Dziś (30 kwietnia) odbyła się konferencja z udziałem ministra zdrowia, Łukasza Szumowskiego, ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego i minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Marleny Maląg. Ministrowie podali wytyczne jakie zostały przygotowane dla dyrektorów żłobków i przedszkoli oraz samorządów i prywatnych właścicieli nadzorujących te placówki. Zdaniem ministerstwa wytyczne pozwolą na przyjmowanie przez te placówki dzieci, jednak w ograniczonej liczbie i z nowymi zasadami sanitarnymi.
Minister zdrowia, Łukasz Szumowski poinformował, że jego resort, jak również ministerstwo edukacji narodowej i ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej wysłało do samorządów i dyrektorów żłobków i przedszkoli instrukcje w jaki sposób będzie można prowadzić opiekę nad dziećmi w wyżej wymienionych instytucjach. Minister zdrowia zakomunikował, że to od jednostek organizacyjnych będzie zależeć czy i kiedy uruchomią przyjmowanie dzieci pod opiekę. Niektóre samorządy wyraziły swoje zaniepokojenie i wątpliwość (między innymi prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski), czy uda się uruchomić opiekę nad dziećmi w żłobkach i przedszkolach już od 6 maja.
Lista wytycznych przygotowanych dla dyrektorów i organów zarządzających żłobkami znajduje się pod TYM adresem.
Lista wytycznych przygotowanych dla dyrektorów i organów zarządzających przedszkolami znajduje się pod TYM adresem.
Część dzieci z pierwszeństwem przyjęcia i ograniczona ilość miejsc
Od 6 maja, kiedy część żłobków i przedszkoli zacznie przyjmować dzieci pod opiekę nie wszyscy rodzice będą mogli przyprowadzić swoje pociechy do tych placówek. Pierwszeństwo w przyjęciach będą miały dzieci rodziców, którzy pracują w służbie zdrowia, służbach mundurowych, pracownicy handlu i zakładów produkcyjnych oraz tych, którzy realizują działania związane z walką z koronawirusem. W wytycznych nie ma jeszcze informacji ile dzieci będzie mogło przebywać w placówce oświatowej w jednej chwili. Na czwartkowej konferencji minister Łukasz Szumowski zapowiedział, że niebawem takie zapisy zostaną opublikowane. Poinformował, że będzie mogło to być maksymalnie 12 dzieci jednocześnie w jednej sali. W wyjątkowych okolicznościach liczba ta może się zwiększyć do 14. Minister poinformował również, że w wytycznych nie ma obowiązku aby dzieci i nauczyciele w placówkach oświatowych nosili maseczki. Dzieci będą mogły wychodzić pod opieką nauczycieli na dwór, ale tylko na teren placówki.
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Marlena Maląg zapewniła, że w sytuacji kiedy rodzic nie będzie mógł posłać dziecka do żłobka lub przedszkola nadal będzie mu przysługiwać zasiłek opiekuńczy. Wypłaty zasiłków zostały przedłużone do 24 maja.
Co na to nasze samorządy?
Według naszych informacji dzisiaj przez cały dzień we wszystkich samorządach w powiecie legionowskim toczyły się rozmowy z dyrektorami przedszkoli. Na tę chwilę jednak żadna z gmin nie zdecydowała się na wydanie w tej sprawie komunikatu. Dla większości z nich informacja z ministerstwa przyszła na tyle niedawno, że nie udało się wypracować ostatecznego stanowiska. Nieoficjalnie udało nam się ustalić, że w Legionowie dzisiaj odbyło się w tej sprawie bardzo wiele rozmów ale samorządowcy wciąż mają szereg wątpliwości co do bezpieczeństwa pracowników i dzieci bo wytyczne z ministerstwa są bardzo ogólne. Zapadła już decyzja, że miasto zwróci się o szczegółową opinie do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Po jej otrzymaniu władze miasta mają podać datę kiedy przedszkola zostaną ponownie otwarte.
Pierwsze placówki niepubliczne zaczynają podawać terminy wznowienia działalności. Niepubliczne Przedszkole „Wesołe Sówki” w Legionowie planuje uruchomić opiekę dla dzieci od 11 maja.
Niepubliczne Przedszkole Wesołe Sówki w Legionowie planuje od 11 maja br. uruchomić opiekę w budynku przy ul….
Opublikowany przez Przedszkole Niepubliczne "Wesołe Sówki" w Legionowie Czwartek, 30 kwietnia 2020