowskiego za okres od września do listopada 2023 roku oraz za analogiczny okres 2022 roku.

 

 

Komisarz Justyna Stopińska, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Legionowie poinformowała naszą redakcję, że w okresie od września do listopada 2023 roku legionowscy policjanci przyjęli 27 zgłoszeń dotyczących kradzieży z włamaniem do mieszkań i domów na terenie powiatu legionowskiego. Poniżej prezentujemy, w których gminach w powyższym okresie czasu dochodziło do włamań i jak często:

  • Legionowo – 9
  • Gmina Serock – 7
  • Gmina Jabłonna – 4
  • Gmina Nieporęt – 4
  • Gmina Wieliszew – 3

Z powyższych danych wynika, że przestępcy w okresie od września do listopada 2023 roku włamali się łącznie do 27 domów i mieszkań na terenie powiatu legionowskiego. Najczęściej włamywacze obierali sobie za cel miejsca zlokalizowane w Legionowie i gminie Serock.

Porównaliśmy powyższe statystyki z danymi KPP w Legionowie za okres od września do listopada 2022 roku. Okazuje się, że w tym samym okresie czasu doszło do 36 włamań. Poniżej prezentujemy, w których gminach w powyższym okresie czasu dochodziło do włamań i jak często:

  • Legionowo – 13
  • Gmina Jabłonna – 12
  • Gmina Wieliszew – 7
  • Gmina Nieporęt – 3
  • Gmina Serock – 1

Pomimo spadku w końcówce 2023 roku liczby włamań do domów i mieszkań na terenie powiatu legionowskiego nadal nie brakuje przestępców, którzy decydują się na taki krok.

Pomimo spadku liczby włamań należy zachować czujność, ponieważ przestępcy tyko czekają na okazję do działania

Kilka dni temu legionowski ratusz opublikował ostrzeżenie przed nieznanym mężczyzną, który próbował dostawać się do domów na III Parceli podszywając się pod urzędnika miejskiego. O całej sprawie została poinformowana Komenda Powiatowa Policji w Legionowie (więcej pisaliśmy TUTAJ).

Informowaliśmy także m.in. o włamywaczach, którzy na początku października ubiegłego roku włamali się do trzech mieszkań w jednym z bloków na terenie osiedla Piaski w Legionowie. Przestępcy ukradli znajdującą się w środku biżuterię (więcej pisaliśmy TUTAJ).

Przestępcy wykazują się ogromną bezczelnością i pewnością siebie. Pod koniec października w Legionowie nieznani jak na razie sprawcy włamali się do kilku lokali usługowych w budynku niedaleko skrzyżowania ulicy Piłsudskiego i Jagiellońskiej. Straty oszacowano na ponad 9 tys. zł (więcej pisaliśmy TUTAJ).

Zdarzają się jednak również sytuacje kuriozalne, w które aż trudno uwierzyć, jak chociażby ta z końcówki grudnia ubiegłego roku ze Stanisławowa Pierwszego, gdzie pijany włamywacz w czasie nielegalnego dostania się do domu jednorodzinnego doznał urazu nogi. Mężczyzna został wyniesiony na zewnątrz przez strażaków, a następnie „zaopiekowali” się nim już policjanci. Mężczyźnie grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności (więcej pisaliśmy TUTAJ).

Funkcjonariusze apelują o sygnały od mieszkańców w razie zaobserwowania podejrzanych osób

Policjanci zwracają się z apelem do mieszkańców powiatu legionowskiego o informowanie najbliższych jednostek policji w razie zwrócenia uwagi, że w okolicy kręcą się nieznane osoby jak również nieznane samochody. Również w przypadku, gdy dochodzi do szarpania za klamki ich mieszkań powinni informować policję. Jak zapewniają stróże prawa wszystkie tego typu sygnały od mieszkańców będą weryfikowane i sprawdzane. Jak przekonują mundurowi każdy tego typu sygnał może pomóc w złapaniu włamywaczy lub może zapobiec tego typu przestępstwom.