Już za kilka tygodni, bo w czwartym kwartale br. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (PKP PLK S.A.) ogłoszą przetarg na rewitalizację kolei do Zegrza Południowego. Konkurs przeprowadzony zostanie w trybie projektu i buduj. Realizacja tej inwestycji ma ruszyć w drugim kwartale 2020r. i zakończyć się pod koniec 2022r.
Terminy i koszty
O rewitalizacji kolei do Zegrza Południowego rozmawiali radni na ostatniej sesji rady powiatu legionowskiego (25 lipca br.) Terminy realizacji tego przedsięwzięcia przybliżył samorządowcom Michał Stalmach, kierownik zespołu ds. pozyskiwania funduszy zewnętrznych i polityki rozwoju w Starostwie Powiatowym w Legionowie. Z wyjaśnień urzędnika wynikało, że już za kilka tygodniu, bo w czwartym kwartale br. PKP PLK S.A. ogłoszą przetarg w trybie projektuj i buduj na realizację tego przedsięwzięcia. – Realizacja inwestycji ruszy w drugim kwartale 2020r., zaś zakończy się w czwartym kwartale 2022r. Kolej musi wyrobić się w tych terminach, ponieważ w tym czasie kończy się unijna perspektywa finansowa, z której uzyskano dofinansowanie – mówił Michał Stalmach z legionowskiego starostwa. Wartość przedmiotowej inwestycji opiewa na kwotę aż 35 mln zł. Lwią część tych pieniędzy, bo kwotę aż przeszło 22 mln zł PKP PLK S.A. pozyskały z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Stacja kolejowa przy domu weselnym Mario
W ramach realizacji tego wyczekiwanego od lat przedsięwzięcia, PKP PLK S.A. chcą uruchomić Szybką Kolej Miejską (SKM) z Warszawy do Zegrza Południowego. Aby to było możliwe, na 4 kilometrowym odcinku między Wieliszewem a Zegrzem trzeba będzie naprawić i odtworzyć tory kolejowe wraz z siecią trakcyjną. Konieczne też będzie zatroszczenie się o peron i poczekalnię dla pasażerów na tej zaniedbanej dawnej stacji kolejowej. Stary obecnie nie używany peron znajdujący się przy osiedlu wojskowym w Zegrzu Południowym zostanie przesunięty w stronę wjazdu do jednostki wojskowej i domu weselnego Mario i w przyszłości stanie się zakładkową stacją kolejową z dwoma peronami jedno-krawędziowymi. – Dzięki temu, że utworzone tam zostanie rozwidlenie torów, dwa pociągi będą mogły na tej stacji stać jednocześnie – mówił Michał Stalmach z zespołu ds. pozyskiwania funduszy zewnętrznych i polityki rozwoju w Starostwie Powiatowym w Legionowie. Niezbędnym elementem całego przedsięwzięcia będzie również przebudowa skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 631 z torami kolejowymi, a także zapewnienie przy zmodernizowanej stacji odpowiedniej liczby miejsc parkingowych. W ramach tej inwestycji, w rejonie ronda w Zegrzu, czyli przy skrzyżowaniu dróg krajowej 61 i wojewódzkiej 631 powstanie też dodatkowy przystanek kolejowy roboczo nazwany Wieliszew Osiedle.
Centrum przesiadkowe w Zegrzu Południowym w przyszłości
PKP PLK S.A. w ramach rewitalizacji kolei do Zegrza Południowego, jedynie zmodernizują tę linię i zbudują przy niej perony. W planach są jeszcze inne inwestycje, których celem jest stworzenie w Zegrzu Południowym komunikacyjnego węzła przesiadkowego. Możliwe to będzie dzięki m. in. połączeniu ruchu kolejowego z ruchem kołowym tj. autobusowym, taksówkowym i samochodowym oraz zbudowaniu przy nowej stacji kolejowej parkingu w systemie park&ride z około 300 miejscówkami postojowymi. Realizacja tych pozostałych przedsięwzięć będzie już zależała od samorządów żywo zainteresowanych stworzeniem w Zegrzu Południowym centrum przesiadkowego, w tym od gmin z powiatów, tak legionowskiego, jak i pułtuskiego.
Decyzję środowiskową wydano pod koniec maja br.
Przypomnijmy. 31 maja br. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie, Arkadiusz Siembida wydał decyzję środowiskową z wytycznymi dla rewitalizacji kolei do Zegrza Południowego. Tym samym zakończył się pierwszy etap związany z uzyskiwaniem wszystkich niezbędnych urzędowych zezwoleń umożliwiających realizację tego przedsięwzięcia.