Powiat. Czy powstanie Rezerwatu Doliny Narwi powstrzyma rozbudowę linii kolejowej do Nasielska w proponowanych wariantach? Wciąż można podpisywać się pod petycją

screenshot-www.dolinanarwi.com-2023.03.15-07_29_32

Na granicy gmin Wieliszew i Pomiechówek na terenie Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu bytują m. in. czaple siwe i białe, kanie czarne, bieliki, łosie, jelenie, sarny, dziki, bobry, wydry, wilki, jastrzębie i modliszki. Jest szansa, że teren ten stanie się Rezerwatem Doliny Narwi, co uniemożliwi realizację szybkiej kolei do Nasielska w wariancie czwartym i szóstym. Pod petycją obywatelską domagającą się utworzenia w tym miejscu rezerwatu przyrody wciąż można się podpisać.

Mieszkańcy powiatu legionowskiego przy poparciu władz samorządowych domagają się, aby na granicy gmin Wieliszew i Pomiechówek na terenie Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu utworzony został Rezerwat Doliny Narwi. Do akcji dołączyło również Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. – Na terenie postulowanej ochrony znajduje się stuletni las o charakterze łęgu wierzbowo-topolowego wraz z unikalną w skali Mazowsza kolonią lęgową czapli siwej. Miejsce to zwane „Czapliniec” planowano objąć ochroną już w latach 70. ubiegłego wieku. Na tym terenie żyją również bieliki, łosie, jelenie, sarny, dziki, oraz bobry i wydry, co stanowi o czystości środowiska wodnego. Na przestrzeni ostatnich lat można też coraz częściej zaobserwować wilki, jastrzębie i modliszki. Teren planowany pod rezerwat przyrody jest korytarzem ekologicznym Doliny Dolnego Bugu (GKPnC-4), przez co wymaga szczególnej ochrony pod kątem zachowania bioróżnorodności – zauważają w petycji stworzonej na tę okoliczność. Pod powyższym pismem wciąż można się podpisać na utworzonej na tę okoliczność stronie internetowej. Z informacji przekazanych w mediach społecznościowych przez wójta gminy Wieliszew, Pawła Kownackiego wynika, że do poniedziałku, 13 marca 2023 r. pod petycją podpisało się przeszło 2140 osób.

 

W opinii wnioskodawców, ustanowienie na wskazanym obszarze rezerwatu przyrody pozwoli ocalić cenny przyrodniczo i krajobrazowo obszar doliny rzeki Narew i tym samym uniemożliwi realizację szybkiej kolei do Nasielska w wariantach czwartym i szóstym. Szerzej o tej sprawie informowaliśmy w przeszłości wielokrotnie m. in. w tej wiadomości.

 

Proponowany teren rezerwatu (fot. UG Wieliszew)

 

 

 

Kto może utworzyć rezerwat przyrody?

Organami właściwymi do ustanawiania rezerwatów przyrody w Polsce są regionalne dyrekcje ochrony środowiska. W przypadku Rezerwatu Doliny Narwi takie umocowania będzie posiadał Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie. W związku z powyższym, wskazana petycja wraz z podpisami osób popierających zawarte w niej postulaty trafi w najbliższym czasie do m. in. i tej instytucji. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie drogą zarządzenia będzie mógł utworzyć na wskazanym obszarze rezerwat przyrody.

Ochroną przyrody w formie rezerwatu w myśl art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody mogą zostać objęte obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, zwierząt i grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi – dowiadujemy się z rządowych stron internetowych. – Uznanie za rezerwat przyrody następuje w drodze aktu prawa miejscowego w formie zarządzenia regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Zarządzenie to określa m. in. nazwę rezerwatu, jego położenie lub przebieg granicy i otulinę (jeżeli została wyznaczona), cele ochrony, a także sprawującego nadzór nad rezerwatem – czytamy następnie.