Prawo pięści w legionowskich rodzinach przeraża swoją skalą. 1158 ofiar przemocy domowej w ciągu ostatnich 2 lat – liczby mówią same za siebie. Remedium na ten rodzaj agresji ma być m. in. uchwalony w 2021r. Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie w Powiecie Legionowskim w latach 2021-2025. Urzędnicy Starostwa Powiatowego w Legionowie właśnie sięgają po jedno z ujętych w nim narzędzi i począwszy od marca 2022r. uruchamiają poradnictwo dla ofiar przemocy domowej.
Od marca w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Legionowie uruchomione zostanie poradnictwo dla osób doznających przemocy, zamieszkałych na terenie powiatu legionowskiego. Poradnictwo będzie odbywało się w formie indywidualnych spotkań terapeuty z osobami doznającymi przemocy oraz w formie spotkań grupy wsparcia, które organizowane będą co najmniej raz w miesiącu – informują urzędnicy Starostwa Powiatowego w Legionowie. – Wszelkie informacje dotyczące organizacji spotkań oraz zgłoszenia chęci uczestnictwa osoba zainteresowana może otrzymać pod numerem telefonu 22 764-01-40 lub wysyłając zapytanie na adres e-mail sekretariat@pcpr.legionowski.pl – zachęcają ofiary przemocy, w tym tej domowej.
Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie w Powiecie Legionowskim w latach 2021-2025
Przybliżmy. W 2021r. Rada Powiatu Legionowskiego przyjęła Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie w Powiecie Legionowskim w latach 2021-2025. Dokument zawiera szereg zadań mających zmniejszyć skalę przemocy domowej w legionowskich rodzinach. Do najważniejszych z nich należą m. in. zwiększenie dostępu do specjalistycznego poradnictwa i wsparcia psychologicznego, prawnego i socjalnego wraz z zapewnieniem schronienia dla ofiar przemocy domowej. Realizacji tych celów mają natomiast służyć m. in. powołanie powiatowego ośrodka interwencji kryzysowych, organizacja specjalistycznych terapii dla ofiar przemocy domowej, dyżury specjalistów, punkty konsultacyjne, czy też lokalne telefony zaufania.
Alarmujące statystyki
Do organizacji darmowego poradnictwa dla ofiar przemocy z terenu powiatu legionowskiego, skłoniły urzędników m. in. statystki obrazujące skalę tego zjawiska w naszym regionie. Aby poznać te liczby sięgnięto po dane policyjne oraz te z lokalnych Ośrodków Pomocy Społecznej (OPS) z lat 2017-2019. Z liczb tych wynika, że ofiarami przemocy domowej są w większości kobiety, zaś jej sprawcami mężczyźni, zazwyczaj nietrzeźwi. Policja i OPS-y zidentyfikowały wtedy łącznie aż 1158 ofiar przemocy domowej, z czego 879 było kobietami, 137 mężczyznami i 150 dziećmi. W tym czasie służby ujawniły również łącznie 1010 sprawców przemocy domowej, z czego 873 było mężczyznami, a 137 kobietami. Wśród sprawców przemocy domowej było aż 522 osób działających pod wpływem alkoholu. W latach 2017-2019 funkcjonariusze policji i pracownicy socjalni założyli łącznie 460 Niebieskich Kart. Rozpoznając skalę przemocy domowej w powiecie legionowskim posiłkowano się też danymi z prowadzonego przez siostry zakonne Domu Samotnej Matki i Dziecka w Legionowie. W latach 2017-2019 schronienie w tym miejscu otrzymało łącznie 67 osób, w tym 25 matek i 42 dzieci.